Тя има дълга тъмна коса,
боядисана със синя боя,
вероятно защото обича морето.
Прилича на приказна героиня.
Рисува.
Пише поезия.
Дизайнер е на корици на книги.
Този месец има рожден ден,
а тази година се дипломира в НХА.
Антонина Георгиева има зад себе си редица изложби и конкурси, както и литературни награди. Предстои издаването на дебютната ѝ стихосбирка „Сол“. Предисторията на „Сол“ е дипломният проект за бакалавърската ѝ специалност „Графика и илюстрация“. Това е една нестандартна книга - книжното тяло е черна дървена кутия, в която има 12 картички с авторски стихове и илюстрации.
Магистърската програма, която завърши наскоро, е „Изкуство на книгата“ в Националната художествена академия. В момента е главен художник в Университетско издателство „Св. Климент Охридски“.
„Освен че съм нощна птица, може би се чувствам малко и като странна птица. Човек на противоречията. Не мога да живея без любов. По-добре се чувствам в бурно море и съм по-продуктивна в „бурята“, сподели Антонина в предаването „Нощен Хоризонт“.
Признава, че би нарисувала себе си като черно петно с не съвсем ясни линии, защото „нямам конкретна форма, защото още градя себе си“.
Антонина открива изкуството отрано. Заради здравословни проблеми като малка прекарва повече време вкъщи, отколкото в детската градина, и приказните герои стават най-добрите ѝ приятели. И до днес пази приятен спомен за първата книга - Покахонтас, и за тази с приказки на Николай Райнов и илюстрации на Любен Зидаров. Навремето за съвсем нормално възприемала това, че знае старобългарските букви, които научила от майка си.
Антонина цитира един от любимите си автори - Цочо Бояджиев, за да определи какво е поезията за нея - „поезията е убежище за нашите меланхолии“.
Любимата ѝ тема и за рисуване, и за опоетизиране е човешкото състояние.
„Докато рисувам, усещам меланхолия и еуфория. При писането съм по-скоро меланхолична“.
Това, което радва Антонина е любовта, пътуването, когато близките ѝ хора са добре.
Вбесява я лицемерието и това, че у нас творчеството не се приема като професия.
„Основната ми борба е да променим света, в който творим. Много ми се иска в моята професия да бъдем по-малко изпълнители и да имаме повече свобода да творим. Основната борба е за естетиката срещу кича, който е около и вътре в нас“.
Антонина в думи можете да прочетете ТУК
Антонина в образи можете да видите ТУК
Тя е и във Фейсбук, и в Инстаграм
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..