След дълги години на забвение в скита "Свети Никола" отново беше отслужена света литургия. Ремонтът на църквата там и на прилежащите й сгради започва през 2017 година с отпуснати около 700 хиляди от Държавен фонд "Земеделие" по Програмата за развитие на селските райони. Ремонтните дейности продължават почти 3 години заради това, че скитът се намира високо в планината и достъпът на техника е труден.
"Скитът е възстановен, ремонтиран. Църквата е реставрирана, възстановена в своя автентичен вид, иконостасът на църквата, който е с изключителна дърворезба и като направа е възстановена от опитни професионални реставратори, а пък самите сгради са изградени със съвременна технология, така че да бъдат здрави, устойчиви, добре направени, но в същото време да запазят автентичния вид на архитектурния комплекс", разказа пред "Хоризонт" йеромонах Стефан от Троянската света обител.
Всички ремонтни и реставрационни дейности са съгласувани със Светия синод и с Националния институт за недвижимо културно наследство. Скитът "Свети Никола" е разположен високо в планината.
"Намира се на около 2 километра в планината, стига се до него по една изключително приятна пътека в гората, не повече от 40 минути, за да се стигне до манастира", допълва духовникът.
Последните литургии, които са отслужвани в скита, са още от 70-те години на миналия век. "Последният, който е служил в манастира, е архимандрид Йосиф, който е бил стопанин на скита, поддържал го е."
В скита "Свети Никола" има аязмо с лековита вода.
"Тази вода е с целебен извор, който изтича под олтара на храма на скита, която вода по предание на местните жители е много полезна за хора, които имат проблеми с очите", изтъква йеромонах Стефан.
Репортажа на Пламен Христов можете да чуете в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..