Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как България управлява Covid-кризата в сравнение с други държави от Югоизточна Европа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Как Covid-19 се отразява върху здравните системи и икономиките на страните от Югоизточна Европа и как изглеждат перспективите за възстановяване? Регионалната бизнес платформа SeeNews е направила изследване по темата.

Изследването покрива месеците от началото на рестриктивните мерки в средата на март до средата на юни. Планира се обновяване на проучването след летния период, а финални данни ще бъдат изнесени най-рано през ноември.

Все още няма данни за брутния вътрешен продукт за втората четвъртина, но към момента спадът в индустриалното производство изглежда по-малък от очаквания, отбеляза пред БНР Лилия Горанова от SeeNews. Предстои да се обобщи и ефектът на кризата върху туризма, който е особено важен за региона.

Отчита се интересна тенденция – ако говорим за връщането на БВП към предпандемичните показатели, се очаква 7 държави от региона да успеят през 2021 г. да се върнат до тези нива, а 4  - Румъния, Хърватия, Словения и Хърватия да не успеят.  

Сред седемте има две, за които перспективите са несигурни и едната от тях е България, другата е Босна и Херцеговина. Причината: България не е толкова зависима от туризма, но заедно с транспорта и търговията той формира голяма част от брутната добавена стойност.

Зависимостта ни от износа е друг фактор, който влияе негативно, коментира Горанова. „Ако имаме ново затваряне на икономиките, това би могло да ни се отрази много тежко.“

При показател наличие на болнични легла за лечение на Covid-19 страната ни се подрежда сред добре справящите се. „Но пък от друга страна в региона се нареждаме на четвърто място по наличие на здравни работници, които да обслужват тези легла, а ако направим едно сравнение с Европейския съюз - отиваме още по-назад“, изтъкна Лилия Горанова.

Двете държави отличнички в контрола над новозаразените са Хърватия и Словения. Те са и двете с най-висок брой здравни работници на 100 хиляди души.

„Дали ще отложим възстановяването за 2022-ра – не ми се вярва. Поне не в по-голямата част от страните в региона. Дали обаче то ще бъде, както в началото на кризата се надявахме, V-образно възстановяване - това също изглежда все повече под въпрос“, обобщи ситуацията за региона Лилия Горанова.

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов

БСП-ОЛ подкрепя забраната на вейпове и енергийни напитки за деца

БСП-ОЛ подкрепя предложената от ГЕРБ-СДС пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца. Това каза в кулоарите на парламента министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов: "Считам, че е абсолютно правилно. Вейповете трябва да бъдат забранени, защото колко още неща трябва да се случат, за да разберем, че това е опасно и..

публикувано на 07.02.25 в 13:51

Запрянов: Нови 12 екипажа и 6 вертолета в готовност да гасят евентуални пожари през лятото

Нови 12 екипажа и 6 вертолета "Кугър" и "Ми-17" ще имат готовност да се включат в евентуални пожари през лятото.  Това увери по време на парламентарния контрол министърът на отбраната Атанас Запрянов. ВВС са разработили концепция за гасене за пожари от въздуха:

публикувано на 07.02.25 в 13:50

Нова платформа за колективно финансиране ще помага на стартиращи компании да набират капитал

Нова платформа за колективно финансиране SpaceCrowd ще помага на стартиращи компании да набират капитал. Платформата за краудфъндиг (термин, с който се описва процес на набиране на капитал от множество малки инвеститори, включително и частни лица) е разработена съвместно от Българската фондова борса и Централния депозитар. Тя е насочена към..

публикувано на 07.02.25 в 13:45

Коща за санкциите на Тръмп срещу Международния наказателен съд: Подкопават системата на международното наказателно право

"Санкциите срещу Международния наказателен съд заплашват неговата независимост и подкопават като цяло системата на международното наказателно право", написа председателят на Европейския съвет Антониу Коща в платформите Х и Blue sky. Коментарът му бе по повод решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи санкции срещу съда,..

публикувано на 07.02.25 в 13:38
Съдебната палата в Кюстендил

Регистриран е ръст на делата в Районния съд в Кюстендил

Регистриран е ръст на постъпилите дела в Районния съд в Кюстендил през 2024 година, сочи анализът на правораздавателното ведомство.  Новообразувани са общо 4 418 дела, или със 163 повече спрямо 2023 г. и с 474 повече спрямо 2022 г.  През 2024 г. в съда са разгледани 4 888 дела, от които несвършени 470.  Наблюдава се увеличение на..

публикувано на 07.02.25 в 13:38
Костадин Костадинов

"Възраждане" искат временна комисия да разследва дейността на чужди фондации у нас

"Възраждане" ще подкрепи законодателните предложения на ГЕРБ-СДС за пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца и подрастващи, заяви Костадин Костадинов: "Дали ще го внесе ГЕРБ, дали ще го внесе някоя друга политическа сила, в този случай тя ще срещне подкрепата на всички политически сили в парламента. Вярвам, защото това е нещо,..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

10 български артисти и творци – с държавни месечни награди от по 700 лв.

Парламентът отпусна държавни парични награди на 10 български артисти и творци за особени заслуги към българската държава и нация.   Решението беше прието единодушно със 159 гласа "за". Награди от 700 лева месечно се отпускат пожизнено на актьорите Владимир Пенев, Ели Скорчева, Георги Стайков, Мартина Вачкова, Антон Радичев, народната певица..

публикувано на 07.02.25 в 13:12