Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Александър Йосифов

Александър Йосифов
Снимка: личен архив

На 12 август 2020 г. се навършиха 80-години от рождението на изтъкнатия български композитор, диригент, педагог и обществен деец Александър Йосифов.

Изклрючително активен като композитор, той създаде обширно творчество, включващо общо 26 опери и балети, десет от които посветени на детската аудитория, кантатно-ораториални творби, камерна музика с инструментални пиеси, вокални цикли, 52 клавирни дуа; песни за детски и смесен хор, 600 поп песни, 300 обработки на народна музика, филмова музика и още и още.

В продължение на 18 години Александър Йосифов е генерален директор на "Балкантон". По негова лична инициатива се организира връщането на Борис Христов в България, като му е предоставена възможност многократно да осъществява записи. Записани са църковно-славянски песнопения и „Многая лета“ с хора на Храм-паметника „Александър Невски“, „Литургия Доместика“ от Гречанинов, песни.

Йосифов е заместник-предсетател на Комитета за телевизия и радио между 1986-1989 г., заместник-министър на просветата и образованието, заместник-директор на Софийската опера, професор по оперно пеене с диригент и оркестров съпровод, декан и заместник-ректор на Музикалната академия, а по-късно преподавател и в Нов български университет. Певците, подготвени от него, са 160 - те пеят в оперните театри на цялата страна и в чужбина.

Многобройни се престижните награди, с които Александър Йосифов е удостоен за творчеството си и за активната си работа, свързана с културните връзка на страната ни. Първата от тях е през 1968 г. от Първия международен конкурс по композиция за симфонични произведения в Триест,  Италия. В Токио, Япония, за "Канон и токата" за пиано на 16 ръце получава специална награда, а през 1999 г. е отличен с Голямата награда "Канебо" в Токио за "Прелюд и фуга" за две клавирни дуа. Александър Йосифов е Кавалер на почетния кръст за заслуги към република Австрия, Почетен кръст за заслуги към културата на Полша, удостоен е и с много наши почетни награди за приноса си към българската музика.

Маестрото си отиде от този свят преди 4 години, на 25 ноември 2016 г.

Оперни произведения на Александър Йосифов са поставяни на сцена не само у нас, но и в чужбина. Операта му “Хан Крум Ювиги“ е представяна в Москва и с концертни изпълнения в Париж и Виена. В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Александър Йосифов, в което той говори за операта си „Хан Крум Ювиги“, създадена през 1980 г. Спомените на композитора и изпълнение на великата Гена Димитрова в ролята на Винеха чуйте в звуковия файл.

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синелибри 2024" с мото "Поезия безкрай"

10-ото издание на кинолитературния фестивал "Синелибри" тази година ще се състои от 10 октомври до 3 ноември. Премиери на филми произведени през 2024 година и краят на 2023 година заснети по произведения бестселъри са включени това специално издание на фестивала, който е с конкурсен характер. Председател на международното жури ще бъде актрисата Мария..

публикувано на 30.09.24 в 21:35
Михаил Попов в ролята на Борис Годунов

Спомен за баса Михаил Попов

Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.  На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен...

публикувано на 30.09.24 в 14:44
Д-р Елена Кирчева и участници във Виенския икономически форум

Образованието е акцент в стратегията на Виенския икономически форум

Виенският икономически форум (VEF) e авторитетна международна организация със седалище в австрийската столица, чиято основополагаща цел е насърчаване на регионалното икономическо сътрудничество на държавите от Адриатическо до Черно море, както и с принос в разширяване на връзките в сферата на политиката, културата, науката и образованието...

публикувано на 30.09.24 в 01:02

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52