„И в този смисъл е силно озадачаващ ищахът на премиера ГЕРБ да предлага проект за изцяло нова конституция и да свиква Велико народно събрание“, коментира тя.
„В речта си той казва, че предлага своите решения. Изглежда, че ГЕРБ приема парламента като някакъв придатък, който служи на едноличната му власт“, допълни Баксанова.
Относно касаещите съдебната власт промени Велико народно събрание не е необходимо, категорична е Екатерина Баксанова.
„Напротив – може да бъде и опасно. Още по-опасно е, когато това се прави от тежко компрометирано правителство, силно дискредитиран министър-председател и неговата партия. Въобще всичко това прилича по-скоро не просто на предизборен трик, който да осигури достъп до провеждане на следващите избори и евентуалната им манипулация, а по-скоро на начин, по който управниците на една вече превзета държава бетонират окончателно това превземане по траен начин, използвайки основния закон.“
В коментара си по оповестеното, че ГЕРБ работят от 2014 г. по предлаганите промени в Конституцията и че те отговарят на препоръките на Венецианската комисия, Екатерина Баксанова заяви, че „това е откровена лъжа“.
„Имахме конституционна реформа от 2015-а, промени в Закона за съдебната власт 2016-а, и както премиерът, така и цялата негова партия саботираха тези промени“, припомни тя. През 2015 г. ГЕРБ затвори възможността за такъв тип разговори, а сега нахално се подменя дневният ред на протеста, смята Баксанова.
„Ако се стигне до ВНС, подобна инициатива от страна на Борисов по-скоро ще радикализира протеста – точно поради тази промяна на дневния му ред.“
Не пречи да има два отделни съдебни съвета, въпросът е как се избират членовете им, посочи Екатерина Баксанова по повод на предложението сегашният Висш съдебен съвет да се раздели на две отделни структури – на съдиите и на прокурорите.
„Ще бъдат ли съдиите избрани от съдии, мнозинство, каквито са реалните изисквания на Венецианската комисия? По така направените предложения не виждаме подобно нещо. Политическата квота отново ще преобладава при взимането на решения“, посочи Екатерина Баксанова пред "Хоризонт".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..