„Очакваме да чуем становището на ГЕРБ по предложенията за промени в Конституцията, не поставяме условия за нашето съгласие“. Това каза пред БНР Христиан Митев, депутат от НФСБ и заместник-председател на правната комисия в парламента, и допълни, че предстоят консултации и коалиционен съвет, на които да бъдат обсъдени предложенията.
Той отбеляза, че правото на индивидуална конституционна жалба на гражданите и намаляване на броя на депутати са идеи, които НФСБ има още от началото на съвместното управление.
В предаването „Преди всички“ Митев допълни:
„Интересен подход е предложението съдиите и прокурорите да имат законодателна инициатива. Това трябва внимателно да се обмисли“.
Според юриста уместно би било да се увеличи мнозинството за приемане на закон при намаляване на броя на народните представители. И сподели притесненията си относно предложените промени в Изборния кодекс и по-точно за начина на избор на Велико Народно събрание:
„В момента в кодекса е предвидено това да става с изцяло пропорционална изборна система, която има за цел да осигури максимална представителност при формиране на основен орган на учредителната власт, каквото е Великото Народно събрание. Предложението на ГЕРБ връща 30 години назад... Когато правиш заявка за приемане на изцяло нова Конституция, не е логично да изключиш големи части от обществото от представителство в този върховен орган, който ще изработва основния закон. Би следвало да се осигури максимална представителност и защо не да се премахне бариерата. Може би ще предложим това“.
По думите на Митев в юридическите среди отдавна се е обсъждало премахването на Велико Народно събрание, „за да няма този сложен механизъм за правене на промени в Конституцията, нещо, което досега винаги е било спирачка“.
Интервюто с Христиан Митев можете да чуете в звуковия файл.
Подкрепата на републиканците в Сената за премахване на тактиката на безкрайни дебати, известна още като "филибъстър" (filibuster), с която се цели забавяне или блокиране на гласуването на даден законопроект, набира скорост. Крайната цел е преодоляване на съпротивата на демократите за отблокиране на работата на правителството, което е без..
Президентът Румен Радев удостои посланика на Япония в България с орден "Мадарски конник" първа степен. Дипломатът получи отличието за заслуги за развитието на двустранните отношения. Посланикът на Япония в България Хисаши Мичигами има богат опит като дипломат. Започва работа във външното министерство на Япония през 1983 година. От 2 години е..
Процесът на извеждането на децата от социалните институции приключва, но за да бъдат подкрепени младежите при излизане от тях за самостоятелно развитие, е нужна допълнителна подкрепа. Все още диалогът между отделните институции, които се занимават със закрилата на децата, не е достатъчен за навременно решаване на проблемите. Около тези изводи..
Израелската армия нанесе въздушни удари срещу обекти на "Хизбула" в Южен Ливан с аргумент, че ливанската въоръжена групировка се опитва да възстанови военните си способности там. Ударите бяха извършени въпреки споразумението за примирие, договорено преди година, което трябваше да сложи край на над едногодишните сражения между Израел и..
Още преди 10 дни трябваше политиците да искат спешна дерогация от САЩ за Лукойл. От продажбата засегнати ще сме всички ние. Не че ще има дефицит, ще има ръст на цените, няма да се стигне до липса на горива. Дерогация и особен управител са най-разумните решения. Това предупреди енергийният експерт Иван Хиновски в интервю пред БНР. В..
Информацията какво съдържа заданието за проектиране на Националната детска болница може да бъде достъпна след откриване на процедура по Закона за обществените поръчки. Такава процедура все още не е открита, обясни директорът на Здравната инвестиционна компания Десислава Малинова. По-рано от Обществения съвет за детска болница подадоха колективна..
Ограничава се движението на пътни превозни средства през жп прелеза до гара Царева ливада, в района на Дряново, тази вечер (6 ноември) от 19:00 часа до 7:00 часа утре. Затварянето се налага поради извършването на авариен ремонт на железния път по линията Русе - Горна Оряховица - Подкова, информират от НКЖИ, секция Горна Оряховица...
Рекорд по най-много изкачвания на Хайдушката пътека в Сливенския балкан постави Милен Шидеров от Сливен. За 24 часа той направи 12 качвания и..
Малка част от дълга е за покриване на стари дългове, друга за покриване на дефицита, губят се около 5,4 млрд. евро – около 10 млрд. лв., с които..
Изборът на социалист – Зохран Мамдани за кмет на Ню Йорк е шамар за Тръмп, коментира в интервю пред БНР дипломатът Стефан Тафров. "Това е..