Двама депутати от VII-ото Велико народно събрание, приело настоящата Конституция, дават своя прочит на предложените от ГЕРБ промени в основния закон. В предаването „12+4“ темата коментираха Димитър Луджев и Петко Симеонов.
ГЕРБ не предлага изцяло нова конституция, а настоящата не е овехтяла, е мнението на Димитър Луджев. Като се изключи намаляването на броя на депутатите, всички останали предложения нямат нужда от Велико народно събрание, посочи той.
„За всички е ясно, че това е един лицемерен нескопосан опит да се избегне оставката на правителството и да се удължи това управление горе-долу до редовния му срок. Великото народно събрание е възможност да се избегнат избори, проведени от служебен кабинет, при условие, че подадат оставка. Което те не искат, тъй като един служебен кабинет ще проведе почтени избори по сегашния закон, който предвижда и машинно гласуване.“
Според Луджев управляващите се опитват да избегнат изборна загуба заради намалялата електорална подкрепа на ГЕРБ, съчетана с намалена възможност за манипулации на изборния резултат чрез машинното гласуване, ако се проведат избори в условията на служебно правителство.
„Затова целият този безсмислен напън е за някакво Велико народно събрание, което въобще не е необходимо в момента. Напротив – то се превръща в пречка за реална промяна. Затова пробутват и тази идея за мажоритарни избори, както беше и през 90-та година, само че някак забравят, че тогава мажоритарните избори бяха на два тура, не можеше да се спечели от първи тур. Ако се вкара тази система – ВНС с мажоритарни избори с един тур: те на това се надяват да си укрепят положението“, коментира Луджев и прогнозира, че „това няма да мине по простата причина, че техните партньори не са заинтересувани“.
С мажоритарно гласуване ГЕРБ и БСП ще спечелят почти всички мандати и ще елиминират шансовете на набиращите скорост опозиционни формации, категоричен е Димитър Луджев. „Това е простата сметка, която се прави. Но аз мисля, че на всички им е ясно за какво става дума.“
„Те много добре знаят, че ако сега се проведат избори за обикновено народно събрание, те ще ги загубят. ГЕРБ не може да спечели повече от 25%. В Народното събрание ще влязат 3-4 нови формации, с тях – нови млади хора от тези, които протестират – хора, несвързани с миналото, с ГЕРБ, мутрите и практически ще се даде възможност за създаване на нов тип управление. А ГЕРБ загубят ли властта, те ще се разпаднат като картонена кутийка, както се разпадна царското движение (НДСВ – бел.ред.) Защото това е една властова партия – клиентела, която се крепи на това, че държи администрация, държи бизнес поръчките“, отбеляза в анализа си Луджев.
За Петко Симеонов действаща конституция е добра и дава достатъчно възможности за промени от страна на обикновено народно събрание. Той допълни, че основният ни закон има "много ясна философия".
Като се свиква ВНС за изработване и приемане на нова конституция, трябва да имаме ясно съзнание, че всички закони от последните 30 години и изградените институции се основават на сегашните конституционни текстове, изтъкна Петко Симеонов.
„И ако тръгнем към нова конституция, ние можем да попаднем в лавина, плетеница от проблеми. Цялото законодателство, институциите, които са изградени, са изградени на основата на действащата конституция.“
Симеонов е скептичен за промяна на основния закон, но признава, че някои редакции могат да се направят.
„Нека има ВНС. Ние се нуждаем от такава крайна институция. Може да се промени глава 4, за президента – да му се даде законодателна инициатива и право за искане вот на недоверие за правителството. Да се махне фигурата на вицепрезидента, а президентът да се избира от народното събрание. Ние сме попаднали в особена „фигура“- целият народ избира президента, а правомощията му са никакви, той е някак оттласнат, отделен от парламента. /…/ Ако Народното събрание избере президента, примерно с 2/3 или 3/4 от гласовете и му дадем допълнителни правомощия, без да отнемаме от досегашните му, тогава президентът става фигура с равнопоставена парламентарна тежест пред Министерския съвет и ще избягаме от тази ситуация, при която имаме Народно събрание, което е инструмент на изпълнителната власт“, смята Симеонов.
Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..
Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..
" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..
Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство". В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения. Виолин три пъти получава..
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..