Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венцислав Стайков напусна работа и се отдаде на хобито си

Венцислав Стайков
Снимка: Фейсбук/Венцислав Стайков

Да напуснеш работа, за да се отдадеш на любимото си хоби - така изглежда в последните месеци животът на Венцислав Стайков от Кърджали. За някои той е особняк, за други - ексцентрик, а за приятелите  - просто човек, с когото да споделят красотата и богатата история на Източните Родопи. Самият той казва, че три живота не стигат да се види всичко в планината. Затова всяка свободна минута Венцислав прекарва на открито, а за да сподели впечатленията, винаги взема със себе си приятели от цялата страна.

Венцислав Стайков не е историк, нито археолог. Чете специализирана литература, интересува се от миналото на Родопите и предпочита да черпи информация от първа ръка - от местните хора, които го зареждат със сладки разкази, предавани през поколенията. Така открил историята на Счупената планина край Джебел - няма го един от върховете, сякаш великан е отхапал огромно парче. Според местните жители това е станало в края на 19 век след продължителен порой.

"Подводните води, които са били отдолу, под планината, са прокопали пръстта и понеже слоевете пръст и камък са различни структури, там, където пръстта е по-податлива, тя е пропаднала и е свлякла цялото парче планина. Така се е случило това пропадане, което на места е между 400-600 метра", каза Венцислав Стайков.

Когато за първи път посетил района, Венцислав попаднал на подземни кухини. Те били издълбани в скалата и добре бетонирани. В тях е имало големи помещения и коридори и там са били складирани взривни вещества.

Венцислав Стайков се определя като любител и откривател на чудесата в Източните Родопи. А те по думите му са стотици и един човешки живот не стига, за да се обиколи всичко. Верен на изследователското в себе си, той ни развежда в района, където все още има тайни дори за просветените.

"Аз се прекланям пред светилищата като Харман кая, което се намира до село Биволяне и е близо по пътя за Татул. Много малко се приказва за светилището Ковил близо до Крумовград - това е едно необятно светилище, което е много голямо, то е цял светилищен комплекс и на мен ми се струва, че е едно от най-големите в България въобще като площ. Но за мен най-голямото и най-интересното светилище е светилището на Ночево или Ночевския светилищен комплекс, което ние го нарекохме "Долината на сътворението", допълни Венцислав Стайков.

Венцислав Стайков     Снимка: Фейсбук/Венцислав Стайков

Венцислав Стайков е открил вътрешния синхрон в това да бъде близо до природата и да научава любопитни неща. Хобито му да обикаля Родопите е толкова силно, че преди няколко месеца напуска работа и се отдава на своята страст.

"Не мога да си представя, че ако не отида някъде събота и неделя, ще го преживея нормално", казва той.

Сега Венцислав Стайков се зарежда с положителна енергия сред чудните феномени на Източните Родопи. Прави го в компанията на приятели, за които той е просто човек, избрал своето хоби пред работата на бюро.

Целия репортаж на Валя Апостолова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56