Националният възпоменателен събор в историческата местност Петрoва нива тази година ще се проведе като поклонение по повод 117-та годишнина от обявяването на Илинденско-Преображенското въстание.
Причината е извънредната епидемична обстановка в страната.
Събитието е под патронажа на президента Румен Радев, но на него се очаква да присъства вицепрезидентът Йотова.
Химнът на Странджа огласява всяка година през август историческата местност Петрова нива, където преди 117 години се е взело решението за избухването на Илинденско-Преображенското въстание.
Десетки тракийски дружества от цялата страна се включват в честванията, но тази година ще е по-различно, каза кметът на Малко Търново Илиян Янчев:
"Просто няма да бъде организирано с автобуси, от цяла България, както го правихме с тракийското дружество през другите години, но всеки един е добре дошъл".
Официалната програма ще започне в 13.30 със Заупокойна молитва в памет на загиналите преображенци в храм костницата “Света петка“.
Началото ще бъде огласено с камбанен звън от всички храмове на територията на община Малко Търново, каза още кметът Илиян Янчев:
"След което в 14 часа поднасяне на цветя на паметника и след това откриване на единствената изложба картографска".
Бивши работници на фалиралото ВиК-Дупница съдят дружеството за неизплатени заплати. По две от делата съдът излезе с решение в полза на ищците. Проблем е, че дружеството не разполага с никакви финанси да се издължи - неизплатените заплати са за около 80 хил. лева. Съдът присъди на бивш работник - каналджия, да се изплатят две заплати -..
От пресслужбата на Ватикана съобщиха, че лечението на Папа Франциск продължава с дихателна терапия. Той е вече 19-и ден в римската болница "Джемели“ където му установиха двустранна пневмония. В прессъобщението се подчертава, че дихателната терапия на папата вече е чрез "неинвазивна механична вентилация с висок поток". Медиите цитират и..
Нарасна броят на пострадалите депутати от безредиците в парламента в Сърбия. Три депутатки са ранени, като едната от тях е в тежко състояние. В деня на откриването на пролетната сесия на Скупщината народни представители на опозицията пуснаха в парламентарната зала димки и факли в знак на съпричастност с продължаващите в страната протести. На днешното..
Централната избирателна комисия реши да възложи на "Информационно обслужване" въз основа на определението на Конституционния съд от миналата седмица да въведе в модул към системата за компютърна обработка на резултатите от изборите за народни представители на 27-и октомври данните от протоколите, предоставени от съда на хартиен носител...
Отрова върху труп на крава е вероятната причина за смъртта на лешояди в района на Симитли . Това каза пред БНР зоологът гл. ас. Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Благодарение на джипиеси успяхме след сигнала за намерени мъртви лешояди да локализираме още една бедстваща жива птица. В..
Проблемите ни да сме в списъка на FAFT за пране на пари са много. Причините да ни вкарат са в две части – техническо съответствие на стандартите, да имаме законодателство, което да отговаря на изискванията на организацията, и втората причина е ефективност, която се определя по 11 показатели, прилагане на тези закони. Това..
Пожар и кражба разследват служители от Второ РУ в Перник, съобщават от ОДМВР. Сигнал за горящ лек автомобил в землището на пернишкото село Боснек бил подаден на 2 март, малко след 7 часа. Служители на полицията и пожарната посетили местопроизшествието. В рамките на предприетите оперативно-издирвателни действия било установено, че изгорялата..
Опитите за политическа пропаганда с такъв празник – 3 март, са нежелателни и трябва да се преодолеят. И не бива политици да дават тон на подобна..
Днес е националният празник на България. Празнуваме 147 години от освобождението от османско иго след Руско-турската война от 1877-78 г...
Изпитвам респект пред личността на автора на химна на България "Мила Родино" Цветан Радославов, призна в интервю пред БНР режисьорът на..