Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детските градини в София няма да искат изследвания за децата, отсъствали заради пандемията

Документи ще представят само новоприетите

51 Детска градина „Щурче“ в София
Снимка: БГНЕС

Няма да се изискват изследвания за децата от столичните детски градини, които по желание на родителите са останали у дома заради пандемията от коронавирус и отново тръгват на градина през септември. Това съобщи за БНР директорът на дирекция „Образование" в Столичната община Мария Минчева. Изследвания ще бъдат необходими само за новоприетите деца, които за първи път ще прекрачат прага на детските градини.

"Няма да бъдат задължителни. Единствено задължителен характер има само за деца, които никога до момента не са ходили на детска градина и ясла, т.е. новоприетите деца, само за тях важи това изискване да представят необходимите документи. Останалите деца, които са отсъствали, някои от тях родителите ги задържаха, те не са посещавали още от началото на месец март. За тези деца няма спуснати указания от Министерството на здравеопазването за представяне на такива бележки от личния лекар".

За да имат достъп до яслата или детската градина, досега децата подлежаха на кръвни изследвания и на такива за липсата на паразити, когато не са посещавали детското заведение повече от два месеца. Беше необходима и бележка от личния лекар, която да доказва липсата на контакт със заразно болни. Сега на тези изследвания ще подлежат само приетите през тази пролет деца, увери Мария Минчева.

"Тези деца, които бяха класирани на 15 май за прием, през месец септември ще могат да започнат да посещават както детските градини, така и детските ясли на територията на Столичната община от 15 септември. Има указания от Министерството на здравеопазването при провеждането на планов прием за такива деца, които за първи път ще започват да посещават детските градини и ясли. Същите ще бъдат приемани само след представяне на необходимите документи, които са регламентирани. За тези деца задължително родителите трябва да предоставят необходимите документи“, подчерта Мария Минчева.

За останалите деца, които посещават и в момента детска градини, но са отсъствали по някакви причини, тези отсъствия се уважават по служебен път. Директорите в някои от столичните ясли и детски градини обаче към този момент изискват извинителни бележки на децата, които не са ги посещавали

Към този момент все още родителите имат право да изберат дали детето им да посещава ясла или детска градина, заради пандемията от коронавирус. В Столичната община чакат насоки от Министерството на здравеопазването дали това ще бъде така и от 15 септември или градината отново ще бъде задължителна, изтъкна Мария Минчева.

На 29 август ще се проведе първото текущо класиране за столичните ясли и детски градини за учебната 2020/2021 година. Критериите за прием няма да се променят. Това ще се случи на голямото класиране през месец май 2021 г. Критериите за прием дотогава остават, както и досега, посочи Минчева. Незаетите места за деца с хронични заболявания и специални образователни потребности вече са прехвърлени към тези по-общи критерии.

"Столичният общински съвет, с оглед уеднаквяване на начина на прием на децата в самостоятелните детски ясли и детските градини, на последната си сесия гласува да отпадне въвеждането на уседналост от началото на септември и евентуално този критерий да важи за следващата кампания, т.е. за следващата година - 2021-а."

В момента Столичната община изгражда 13 сгради на детски градини, от които 9 ще бъдат завършени до края на настоящата година.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18