От години много села в община Крумовград са без вода. Други са на режим всяко лято. Към тях се изпращат водоноски, което за момента е единственото решение. Поне на 8 населени места даваме вода, но исканията са много повече, признава кметът Себихан Мехмед и дава пример със село Раличево, където освен от общината вода се изпраща и от местен превозвач. В селото има изградена мрежа, но водата не стига.
"Раличево е предадено на ВиК водоснабдяване, но заради спадане на нивото във водоема, каптажа, се наложи да доливаме вода и в момента возим вода. За доста населени места возим, защото може и да е водоснабдено, но намалява дебитът на водата. Преди две години водоснабдихме село Бараци, сега в момента пък направихме кметство Ковил и пак със съгласието на областния управител приехме обекта преди да е минала приемателна комисия, защото в момента всичко е изградено, вода има по тръбите и чакаме само приемателна комисия, но с решение на Общинския съвет ги предадохме на ВиК".
За да реши проблема с липсата на вода, Общината е направила сондажи в района на две села - Чал и Багрилци. Вода е открита на различна дълбочина - на 18, 48 и 50 метра. Дебитът е достатъчен, за да предизвика инвеститорския интерес, а направеният анализ показва, че водата край Багрилци е с добро качество. Средства ще има и за водоснабдяване на село Скалак.
"Село Скалак е от няколко махали и в момента то е неводоснабдено, защото открай време там хората са били на изворна вода - кладенци или пък гравитачно отнякъде", поясни още Себихан Мехмед.
Очаква се да влезе в сила подробният устройствен план, парцеларният план и през септември ще започне строителството на съоръжения за водоснабдяване в село Скалак.
Така след десетилетия суша три села ще имат питейна вода. Някои от местните хора обаче я използват за други нужди и това създава проблеми, твърди кметът на Крумовград Себихан Мехмед: "Хората си позволяват лятото много да поливат и това налага първо да въведем режим с ВиК заедно, но този режим също ни създава проблеми".
Общината е получила писма от Министерството на околната среда и водите и от Министерството на регионалното развитие и благоустройството с призив за най-разумно използване на питейната вода.
Себихан Мехмед прогнозира, че проблеми с питейната вода ще има и в бъдеще. Затова тя отправя апел: "Хората трябва в това отношение да бъдат разумни като потребление и като режим, когато се налага".
Целия репортаж на Валя Апостолова можете да чуете в звуковия файл.Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки. Това мнение..