Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фермерът Вихрен Димитров: За Брюксел е важно да няма голямо свиневъдство в България и Румъния

Сираче ли е за държавата родното свиневъдство

Янко Иванов: Черногледо е да се говори, че държавата не прави нищо за бранша

Снимка: БГНЕС

37 хиляди принудително унищожени заради чумата животни и връщане на бизнеса към абсолютното му начало - това е равносметката на изминалата година за собственика на една от големите свинеферми в Северна България - тази в Голямо Враново.

Властта направи всичко възможно да ни пречи, твърди Вихрен Димитров, според когото новият закон за ветеринарно-медицинската дейност и наредбата за обезщетения към него не осигуряват на фермерите защита при евентуални заболявания по животните.

„Сега не искат да плащат нищо, според мен искат просто да не работи този бранш в тоя вид, в който е работил преди. За държавата този бранш е като някакво сираче“, заяви Димитров в предаването "Преди всички".

Вихрен Димитров направи сравнение с помощите, които се отпускат на засегнатите от птичи грип ферми и го определи като "двоен стандарт“.

На птицевъдите се плаща авансово, те винаги са взимали наведнъж всички пари, а тази година ние сме взели кръгла нула, поясни свиневъдът, според когото „явно тяхното лоби е по-силно“.

Те слушат Брюксел, за него е важно да няма голямо свиневъдство в България и Румъния, защото им е по-лесно да нямат конкуренция“, коментира Вихрен Димитров относно политиката на Министерството на земеделието. В Европа има свръхпроизводство на свине, допълни той.

Само за миналата година има 120 хиляди тона, внесени, свинско месо. Това, като го обърнете в прасета, които можем да произведем тук, са милион и половина прасета.“

Към това Вихрен Димитров добави като ефект стойността на фуражното зърно и ползата откъм работни места. „Вие си направете сметката държавата изобщо мисли ли, не мисли ли, има ли изобщо някаква визия за развитие на този бранш.“

Янко Иванов  Снимка: БГНЕС

Заместник-министърът на земеделието с ресор земеделие Янко Иванов не е съгласен с критиките и нарече неверни някои от тезите на Вихрен Димитров, като подчерта, че неговото мнение не е представително за бранша.

Само за периода от 2018-а, откакто започна тази сага с африканската чума, досега сме дали в сферата на свиневъдството около 170 милиона лева“, изтъкна Иванов пред „Хоризонт“.

Ако в инвестиционно отношение сме успели да достигнем някои европейски стандарти в свиневъдството, то в манталитета все още не можем да го постигнем, отбеляза заместник-министърът. „Те не могат да разберат, че мерките за биосигурност трябва да се вградят в целия производствен процес.“

От въвеждането на новите мерки, колкото и да са непопулярни, нямаме случаи на заразени свине в индустриалните ферми, подчерта Янко Иванов. Има възможност за инвестиционна подкрепа, за да се повишат мерките за биосигурност, декларира той. „Тоест ние от една страна казваме – трябва да направите това, а от друга страна им казваме – ето ви пари.“

В момента има възможност фермерите да ползват и подкрепа за закупуване на нови животни, напомни Иванов.

Запитан за 2020 година какви са предвидените финанси за свиневъдството по различни мерки за подпомагане, Янко Иванов бе категоричен, че „парите са много, милиони левове“.

Несправедливо и черногледо е да се говори, че държавата нищо не прави, обобщи заместник-министърът на земеделието.

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20