В криптата на катедралата се съхраняват ценни богатства. В подземния етаж, замислен първоначално да служи за гробница, днес се помещава Музеят на християнското изкуство. Колекцията включва старинни иконописни творби, създадени от 4-ти до 19-ти век. Сред експонатите е и най-ранната икона върху дървена основа в страната, която има хилядолетна история.
В началото на 60-те години на миналия век пътуващата изложба „Хиляда години българско изкуство“ обикаля европейските столици, дори напуска пределите на Стария континент. Родните шедьоври на иконописното изкуство са посрещнати с възторг.
"Когато се вижда, че към това изкуство има огромен интерес се взима правилното решение - тези икони, които са били представени навън да бъдат обединени в една постоянна експозиция, която да бъде експонирана в подземието на храм-паметникът „Свети Александър Невски", каза уредникът на Музея на християнското изкуство Мариела Стойкова.
Музеят е създаден като филиал на Националната галерия през 1965 година. Експозицията е обогатявана през годините и днес представлява една от най-богатите колекции на икони в света, посещавана от родни и чуждестранни любители на християнската иконография.
В постоянната експозиция са представени около 300 експоната, но това е една много малка част от колекцията, с която музеят разполага. Богатият фонд включва около 2500 произведения. Най-ранният експонат е стенописен фрагмент от раннохристиянска базилика от края на 4-ти век.
"Това е една глава на светец от Хан Крум, Шуменско, фантастична, много красива раннохристиянска творба", допълни Стойкова.
Най-ранната икона върху дърво в колекцията е от края на ХІ век. Тя е двустранна, от едната страна е представено внушително изображение на Христос Пантократор, а от другата - Разпятие Христово. Най-вероятно творбата е дело на зограф от Константинопол.
Успешното разделяне при реставрацията на трите живописни пласта позволява да видим едновременно образите на Христос, рисувани един върху друг през три различни епохи. Изображенията са пренесени върху три отделни пана с характерните за времето си стилистики. Процесът завършва покойният реставратор Дана Дечева, която се заема с проекта през 2007 година, допълва Мариела Стойкова:
"Тя успя да направи така, че всички тези слоеве да бъдат съхранени и да могат посетителите да видят иконата в целия ѝ блясък от този най-ранен период"
Първообразът на уникалната икона в момента е в лабораторията за консервация и реставрация в Националната галерия. Специалистите работят по реставрацията на обратната страна на старинната икона - тази изобразяваща Христовото Разпятие, разказва реставраторът д-р Борислава Попова:
"При предходната реставрация голям участък от фона, от архитектурата на иконата е била възстановена. Във времето става ясно, че тези новоположени материали стареят и се движат по много по-различен начин от оригинала и застрашават целостта на оригиналното изображение и при сегашната реставрация тези участъци бяха премахнати, почистени. Ще бъде реално консервирано изображението такова, каквото е достигнало до нас, за съжаление доста увредено, тъй като и самата е била разрушена от нападения, от инсекти", допълни Попова.
Реставраторите правят ежеседмични огледи в Музея за християнско изкуство. Предприемат се превантивни мерки, свързани със съхранението на експонатите. Малко известен факт е, че в криптата се намира и „основният камък” на храма, положен преди началото на строежа на катедралата, разказва Мариела Стойкова: "И до него има капсула с историята на храма, както и златни монети, които са били оставени там. В момента тази капсула, както и основният камък са скрити под един ромбоиден куп, там е съхранена историята"
Целия репортаж на Еленица Маринова можете да чуете в звуковия файл.Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..