Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасността да попаднем в мъртво вълнение в морето

Снимка: Даниела Костадинова

Между 25 и 35 души всяко лято стават жертва на опасното мъртво вълнение по Българското Черноморие. То се появява в края на месец юли и продължава почти през целия август. При мъртво вълнение най-опасното място е брегът и точно там най-често се случват фаталните инциденти. На охраняемите плажове червеният флаг сигнализира, че къпането в морето крие рискове. Повечето случаи на удавяне обаче стават на неохраняеми плажове.

Мъртвото вълнение е природно явление. То се образува по нашето Черноморие при източен вятър и когато ветровитото време продължи повече от един ден. Този вятър носи към брега по-голямо от обичайното количество вода. И след утихването на вятъра се появява мъртвото вълнение. Опасността идва оттам, че близо до брега се появяват подводни ями, които са дълбоки един, два метра.

"Трябва да се знае това, че когато отиваме на охраняем плаж, поне знаем, че в тези случаи можем да попитаме спасителя и той да ни обясни какво е състоянието на морето, но когато отиваме на неохраняеми плажове, както често се случва последните седмици, да загиват хора, там няма кой да ти каже. Там единствено апелирам към хората, които отиват на такива нерегламентирани плажове да внимават именно в това да проверят какво е дъното, какво е течението има ли мъртво, няма ли мъртво, да преценят силите си физическите си в момента, а не да мислят, че аз едно време плувах до еди къде си, а пък сега ще отида пак дотам", коментира Васил Алексиев, експерт по водноспасителна дейност към БЧК в Бургас.

Горещият август е причина хората да търсят прохлада в морето дори, когато флагът е червен. Често те влизат в конфликти със спасителите и отказват да се подчинят на призивите им. След почти 20 дни силен вятър по Южното Черноморие, от 2 дни морето утихна, каза старши спасителят на бургаския плаж Веселин Илиев.

"Всичката вода се движи по посока на брега, обаче тази вода трябва да се върне обратно в морето, защото има един кръговрат на водата и тя се връща на определени места, през 100-200 метра се образуват едни такива подводни течения, така нареченото мъртво вълнение и те са с ширина около 15 до 20 метра и се изливат в обратна посока от брега към морето и там, когато попаднат хора по-слаботелесни или по-малки дечица или по-възрастни, това течение ги отнася навътре. Има опасност да се удавят, това е 90% от случаите.  

От 15 години спасителите по морето могат да използват буйове за изваждането на хора при мъртво вълнение. Това са пластмасови туби с въздух, с аеродинамична форма, с 3 дръжки, за които могат да се хванат тези, които се давят. Буят се издърпва с въже на брега, без да се налага хората да плуват. Така се спасяват тези, които са изпаднали в беда, без водните спасители да влизат в контакт с тях. Моряците имат едно правило и то е - на море да не губим чувството си за опасност.

Целия репортаж на Даниела Костадинова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панорама на средното образование в Монтана

В този час в Монтана започва Панорама на средното образование по инициатива на Регионалното управление на образованието и Обединения детски комплекс "Ние, врабчетата". Целта на Панорамата на средното образование е завършващите седми клас ученици и техните родители да се срещнат с представители на  професионалните гимназии и средните училища..

публикувано на 19.05.25 в 10:32

БАН: Смъртността в България остава най-висока в Европа

Смъртността в България остава най-висока в Европа, информират от Институтът за изследване на населението и човека - Българската академия на науките (ИИНЧ - БАН).  Общият среден коефициент в Европа е 10,8% за 2023 г., а у нас е 15,7 на сто. През 2024 г. общият коефициент на смъртност в нашата страна бележи лек спад до 15,6% спрямо предходната..

публикувано на 19.05.25 в 10:28
Мария Русинова

Д-р Мария Русинова: В последните години се увеличават дарителките на кърма

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . От 11 часа Банката за майчина кърма ще отбележи деня с инициативата "Всяко дарение разказва история" . " Стараем се да популяризираме както кърменето, така и даряването на кърма . Колкото повече майки кърмят, толкова повече биха имали излишно количество кърма, с което да подпомогнат..

публикувано на 19.05.25 в 10:14

Публикуван за обществено обсъждане е проектът за новия размер на социалната пенсия за старост

Проектът на постановление за определяне на новия размер на социалната пенсия за старост, считано от 1 юли, е публикуван за обществено обсъждане. Индексацията ще е 8,6 процента, колкото и на трудовите пенсии от същата дата. Така нарастването ще е с малко над 26 лева от сегашните 307 лева и 7 стотинки на 333 лева и 48 стотинки, средствата са..

публикувано на 19.05.25 в 10:13
БПЦ подкрепи гражданско шествие за въвеждането на учебен предмет, свързан с добродетели и религия. 17 май 2025 г.

Костадин Пампов: Един час за добродетели и религия няма да попречи

Ако е вярно, че моите афоризми предизвикват размисъл сред читателите и ги правят по-добри, значи съм постигнал голяма цел. Това сподели в интервю за БНР писателят и учител Костадин Пампов  след представянето на книгата си с афоризми "Което трябва, но не повече". Родом от Пазарджик и философ по образование, той преподава в системата на..

публикувано на 19.05.25 в 10:04

Д-р Явор Асьов: Центровете за апетита са генетично променени при хората със затлъстяване

В основата на затлъстяването категорично е лошият начин на живот липсата на физическа активност и прехранване. Точно тази възрастова група – деца и подрастващи, са в периода, в който мастната тъкан -  мастните клетки, се делят. И в условията на излишък на калории, храни които са вредни, бързоусвоими въглехидрати, този брой на повишена мастна..

публикувано на 19.05.25 в 10:04
Снимката е илюстративна

Започват ремонтни дейности по АМ "Струма" в участъка край Дупница

Започват неотложни ремонтни дейности от днес по АМ "Струма" в участъка при Дупница. От днес по време на работата ще се въвеждат временни промени в организацията на движението, като трафикът ще преминава в лентата, в която не се работи,  съобщават от АПИ. На 19 май от 9 ч. до 20 ч. ще се ограничи движението в активната и аварийната лента при..

публикувано на 19.05.25 в 10:02