Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Балкански – син: Пандемията събори цирковата индустрия

Снимка: БТА

Пандемията събори цирковата индустрия на колене, коментира в интервю за БНР Александър Балкански – син от цирковата амилия Балкански.

Много от големите циркови трупи затвориха и не се знае дали ще могат отново да отворят врати. Повечето от тях са многобройни, имат страшно големи разходи и когато няма спектакли, няма и приходи, обясни той. Спонсорите и държавните помощи на места не са достатъчни, за да се издържат тези трупи. Такъв пример е цирк „Дьо Сьолей“.

На цирк „Балкански“ е била отказана помощ по схемата 60/40. Александър Балкански – баща е ипотекирал дома си, за да спаси цирка.

„Когато човек обича това, с което се занимава и е отдал изцяло своя живот за цирковото изкуство, един дом не е от значение. Ние винаги можем да излезем от дома си и да се пренесем на колела в караваните и във вагоните, защото това е нашият дом – манежът, циркът. Когато човек се занимава с изкуство, парите не са цел, а средство, за да постигнеш своя цел“, посочи Александър Балкански – син в предаването „Чуй лятото“.

Отворени от Министерството на културата програми дават възможност циркът да получи финансови помощи, отбеляза Балкански – син. 

„Това не са някакви фантастични суми, това е нещо съвсем реално и всеки един цирк според своите потребности, според това какви критерии може да покрие, получава и ще получи финансови помощи, за да може да поемем глътка въздух и да продължим напред“, коментира той. Александър Балкански – син подчерта още, че за цялата история на 30-годишния преход „има такъв прецедент – Министерството на културата финансово да подпомогне всички циркове“.

Балкански – син се надява с отварянето на „вратите“ на цирка в София на 4 септември, да получат подкрепата на феновете, защото по думите му „нещата са много сериозни“ и „каквото и да се прави, не може да се разчита на помощи от държавата, важна е посещаемостта от зрителите, приходите от билети“, с които следващата година да се финансира замисленото от цирка турне.

На 1 и 2 септември основателят на цирка Александър Балкански – баща прави два благотворителни спектакъла в София. Първият е посветен на медиците на първа линия, а вторият – на полицаите.

Очакванията са цирковият сезон да продължи до началото на декември.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03