Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

600 метра на въже - алпийски тролей спира дъха на туристи в Родопите

Снимка: https://www.smolyaninfo.com/

600 метра на въже - предприемачът Марчо Паунов предлага eкстремно изживяване за туристи в Родопите. Въздушният тролей се намира в района на Чепеларе

От дете го привличат екстремните занимания – пещерняк и катерач, 32-годишният Марчо Паунов решил да съчетае любовта си към тези спортове с популяризирането на планината.

Паунов е завършил инженерна физика. В прегръдката на природата покрай главния път за Пловдив той построил горска къщичка от глина. Направена е от 250 сламени бали, измазана със смес от глина и пясък. „Запазили сме кривите форми – това я прави малко по-причудлива. Всички се впечатляват, всички се снимат с нея.“

Алпийският тролей е с дължина 400 метра. „Той притежава уникална система за спускане. Тялото на човека е в легнало положение. Сбруите са заимствани от такива за летене направени, за делтапланеризъм“, разказва Марчо Паунов в предаването „Чуй лятото“.

Въздушната атракция е най-дългата в страната. „400 плюс 200 метра, в които се движите по със специално колело, пригодено да се движи по въже. Ние го кръстихме sky bike – въздушно колело. Атракцията става комбинирана – тези 200 метра плюс 400 тролеят, общо 600 метра сте на въже. Това я прави най-дългата комбинирана въздушна атракция в България.“

Отначало замисълът бил да направи въжен мост. Щяло обаче да излезе много скъпо. „И си казах – защо пък хората самички да не се придвижват, и ми дойде идеята за такова колело да направя, като въртиш педалите, да те движи във въздуха.“

След като направил 3D чертежи, започнал да обикаля цехове за метални конструкции. „Колелото е снабдено с електромотор, за да може да се върне самичко обратно и да се качи следващият човек на него, за да пристигне отсреща, до началната точка на тролея.“

Туристите са специално екипирани и се вземат всички мерки за безопасност, уверява Марчо Паунов.

Въжетата са стоманени и издържат в пъти повече от това, което ние можем да ги натоварим. Самите сбруи са създадени да издържат няколко пъти G, което означава няколко пъти човешкото тегло. Достатъчно сигурни са сбруите, достатъчно „луди“ родители има да си пуснат децата. Тригодишни ги пускаме. Пуснали сме хиляди хора досега. Няма случай някой дори пръстчето да си удари.“

Самото спускане е така устроено, че създава усещане за летене. В най-високата му част тролеят минава на около 60 метра над реката. Спускането трае секунди. На 165-метровия се спускаш за 20 секунди, а на 400-метровия – за около 35 секунди, уточнява Марчо Паунов. На по-късия по-тежките хора развиват около 60 км/ч. На 400-метровия се развиват 100 км/ч. Колелото отнема различно време за достигане до отсрещната страна, защото всеки се придвижва различно.

Марчо е сред малцината млади хора, почерпили опит от чужбина и избрали да инвестират и да развиват туризма в Родопите. Работил е сезонна работа в Швейцария.

Но нещо ме дърпа насам. И се връщам, гледам да си развивам моите идеи тук, на място. Там примерно на 4 хиляди метра надморска височина стига влак, уникални тунели, съоръжения, въжени мостове. Много ми харесва да ходя там, защото ги виждам тия неща и ми дава стимул да правя и аз нещо тук.“

„Родопите си е моята планина. По друг начин се чувства човек - все едно си е вкъщи. Тук е по-благо, по-спокойно. Човек си тежи на мястото“, признава мъжът, предоставящ възможност на туристите да полетят над красотите на Родопите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23