Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как изследват за Covid-19 във Великобритания и Гърция

Снимка: Reuters

PCR тестовете във Великобритания могат да се направят във всяко оборудвано с необходимата лабораторна техника подразделение на Националната здравна служба. Тестът е безплатен.
Трябва да отговаряте на следните условия – да имате симптоми на Covid-19 - кашлица, загуба на сетивни усещания и висока температура, да има предписание от лекар, тъй като се налага хоспитализация. Друг вариант е общината да пожелае да ви бъде направен тест, а също и ако живеете в район, който е огнище на зараза и е наложена локална карантина. Безплатен тест може да ви бъде направен и ако участвате в пилотен проект на правителството в борбата с коронавируса. 

Ако искате да си направите тест по ваше желание, то вие си го заплащате. Цените са между 100 и 180 паунда. Има и семейни тестове, които са по-евтини.

За целта не е необходимо да ходите до лаборатория, а може да си поръчате комплект за проби по пощата. Следвайки указанията можете да вземете пробите от гърлото и носа у дома, а след това - да ги изпратите в лаборатория.

Във Великобритания обществеността не одобрява 14-дневната карантина за хора, пристигащи от конкретни държави. Имаше идея, която все още не е реализирана, на най-натовареното британско летище Хийтроу да се тестват пристигащите от тези държави и ако резултатите са отрицателни, те да не подлежат на самоизолация.

Според закона във Великобритания, ако се върнете от държава от т.нар.“черен списък“ и си направите тест за коронавирус по ваше желание и той е отрицателен, това не означава, че няма да подлежите на карантина.

В Гърция средно на ден се правят около 13 хиляди теста, сочат данни на правителството. Тестването по летищата и пристанищата е избирателно. През ГКПП "Кулата - Промахон" се преминава само с отрицателен PCR тест.

За прием във всички болници пациентите се тестват за коронавирус, като осигурителната агенция поема разходите. Безплатно се тестват контактните лица, които са под карантина.

От няколко дни е задължително за държавните служители, които се връщат от отпуска, да си направят тест, като разходите за сметка на работодателя.

Следващия месец всички работещи в системата на образованието ще преминат задължителен тест за коронавирус, също безплатен за тях. Все още не е решено дали всички ученици ще бъдат изследвани.

В частния сектор повечето фирми принуждават работниците да си плащат тестовете, преди да се върнат на работа. Повечето от големите фирми обаче имат договори със сертифицирани лаборатории и цените за служителите им са преференциални.

При лично пътуване в чужбина всеки сам си заплаща теста. От 100 до 300 евро варира цената на един PCR тест.

Високата цена доведе до спорове в гръцкия парламент и опозицията настоява тестовете да са безплатни за всички, но това скоро няма да се случи. Гръцките граждани смятат цената за много висока. Гръцките медии посочват, че в много други държави цената на тестовете е достъпна дори за по-бедните.

Засега безплатно се тестват само хората със симптоми, останалите заплащат сами тестовете.

След ваканция в Турция Магдалена Иванова разказа пред „Хоризонт“, че пътуването й в условията на коронавирус е протекло добре. Тя определи пътуването си до турския курорт Бодрум с автобуса като спокойно и приятно. На границата туристите са преминали само с маски и мерене на температурата. В хотела са били настанени след дезинфекция на багажа.

На финала на почивката са им били направени PCR тестове на място в хотела, на цена 30 евро. Така не се е наложило да спазват карантина при завръщането им в страната. 

Още детайли по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52