Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите срещу затварянето на „Илинден-Ексохи“ вървят към своята кулминация

Снимка: Радио Благоевград

Протестите на българския бизнес срещу затварянето на пункта „Илинден-Ексохи“ за товарни превози неотменимо вървят към своята кулминация - на 2 септември, сряда, десетчасова блокада на най-натоварената гранична връзка с южната ни съседка -„Кулата-Промахон“. 

Въпреки уверенията, че гръцките власти ще вдигнат забраната на 7 септември, фирмите, които понесоха тежки удари през последните два месеца, не вярват на това. Нещо повече – макар и неофициална, информацията от техните партньори в Гърция е, че ГКПП „Илинден-Ексохи“ ще остане затворен до 15 септември. Как се стигна до тук?

На 13  юли Гърция въведе първите по-сериозни ограничения и забрани по границата си с България като спря потока от туристи през "Илинден-Ексохи". Продължи с противоречива информация за сезонните работници и тежкотоварния трафик.

На 22 юли пунктът „Илинден-Ексохи“бе напълно затворен. Икономиката спря. Бизнес контактите, камионите и услугите от двата гранични района принудително се пренасочиха през "Кулата-Промахон", което удължи пътя с 300 километра, оскъпи доставките и принуди хората да чакат повече от половин ден по опашки.  

Бизнесът стисна зъби, защото забраната беше до 3 август. Последваха второ и трето удължаване на срока на ограничението. И тъй като българската държава остана сляпа за проблема, фирмите скочиха. Първият протест на 20 август беше мирен, пред бариерите на затворения пункт. С предупреждение, че ще последват ефективни блокади:

"Едно пътуване се оскъпява с около 200 евро за всеки камион".

"Тези неща, с които търгувам, са свързани с Гърция. В момента от 3 месеца е блокирано всичко, за всяка една сфера - транспорт, и промишленост, и земеделие. Мен най-много ме удари в това, че частите, които пазарувам, са изцяло в Гърция. Защото базата на Източна Европа за земеделската техника е в Гърция. През "Промахон" 5-6 часа няма как да се чака в това земеделско време".

"Нашите власти и гръцките власти са виновни. Пътувам навсякъде, никъде го няма това нещо, в най-големите пандемии, когато затваряха навсякъде".

"Нашата външна дипломация къде се намира, защо трябва ние да излизаме да решаваме въпросите на външната политика на тази държава? Ние се чувстваме като прокажени. В момента има една дискриминация, която няма аналог. Тази дискриминация трябва веднъж за винаги да спре. Ние не сме второ качество европейци".

Само след няколко часа външното ни министерство се задейства и поиска от Гърция да спазва решението на ЕС за осигуряване на "зелени коридори" за икономиката. Премиерът Борисов също подсети гръцкия си колега Мицотакис за това.   

Загубите за българската икономика продължиха да се трупат. Вторият протест блокира пътя за Гоце Делчев за около половин час. Въпреки опитите на депутати и евродепутати да разубедят хората от намеренията им. Там бизнесът чу първите реални обещания за реакция на европейско ниво - от евродепутата Андрей Новаков:

"Чужда държава, съседна на нас, си е затворила границите. В случая обаче в разрез с европейските правила. Въпросът беше поставен няколко пъти. Всичко, което българската държава може да направи, е направено. Това, което ще направя аз като член на комисията по транспорта в ЕП, е да повдигнем въпроса  пред комисаря по транспорта, защото това е рецидив, това се случва за пореден път да се затваря гръцката граница и вие търпите загуби. Ще пишем до европейския омбудсман. Още следващата седмица ЕК и ЕП ще се занимаят с вашия въпрос. Аз очаквам до края на месеца гръцката държава да си преразгледа позицията".

Бизнесът реагира на обещанията така:

"Защо нещата стават на 35-ия ден, а не на втория? Защото най-логично реакция трябваше да има на втория".

Новината, че гръцкото правителство е взело политическо решение да отвори за товарните превози ГКПП „Илинден-Ексохи“, не се прие като истина от бизнеса. Според тяхното проучване, макар и неофициално, това ще се случи най-рано на 16 септември.  Заради всичко, изтърпяно през годините по границите с Гърция, които са вътрешни за Европа, но само на книга, недоволните се готвят за блокада на граничния пункт „Кулата“ и вече имат официална подкрепа от Съюза за международни превози и Съюза на българските транспортни работници, потвърди един от организаторите на протеста Кръстю Веселинков, като уточни, че няма да допуснат политически манипулации, защото мотивите им са само икономически и социални:

"Да, разбира се, потвърждавам, ние сме уведомили Община Петрич за нашите намерения, протестът е обявен за 2 септември. Ние сме много, целият регион тук е засегнат от затварянето на този граничен пункт. Ние не намираме никаква истина в оправданието, че граничният пункт е затворен заради Covid пандемията. Няма как въпросните товарни автомобили, които са тръгнали от точка А, точка В от Гърция, те пристигат от Гърция, само че през КПП "Кулата-Промахон" на съвсем различна цена. За нас това товарене на "Илинден" е чисто икономически. Нас не ни грее това, че Гърция нарушава приетото решение от ЕС за осигуряване на "зелени коридори". Като са констатирали, да решат проблема. Ще санкционират ли Гърция, нас това не ни интересува. Ние искаме КПП "Илинден-Ексохи" да бъде отворено незабавно. Информацията, която се тиражира по медиите и оттук-оттам се прокарва 7-и, 10-и септември, че пунктът ще бъде отворен, е невярна. Слушали сме го и друг път това. Ние точно затова искаме и настояваме за незабавно отваряне на пункта "Илинден-Ексохи". По мои канали, по които съм проверил, официалната информация, която съществува в граничните пунктове, е отварянето на 16 септември, включително до 15 септември пунктът да бъде затворен. По този начин те няколко пъти търсят отлагане, а нас това ни убива. След всичките тези лъжи ние сме категорични - ще блокираме".

Целия репортаж на Кети Тренчева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичам да те мразя: Тръмп и Силициевата долина

Отношенията между новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност след два дни, и технологичните играчи са меко казано бурни и минават от едната крайност в другата. Първоначално Тръмп остро критикуваше електромобилите - до момента, в който собственикът на "Тесла" Илон Мъск започна да дарява десетки милиони долари месечно на..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Красимир Вълчев

Промяна на учебните програми е приоритет за министър Красимир Вълчев

Промяна на учебните програми е един от приоритетите за министъра на образованието Красимир Вълчев.  Според него те не работят по най-добрия начин и ще бъде разработена концепция как да изглеждат.  Предвиждат се промени в оценяването на учениците, коментира Вълчев пред Българската национална телевизия: "Да се оттърсим от културата на заучаването, да..

публикувано на 18.01.25 в 13:55

При спецакция: Иззеха голямо количество "маркови дрехи" от търговски обект в София

Голям брой фалшиви чанти и дрехи са били иззети при операция на столичната полиция в търговски обект, научи БНР. Акцията е била на Икономическа полиция. Предлаганите артикули са били реплики на известни марки. По случая е образувано досъдебно производство. Продължава работата по разследването 

публикувано на 18.01.25 в 13:47
Испанският премиер Педро Санчес изнася реч на първото събитие за 50-годишнината от смъртта на испанския диктатор Франсиско Франко и началото на процеса към демокрация.

Михайлина Димитрова: Причина за носталгията е, че по времето на Франко Испания има икономически разцвет

Не мисля, че в Испания има политическа слепота. Там диктатурата на Франко изобщо не е забравена. Обществото през прехода продължава да бъде от една странна смесица от изключително либерални хора, които стигат до всяка една крайност, раждана от свободните идеи и изключително консервативни хора, които смятат, че животът при Франко е бил хубав...

публикувано на 18.01.25 в 13:29

Около 100 протестиращи блокираха движението на пътя Кюстендил - Ябълково

Група от около 100 протестиращи блокираха движението в двете посоки на пътя Кюстендил - Ябълково на мястото, където при катастрофа, причинена от свободно пуснати коне преди 20 дни загина 18-годишно мимиче. Организаторите се заканиха, че няма да освободят движението докато не се появят представители на институциите, които са били поканени по-рано -..

публикувано на 18.01.25 в 13:14

Ново недоволство заради ремонта: Протестна разходка по столичната улица "Опълченска"

Нова акция на недоволство заради ремонта на столичната улица "Опълченска". Граждани направиха протестна разходка заради абсурдните по думите им условия, в които са поставени пешеходците. "Мерим какво се случва на "Опълченска". Това е абсолютно недопустимо съгласно устройствените наредби, защото минимумът, за да може да мине човек с количка,..

публикувано на 18.01.25 в 13:02

Близо 1800 души в Кюстендилска област са сменили личниня си лекар

1 764 здравно осигурени лица на територията на Кюстендилския регион са сменили личния си лекар през декември миналата година, което е с около 400 повече в сравнение с периода 1 - 31 декември 2023 г., по информация на  Регионалната здравноосигурителна каса. От години в няколко от по-малките населени места лекарските практики са свободни и няма..

публикувано на 18.01.25 в 13:01