Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Виржиния Желязкова: Covid е шанс за смяна на икономическия модел

проф. Виржиния Желязкова
Снимка: Сайт на ВУЗФ

Възможност ли е Covid кризата за бизнеса и правителствата. Защо е време за смяна на икономическия модел от линеен в кръгов и в кой сектор би било по-подходящо да подпомогне правителството. Тези въпроси коментира в предаването “12+4” проф. Виржиния Желязкова - заместник-ректор на Висшето училище по застраховане и финанси.

Според нея кризата, която предизвика пандемията от коронавирус, е възможност бизнесът да инвестира в нещо ново и прогресивно, каквото са кръговата и зелената икономика

Ситуацията, в която се намираме, ни показва слабостите на линейния модел, по който функционират икономиките в момента, неефективността на използването на ресурсите, загубата на ефективност. Всичко това са проблеми, които стават явни, особено по време на една криза, независимо какво я е провокирало. Но всяка една криза дава възможност да се откроят слабостите на модела, в който функционира дадена икономическа система. В момента това е добра възможност за постепенно поемане към промяната на икономическия модел - инвестиране в нови възможности, в нови технологии, които да са по-ефективни и да носят по-гояма стойност на икономиката и на обществото. ”

За икономическите мерки на правителството във връзка с Covid кризата, тя коментира, че има още какво да се желае:

Има много сектори, които, ако точно сега се стимулират, могат да донесат голяма добавена стойност по-нататък в икономиката. Такъв сектор е селското стопанство с всичките му подотрасли. Това е един отрасъл, в който ние имаме силни относителни предимства като държава, където има потенциал.”

Като ръководител на екологичната политика на една от големите банки у нас проф. Желязкова посочи, че банките в България постепенно се ориентира към оценяване на екологичните рискове за своите портфейли, към намиране на методологии, които да им дадат възможност да преценяват доколко рискови за околната среда са дейностите на техните клиенти и да съобразяват решенията си с този тип оценки.

Експертът каза още, че банките започват да се ориентират и към финансиране на екологични проекти, защото са свързани с бъдещето и са устойчиви.

“Ние няма как да имаме зелена икономика, ако продължаваме да трупаме отпадъци с това темпо, с което го правим в момента”, коментира проф. Желязкова.

Кога ще узреем в България за кръговата икономика?

“Ще трябва да узреем скоро, защото това е вече официалната политика на Европейския съюз. Още в края на 2015 г. ЕС взе решение да върви към трансформация на икономическия си модел, а от тази година се засилват регулациите и мерките във всички икономически сектори, включително във финансовия сектор. В тази посока, ние, като част от ЕС ще трябва да изпълняваме тези политики”, обясни проф. Желязкова.

Тя посочи, че у нас вече е издаден специален сборник с доклади “Кръгова икономика и устойчиви финанси. Съвременни перспективи”. Сборникът представя колективни анализи на учени от България по един нов за българската научна литература въпрос - този за кръговата икономика и нейните съвременни перспективи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екипи от четири столични района се включват в почистването на "Люлин" и "Красно село"

Специализирани екипи от "Слатина", "Изгрев", "Лозенец" и "Красна поляна" ще се включат в почистването на районите "Люлин" и "Красно село". Това съобщиха от Столичната община. В дейностите ще се включат и екипи на "Гробищни паркове" и общинското предприятие "Паркове и градини".  "Софекострой" осигури камион, с който днес бяха почистени..

публикувано на 08.10.25 в 19:51

96% от българските учители са доволни от работата си

Висока удовлетвореност и мотивация сред българските учители, нарастващ престиж на професията, подобрени условия на труд и силна подкрепа за младите кадри. Тези тенденции в България отчита Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в изследването TALIS 2024 - най-мащабното проучване в света за прогимназиални педагози и..

публикувано на 08.10.25 в 19:44

НС ратифицира споразумение между България и Румъния за полицейско сътрудничество

Парламентът ратифицира Протокола между правителствата на България и Румъния за изменение на Споразумението от 2009 г. за трансгранично полицейско сътрудничество по наказателноправни въпроси. С промените се актуализират компетентните органи по прилагане на споразумението както от българска, така и от румънска страна, и се разширяват..

публикувано на 08.10.25 в 19:35

Душана Здравкова: Може би е време за нов Обществен договор

Може би е време за нов Обществен договор. Това заяви пред БНР Душана Здравкова, бивш съдия и бивш председател на Окръжен съд-Варна.  Тя смята, че свикването на Велико народно събрание не е "толкова невъзможно". Здравкова е на мнение, че една от основните промени в частта за съдебната власт трябва да бъде свързана с прокуратурата. Велислав..

публикувано на 08.10.25 в 18:55

Създават единен регистър на лицата, лишени от управленски права

Депутатите приеха окончателно на второ четене промените в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, внесени от Министерския съвет. С измененията се въвеждат изискванията на европейската директива за по-широко приложение на цифрови решения в дружественото право.  Със законопроекта се създава единен регистър..

публикувано на 08.10.25 в 18:46
Френският президент Еманюел Макрон

Франция: Льокорню се среща с Макрон в търсене на изход от политическата криза

Френският премиер в оставка Себастиан Льокорню заяви, че вероятността парламентът да бъде разпуснат вече изглежда по-далечна. Льокорню демонстрира оптимизъм след разговори с политическите партии във Франция по казуса за приемането на бюджета. Френският премиер Льокорню подаде изненадващо оставка Макрон даде на Льокорню срок до сряда, за да..

публикувано на 08.10.25 в 18:35
Асен Йорданов

Асен Йорданов: Защитена гора стана строителна площадка с благословията на РИОСВ-Бургас

За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи  разследващият журналист Асен Йорданов, издател на сайта "Биволъ". "Това е един много циничен пример за това как в България законодателството нищо не струва, когато става въпрос за определени..

публикувано на 08.10.25 в 18:33