По думите му разкриването на Епископската резиденция от 6-ти век е била очаквано събитие:
“Преди 5 години открихме най-голямата християнска църква в Родопите - 40-метровата трикорабна базилика. След това, в продължение на 4 години проучвахме от север, от юг, попаднахме на един голям площад, на един голям некропол. Трябваше да излезе връзката с един монументален комплекс. Това беше задължително. Оказа се, че той е от запад и точно тази година попаднахме на първите сгради.”
Проф. Овчаров обясни, че разкопките на този комплекс ще продължат и през следващата година.
Той каза, че са разкрили добре запазени първите етажи на три сгради. А най-интересна е ротондата - мавзолей.
По думите на проф. Николай Овчаров сградата е “много добре запазена“:
“Това са редки сгради. Датировката на целия комплекс е от 6-ти век. Това е времето на император Юстиниан Велики, създателят на храма Света София в Константинопол./.../Това е времето на възхода на християнството, което се отразява и на Перперикон. Имаме хипотеза, която вече е потвърдена, че именно от Перперикон се е ръководил духовният живот през 6-ти век в целите Родопи”.
Археологът посочи, че Covid кризата е повлияла положително на културно-историческия туризъм у нас, като на Перперикон дори се е увеличил броят на туристите.
Проф. Николай Овчаров коментира и актуалната политическа обстановка в страната. Според него няма нищо по-лошо за археолозите от неяснотите.
“Виждам, че хората, които в момента се домогнат до властта, нямат ясна представа какво ще правят на другия ден. Сещам се едни неприятни времена от 2014 година, кабинетът Орешарски, когато ние археолозите се измъчихме лятото - ще има ли кабинет, няма ли да има. Бюджетът не беше ясен по много позиции. Не искам това нещо да се повтаря отново.”
По думите му последните няколко правителства, включително и това на ГЕРБ, са създали възможност за спокойна археологическа работа в България.
Цялото интервю с проф. Николай Овчаров можете да чуете в звуковия файл.
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..