Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигиталните уроци помагат за разбирането на материала от учениците

Николай Данев
Снимка: личен архив

Учениците, които са присъствали на уроците на учителят Николай Данев в столичното училище "Академик Емилиян Станев", вероятно вече имат предпочитания към предмета история.

В часовете по история на Николай Данев учениците могат да видят как Йосиф Сталин пуши лулата си, докато учат за неговото управление, а също могат да си направят селфи с Клеопатра.

"Когато разказвам за дадена епоха, е страхотно, когато мога да им покажа на живо с новите технологии как изглеждат архитектурните паметници, за които говоря, съкровищата, за които говоря, униформите на войниците, които обсъждаме, самите оръжия, т.е., в момента тези нови технологии позволяват да правя машина на времето, която да потопи учениците в един свят на миналото и да разберат възможно най-много от материала", каза в предаването „Преди всички“ Николай Данев.

Когато всеки ученик има служебен имейл, когато всички уроци са качени в облачно пространство, тогава няма големи сътресения.

"Най-трудно беше да избера системите, по които да работя, защото интернет предлага много опции и трябваше да избера коя е най-добрата и най-подходящата", подчерта учителят.

Учителите от цяла България направиха една много голяма крачка към това да се модернизират, да се дигитализират и аз съм наистина впечатлен от колегите, коментира Николай Данев.

"Колеги, които вече имат по 40 години опит, които са над 60 години, успяха да създадат дигитални класни стаи, да направят онлайн уроци, онлайн тестове. Успяха наистина да влязат в крак с днешното време и го направиха много качествено", допълни Данев.

Целия репортаж на Добромир Видев можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30