Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът не събра кворум

| обновено на 04.09.20 в 11:37
Снимка: Ани Петрова

Пленарно заседание днес няма да има, след като парламентът не успя да събере кворум за започване на заседанието, тъй като депутатите на БСП и ДПС не се регистрираха. 

Според лидера на БСП Корнелия Нинова отказът на БСП да се регистрира е заради системното неглижиране на институцията парламент от страна на премиера Борисов и заради настояването на левицата за оставка на правителството.

"Не идва нито на бюджет, нито на смени на правителство, нито на откриване на сезон. За него парламентът не съществува. Част от проблема е това и част от исканията на хората да има все пак разделение на властите и да се знае, че сме парламентарна република. Ще дадат още факти за обществото да види истината - как се осигурява такова мнозинство - на един – с концесия, на друг - с друго. Това ли е истинската политика, която трябва да правим в България?".

Милен Михов от "Обединени патриоти" обвини левицата, че е избягала от ролята си на опозиция:

"Деконструктивната политика на БСП, подкрепяна от ДПС, доказва, че парламентът не може да работи днес доведе до жертва на парламентарния контрол, в края на краищата. Ако се замислим, опозицията се отказа от конституционното ѝ политическо задължение да контролира изпълнителната власт".

Валентин Радев от ГЕРБ смята, че отговорността за кворума е на управляващите:

"Нормално действие на опозицията, както и ние сме го правили. Те не се регистрират, наша отговорността да се регистрираме, но не намерихме достатъчно хора. Съжалихме, защото трябваше да си е пълноценен работен ден. Случва се в политиката. Аз съжалявам, лично, че идваме тук, имаме работа за вършене. Не можахме днес, но ще наваксаме в сряда."

Независимият депутат Спас Панчев упрекна опозицията и бе категоричен, че управляващите могат да разчитат и в бъдеще на подкрепата на независимите:

"Ако в сряда и четвъртък - в работните дни, не се регистрира опозицията, то петък не го намирам за нормално, защото петък е денят за парламентарен контрол и е единствената възможност да се чуе гласът на опозицията, да се чуе какво прави правителството. Изненадан съм, че днеска те не го направиха“

Депутатите от "Воля" отново се разделиха. Регистрираха се двама от 12 присъстващи депутати. Те не излязоха с обяснение на позицията си.

Заместник- председателят на ПГ на ДПС Хамид Хамид обясни, че групата не е взимала решение да бойкотира заседанието на парламента.

При първото гласуване всички 12 депутати са се регистрирали. Впоследствие липсата на депутати от управляващото мнозинство е довела до решение да не се участва в гласуването.

„Когато опозицията е там и се е регистрирала, а управляващите ги няма, явно не искат да ходят на работа“, каза Хамид Хамид.

Той  заяви още, че има проблем с пултовете за гласуване. 

По програма днес парламентът трябваше да ратифицира Доброволното споразумение с Европейската комисия по SURE - Европейския инструмент за временна подкрепа след кризата с Covid-19. Общият бюджет е 100 милиарда евро. Финансовата помощ ще се отпуска под формата на заем до края на 2022 година. ЕК ще набира средства от финансовите пазари, за да ги предоставя на държавите-членки. С доброволното гаранционно споразумение в Република България ще поеме задължение при поискване да предоставя неотменими и безусловни гаранции в максимален размер от над 210 000 лева.

На първо четене трябваше да бъдат обсъдени и промени в Закона за личните документи.

Трима министри трябваше да участват в парламентарния контрол. Министърът на здравеопазването Костадин Ангелов щеше да отговаря на въпроси на БСП относно проблемите на хората със специфични заболявания и мерките, които министерството на здравеопазването ще предприеме за решаването им.

Министърът на околната среда и водите Емил Димитров щеше да отговори на въпрос относно осъществяването на временен и качествен контрол на водата в река Марица.

В парламентарния контрол трябваше да участва и министърът на икономиката Лъчезар Борисов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 600 нови живота с подкрепата на Центъра за асистирана репродукция

Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) помогна за раждането на над 600 бебета през първата половина на 2025 г. Това съобщиха от пресслужбата на министерството на здравеопазването. За първите шест месеца на 2025 г. в лечебните заведения са постигнати 674 клинични бременности, което е 27% от финансираните процедури в този период. Ражданията,..

публикувано на 01.08.25 в 11:04
Катерина Раковска

Катерина Раковска: Надяваме се президентът да наложи вето, ако депутатите не се съобразят, ще има протести

Бързането за приемане на поправки за околната среда през Закона за държавната собственост е в ущърб на гражданите – по-малко права, по-малко достъп до обществени консултации и по-малко достъп до правосъдие, коментира Катерина Раковска от WWF в интервю пред БНР. "Не беше поискано становище на МОСВ, промените се направиха в друг закон..

публикувано на 01.08.25 в 10:57
Тото Атанасов

На 68-годишна възраст ни напусна актьорът от Монтана Тото Атанасов

Почина известният актьор от Монтана Тото Атанасов. След продължително боледуване той си отиде от този свят на 68 години. Тото Атанасов е роден на 10 ноември 1957 година в Монтана. Работи дълги години като вариететен артист. Получава извънредна категория от Държавната комисия за категоризиране на артистите в България. От 1998 година работи в..

публикувано на 01.08.25 в 10:39

Адв. Илия Тодоров: Вещите лица са изключително малко, в някои райони липсват

В някои райони на България буквално липсват вещи лица , заяви пред БНР адв. Илия Тодоров. В предаването "Преди всички" той коментира последните промени в НПК в контекста на делата, свързани със загинали и пострадали при пътни произшествия:  "Има разбиране в посока на това какви са причините за забавяне на тези дела. Основните причини са свързани..

публикувано на 01.08.25 в 10:31
Илюстративна снимка, архив.

В община Кюстендил се прави преброяване на възприемчивите животни за болестта син език

85-годишен е стопанинът на стадото, в което беше установена болестта син език в кюстендилското Ново село, каза за БНР кметицата Копринка Костадинова.  Единственото стадо в селото е от двайсетина овце. Възрастният фермер трудно ги гледал. Искал да ликвидира животните, защото не се справял: "Просто там няма други животни. Той откъде е донесъл тази..

публикувано на 01.08.25 в 10:30
Жан-Ноел Баро

Франция ще организира четири полета с хуманитарна помощ за Газа

Франция ще организира четири полета с хуманитарна помощ за ивицата Газа, като полетите ще започнат от утре, заяви френският министър на външните работи Жан-Ноел Баро след днешната си среща в Никозия с кипърския си колега Константинос Комбос, съобщи КНА. Всеки от полетите ще превози по 10 тона помощи. Те ще бъдат извършени в координация с..

публикувано на 01.08.25 в 10:28

Гръцки евродепутати се обърнаха към ЕК за арестите на протестиращи срещу израелски туристи

Гръцките евродепутати комунисти поискаха Еврокомисията да се произнесе срещу арестите, които гръцката полиция извършва на протестиращи срещу израелските туристи. Евродепутатите от гръцката Комунистическа партия смятат арестите за незаконни. Протестите на гръцките острови срещу посещението на израелски туристи създадоха напрежение в страната...

публикувано на 01.08.25 в 10:06