Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лавров: Русия може да посредничи в разрешаване на кризата в Източното Средиземноморие

| обновено на 08.09.20 в 17:58
Сергей Лавров и Никос Христодулидис
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия може да посредничи в разрешаване на кризата в Източното Средиземноморие, ако заинтересованите страни от региона поискат това от нея, обяви днес руският външен министър Сергей Лавров в Никозия, където е на официално посещение.

Ръководителят на руската дипломация се срещна с политическото ръководство на Кипър в разгара на ескалиращия конфликт за морските зони и газовите проучвания между Турция, Гърция и Кипър.

На фона на усилената дипломация на Европейския съюз за намаляване на напрежението Сергей Лавров обяви готовността на Москва да помогне за започването на истински диалог, който да доведе до взаимно приемливи решения за изход от кризата.

„Нееднократно призовавахме ръководствата на държавите в региона да преодоляват всички възникващи проблеми и спорове между тях изключително чрез диалог, на основата на международното право. Бихме били готови да съдействаме за изграждането на добросъседски отношения между тези страни, разбира се, ако заинтересованите страни ни помолят за това”, заявируският външен министър след разговорите с кипърския си колега Никос Христодулидис.

Русияотхвърля всякакви действия, които могат да доведат до по-нататъшна ескалация на напрежението, подчерта той. Според него предприети от САЩ стъпки в региона допринасят за конфликта, а не за мирни решения.

Москва е обезпокоена от ситуацията в Източното Средиземноморие и заради отношенията между Кипър и Турция и е готова да посредничи в тях, обяви още Сергей Лавров. Той отново декларира позицията на Русия, че справедливото решаване на Кипърския въпрос трябва да се основава на резолюциите на ООН.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите одобриха на първо четене бюджетната рамка за годината

Бюджетната рамка за годината бе одобрена на първо четене от парламента на заседание, продължило до късно през нощта. Финансовата рамка за годината предвижда рекордно ниво на разходите и приходите, съответно близо 97 млрд. и над 90 млрд. лева. Заложеният дефицит е 6,4 млрд. лева, или 3% от брутния вътрешен продукт. По-рано депутатите гласуваха на първо..

публикувано на 06.03.25 в 02:57

Поддръжници на Украйна протестираха пред посолството на САЩ в Лондон

Стотици проукраински демонстранти се събраха пред посолството на САЩ в Лондон късно снощи, скандирайки "Срам!" и призовавайки за отмяна на държавното посещение на президента Доналд Тръмп в Обединеното кралство.  Демонстрацията, която беше организирана от кампанията за солидарност с Украйна и други проукраински организации, събра около 200 души, които..

публикувано на 06.03.25 в 02:47

Евролидерите се събират на извънредно заседание в Брюксел

Евролидерите се събират на извънредно заседание в Брюксел, на което ще обсъждат продължаващата помощ за Украйна и подсилването на европейската отбрана. На срещата ще присъства украинският президент Володимир Зеленски. Срещата идва в момент, в който ЕС е поставен пред несигурност от страна на Съединените щати дали и до колко ще продължи..

публикувано на 05.03.25 в 21:47

15-годишно момиче от село Брезница е намерено мъртво в дома си

15-годишно момиче от село Брезница, община Гоце Делчев, беше намерено мъртво в дома си този следобед.  Десетокласничката от местната гимназия се е обесила, потвърди кметът на селото Иса Сакала.  Момичето е  било открито от майка си, която се обадила и на бащата, който работи в общинската администрация в Гоце Делчев. Незабавно в дома..

публикувано на 05.03.25 в 21:26
Министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов в Народното събрание

Депутатите работят по бюджета на Здравната каса

Депутатите работят по бюджета на Здравната каса, който надхвърля 9 милиарда и 400 милиона лева.  Проектът бе представен от ресорния министър д-р Силви Кирилов: "Ръстът на приходите и трансферите и съответно на разходите и трансферите е в размер на 1 306 360 000 лева спрямо 2024 година - или 16%".   От ГЕРБ - СДС обявиха, че имат критики към..

публикувано на 05.03.25 в 21:18

Бюджетът на ДОО е приет на първо четене

Парламентът одобри на първо четене законопроекта за държавното обществено осигуряване. С него се предвижда увеличаване на пенсиите от 1 юли с 8,6 %. От 1 април максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава от 3 750 на 4 130 лева. Минималният осигурителен доход става 1 077 лева, колкото е и минималната работна заплата.  Запазва..

публикувано на 05.03.25 в 20:09
Хората са излезли да пазаруват в град Хан Юнис, южната част на Ивицата Газа, 5 март 2025 г.

"Аксиос": Водят се преговори с "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа

Администрацията на Доналд Тръмп провежда тайни преговори "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа. Това съобщиха няколко западни медии, позовавайки се на свои източници.  Според изданието "Аксиос" американският специален пратеник Адам Бьолер е разговарял директно с представители на "Хамас" в катарската столица..

публикувано на 05.03.25 в 19:56