Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алпинистът Николай Петков - за катеренето, перспективите и националната гордост

На Комините
Снимка: Личен архив



В деня на Съединението гост в "Чуй лятото" по "Хоризонт" бе най-успешният български алпинист - Николай Петков. 

Участник в трите експедиции, осъществили най-големите постижения на българския алпинизъм - Еверест 1984-а, Южната стена на връх Комунизъм 1986-а и Транго Тауър в Пакистан през 1998 г. През 2004 г. отново изкачва Еверест, този път от север и така става единственият алпинист в света, обходил и трите ръба на най-високия връх на планетата. Има общо над 60 експедиции, изкачил е почти всички емблематични стени по света - в Алпите, Пакистан, Хималаите, Памир, Йосемити.

В момента е на 61 години, продължава да се катери активно по скалите в България. Почетен гражданин на София, носител на редица отличия, заместник-председател на Федерацията по катерене и алпинизъм.

С УАЗ-ката за Транго
На снимката: С "возилото", както София Фотева нарича УАЗ-ката на туристическото дружество в Пещера. С нея (и един тон багаж) участниците в експедицията до Транго Тауър изминават пътя до Пакистан, за да спестят пари за самолет в тежките икономически условия в България в края на 90-те години. Личен архив на Николай Петков.

Попитан дали знае на колко върха е издигал българското знаме, Петков отговори:

"Имам огромно уважение към националния флаг и съм го получавал от ръцете на най-високо стоящите в държавата, за да бъде символът, който ни води напред. Не ги броя (върховете - бел.ред.), по принцип не обичам много колекциите - правя го по други причини... Може би имам прекалено идеалистично мислене за това, което в момента се случва по света и в България, може би и възпитанието ми е такова, но когато съм държал в ръка националния флаг и съм се качвал на някакъв връх, аз наистина съм го развявал там с мисълта, че това е нещо важно".

Казва, че не се чувства горд, когато той самият има постижение, а когато други българи направят нещо значимо.

"В крайна сметка, остава това, което ни е движило напред, и това е, че сме се преборили със себе си, с трудностите и сме постигнали нашата мечта. Пътят към постижението е по-важен и колкото е по-труден, толкова повече после удовлетворението е по-голямо, че има успех. Но има и неуспехи. Те, в крайна сметка, също ни движат напред, защото остава нещо, което трябва да постигнем по-нататък". 

В Катманду с Меснер
На снимката: участници в Националната експедиция "Еверест '84" на среща с легендарния Райнхолд Меснер (вдясно) в Катманду. Николай Петков - в средата. Личен архив.

"Надявам се в тези дни на огромно разединение на нацията хората малко да се осъзнаят и да опитаме да вървим заедно напред" - добави Николай Петков.

Цялото интервю с него можете да чуете в звуковия файл.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

16.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.02.25 г.

публикувано на 16.02.25 в 08:15

Хайде, нека е берекет и да прелива през праговете

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..

публикувано на 14.02.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, февруари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

09.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.

публикувано на 10.02.25 в 08:59
Росен Руев

Екстремните спортове 2 - 9 февруари 2025 г.

Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..

публикувано на 09.02.25 в 12:46
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25