Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българска оперна ария влиза в репертоара на Диана Дамрау за световното ѝ турне

Германската дива изпя в София Молитвата на Мария-Десислава от едноименната опера на Парашкев Хаджиев

Никола Тесте, Диана Дамрау и Павел Балев
Снимка: В. Балевска/Софийска филхармония


Диана Дамрау беше изключително отзивчива и земна по време на нашата среща. Отдели за нея близо час, а разговорът ни премина между смеха ѝ и сълзите, които напълниха очите ѝ, когато разказваше за работата си с маестро Марис Янсонс, малко преди той да напусне този свят. Но започна с емоцията от първия й концерт в петък, с който започна новият сезон на Софийската филхармония.

"Беше прекрасно! Това беше първият ни концерт с оркестър след спирането заради пандемията - пред много и прекрасна публика. Мисля, че всички се наслаждавахме на красивата музика."

Що се отнася до фурора, който предизвика изпълнението на арията на Мария-Десислава от едноименната опера на Парашкев Хаджиев, звездната ни гостенка обясни:
"Идеята беше на маестро Балев. Каза, че това е известна българска ария и е на царица, което чудесно се вписа в програмата ни, озаглавена „Кралски афери – крале и кралици на операта“. Отговорих на предложението му: Добре, нека я чуя. Той ми изпрати линк с изпълнението на Красимира Стоянова - любима моя певица, която обожавам. Чух я и си казах: Искам да я изпея. Трябва да я изпея. Ще я науча! Маестро Балев ми я преведе дума по дума. Научих я и вече я обичам!“ - каза Дамрау.

Сътрудничеството между нея, съпруга й – френския бас Никола Тесте, и Павел Балев датира от 2013 г. То включва серия концерти в Европа и Азия.

"Маестро Балев е прекрасен музикант и човек. Той е приятел. Винаги иска да покаже най-доброто в музиката. Той разбира певците. За нас е много важно, че сме близки като музиканти и като хора, и че можем да създаваме нещата заедно. Той е лидер. Посветен е на музиката и изкуството. Всички ние сме. Това е хубавото, когато сме заедно. Защото  предаваме това , което чувстваме и на публиката. Тогава се сливаме с нея, ставаме едно цяло и се получава чудесен концерт."

А как се е почувствала именитата ни гостенка в столичната зала „България“ със Софийската филхармония:
„Залата е чудесна. Акустиката - прекрасна. Почувствах се много удобно. За всички нас беше огромна радост да бъдем заедно. Музикантите са чудесни!“

Диана Дамрау в СофияНепосредствено преди да дойде в България, Диана Дамрау получи престижната германска награда "Опус Класик" за 2020 г. Албумът излезе на музикалния пазар през януари и е с музика от Рихард Щраус в запис със Симфоничния оркестър на Баварското радио под диригентството на Марис Янсонс.

Най-новият албум на Диана Дамрау е „Кралиците от династията Тюдор“, записан с хора и оркестъра на римската Академия "Санта Чечилия" под диригентството на Антонио Папано. Предстои да излезе след броени дни - на 2 октомври.Той е изцяло с музика на Гаетано Доницети и в него звездата влиза в ролите на три кралици - Ан Болейн от едноимената опера, Мери от "Мария Стюарт" и Елизабет I от „Роберто Деверьо“. Много преди това, обаче, тя беше получила още една оперна кралска корона. Пресата я беше нарекла „Кралица на колоратурата“.

Срещата с Диана Дамрау завърши с пожелание към слушателите на Алегро виваче:
"Скъпи слушатели, "Алегро виваче" – това е предаването! Слушайте го! Радвайте се на музиката и бъдете здрави!"

А диригентът Павел Балев изрази удовлетворението си от работата с оркестъра и заяви:
"Държа да кажа, че работата ми със Софийската филхармония за пореден път премина изключително хармонично. Много дисциплинирано работи оркестърът, с голямо внимание и отношение към музиката - правят нещата с много голямо разбиране и желание за работа. И смятам, че приносът на ръководството на Софийската филхармония е, че успя да доведе и да ангажира наистина големи имена на европейско ниво, с което да вдигне самочувствието на нашите музиканти. И това се чувства. Аз съм много доволен от работата си с оркестъра - следваха ме безусловно, с много голямо доверие, с изключителна работна дисциплина и работен морал. Аз поздравих музикантите на Софийската филхармония след концерта и им дадох ясно да разберат, че всеки един оркестър в света ще бъде изключително щастлив да открие сезона си по този начин."

Цялото интервю с певицата и емоциите след първия концерт на диригента Павел Балев чуйте в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26