„САЩ остават загрижени за незаконните действия на Турция срещу Гърция и Кипър, напрежението не води до решение”, заяви американският държавен секретар Майк Помпейо в Никозия в събота вечерта.
Турските предизвикателства и продължаващият конфликт в Източното Средиземноморие, както и укрепването на двустранните отношения бяха във фокуса на разговорите на Майк Помпейо с президента на Кипър Никос Анастасиадис и външния министър Никос Христодулидис.
Ръководителят на американската дипломация бе на кратко посещение в Кипър в събота вечерта в критичен момент за Източното Средиземноморие, на фона на дипломатически усилия за деескалация на напрежението в него между Турция, Гърция и Кипър.
Визитата му демонстрира „искрената загриженост и интерес на САЩ за запазване на стабилността в региона”, подчерта президентът на Кипър Никос Анастасиадис.
Той потвърди пред Помпейо готовността на Кипър за провеждане на преговори с Турция за разграничаване на морските зони между двете страни.
Външните министри на САЩ и Кипър Майк Помпейо и Никос Христодулидис подписаха споразумение за създаване на Център за обучение по въпросите на сигурността.Той ще бъде изграден в крайбрежния град Ларнака с осигурено първоначално финансиране от САЩ, като програмите в него ще обхванат проблемите на сухопътната, морскатаи пристанищна сигурност, граничен контрол, киберсигурност.
Само часове преди пристигането на Помпейо в Никозия започна съвместно военноморско учение на Кипър и САЩ в Средиземно море, което ще продължи до 20 септември.
С водосвет, отслужен от Ловчанския митрополит Гавриил, беше открито ремонтираното Детско отделение "Уши, нос и гърло" на столичната болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". То е вече на един етаж и с увеличен капацитет, а ремонтът беше направен с помощта на Българската православна църква и на много дарители. В благотворителната кампания, която..
Време е науката да признае приноса на българската армия като най-големия меценат на музикалната ни култура в Третата българска държава. Това каза д-р Галя Грозданова-Радева, автор на изложбата „Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и в страната“. Експозицията бе открита в Градската градина пред Народния..
Киев е предложил на Москва нов кръг мирни преговори следващата седмица, заяви в събота украинският президент Володимир Зеленски, след като преговорите бяха в застой от началото на юни, съобщават Ройтерс и Франс прес. Досегашните два кръга от преговори в Истанбул между Москва и Киев не доведоха до никакъв напредък за прекратяване на..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отново настоя, че американските бомбардировки върху иранските ядрени съоръжения са "унищожили напълно" обектите, след като в доклад се посочва, че някои от тях до голяма степен са оцелели, предаде Франс прес. В своята платформа Truth Social Тръмп повтори честото си твърдение, че "и трите ядрени обекта в Иран са..
Руските системи за противовъздушна отбрана свалиха в събота три дрона по пътя им към Москва, съобщи кметът на града Сергей Собянин в своя акаунт в Telegram, предаде Ройтерс. Две московски летища - Внуково и Домодедово - спряха пристиганията и заминаванията на самолети от съображения за безопасност, но по-късно възобновиха дейността си,..
Гърция се бори с мигрантския поток от африканци към остров Крит, като местните власти вече арестуват пристигащите Гръцката брегова охрана спасява мигранти в морето, за да бъдат арестувани на сушата. Прилага се новия закон, който счита, че пристигналите през Либия нелегални мигранти от Северна Африка нямат право на бежански статут...
През целия ден петима огнеборци и горски работници на Рилския манастир гасиха огнища и тлеещи дървета на пожара на 2000 метра в Рила. Това ще продължи още дни, казаха огнеборци, познаващи ситуацията на терена. Пожарникарите и горските работници работят с резачка, правят временни клади, разбират и разцепват тлеещите огромни дънери, където се..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..