Аущревичюс е член на външната комисия и на делегацията на парламентарната комисия ЕС-Украйна.
Петрас Аущревичюс, който има забрана за влизане в Русия и Беларус смята още , че има разработен план на Русия за присъединяване на Беларус към федерацията:
„От 1999-та година, когато бе обявен съюзът Русия-Беларус, не се случи кой знае какво. Беларус е част от митническия, военния, до голяма степен политическия съюз, но не и от правния. Тоест, все още е суверенна страна. Сега, когато режимът на Лукашенко започва да пада и икономическото положение става нетърпимо, Путин започва да го притиска да си изпълни обещанието и да подпише окончателното споразумение, а това е въпрос на няколко години", посочи още Аущревичюс.
„Според мен, е голям риск за Европа да изчезне една суверенна страна за сметка на уголемена Русия. Но план има. Не вярвам, че нещата се случват от само себе си. Има план, за който не знаем, но за него отговарят определени хора. Сещам се за думите на известен офицер от КГБ, казани в последните дни на СССР - "Не вярвайте, че нещата се случват. Те са премислени и се ръководят". Путин не е глупав, а много умен сам по себе си политик“, посочи още евродепутатът.
Според Аущревичюс, при отравянето на Навални се повтаря случаят със Скрипал, което, по думите му, преминава всякакви граници:
„Ние виждаме в това ясна илюстрация, че руският управляващ елит не познава никакви граници - той пренебрегва общественото мнение в страната, а и в международен мащаб и е готов на всичко, за да постигне целите си. Така че границите са наистина преминати и вярвам, че ЕС няма да се ограничи в изразяване на съжаление и безпокойство, а ще наложи определени санкции. Съжалявам да го кажа, но диктаторите разбират единствено езика на силата."
Аущревичюс смята, че режимът на Путин не е изчерпан и подготвя нещо, по думите му, "още по-лошо":
„Развоят на събитията в Беларус предизвика много сериозни главоболия в Кремъл и беше приет като сериозно предизвикателство. Не знам по каква причина, защото те трябваше да се предвидят. Вероятно бяха изненадани от решимостта на хората - никога преди това нямаше протести, които да са продължили 5 седмици и то при такава мобилизация в цялата страна. Затова господарите в Кремъл приеха случващото се като много силен сигнал и като са имали предвид събитията в Хабаровск, вероятно са видели сериозно предизвикателство за т.нар. "стабилност" на режима на Путин".
Петрас Аущревичюс допълва:
"Може би някои от тях са приели Навални като движеща сила за това, което би могло да се случи в Русия. Имаше мнения, че са възможни предсрочни избори за Думата в началото на декември. И ако това се окаже истина, Навални се превръща в огромен проблем за Путин, защото докато той говори открито, това носи много несигурност и предизвикателства. На регионалните избори се видя, че опозицията набира сили, а подкрепата за Путин е доста по-малка, отколкото за "Единна Русия". Така че той започва да губи и вече не е тази популярна и обединяваща фигура. Затова, според мен, има връзка между двете събития".
Евродепутатът от "Обнови Европа" е категоричен, че не би трябвало да има и капка съмнение, че в случая с Навални става дума за отравяне.
Още по темата - в звуковия файл.Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..