Десетки занаятчии, циркови артисти, музиканти и производители на екологично чисти храни участват в десетото издание на празника „Нощ на Самоводската чаршия“ и фестивала на занаятите.
Двете прояви започнаха във Велико Търново и са част от програмата за честванията на 112-ата годишнина от обявяването на Независимостта.
Старинната улица на занаятите във Велико Търново днес е по-жива, по-различна и по-пъстра. 320 разноцветни хвърчила са литнали над занаятчийските дюкяни и над масите на майсторите от близо и далеч, които участват в 10-ото издание на празника „Нощ на Самоводската чаршия“ и панаира на занаятите.
Към всяка от работилниците на великотърновските майстори на народни художествени занаяти сочи красива стрелка. Първата е пред грънчарницата на Нина Нешева:
„Тази година е много различна за всички и имахме даже много съмнения дали ще се състои събитието, но с много усилия и желание от страна на майсторите събитието се случва. Нашите врати са отворени за всички. Ще направим демонстрации, ще разкажем за занаятите“.
Празникът е шарен като чергите на тъкачката Миглена Чаталова, която споделя, че би го изтъкала:
„Веднага ми идва идеята за дъга, защото дъгата е събрала всички цветове, а за мен този празник на чаршията става все повече като дъга. За мен чаршията е едно малко обобщение на цялата ни държава. След като можем да го направим, след като го правим, България е добре“.
Българският корен трябва да се пази, призовава майсторът куюмджия Тодор Кушлев:
„Е, аз като по-възрастен бих заложил на традицията - нещо истинско, българско, което да не ни дели от традициите, да напомня на младите от къде сме и за къде отиваме“.
Нощта на Самоводската чаршия“ и фестивалът на занаятите продължават до 23 септември.
Бърз преглед на новините от лятото на 2025 г. показва, че основните теми са пожари, празни или почти изчерпани водни басейни и населени места с режим на водата, екстремни горещини и суша. До голяма степен причината за тези проблеми са климатичните промени, които стават все по-осезаеми. Горещите лета, съчетани с липсата на достатъчно валежи със..
Има забавяне във възстановяването на връзките между Русия и Съединените щати. С тази оценка говорителят на Кремъл Дмитрий Песков реагира на вчерашния анонс на американския президент Доналд Тръмп, който изрази разочарование от руския си колега Владимир Путин и намали срока на ултиматума си за постигане на мир в Украйна. Според Песков, въпреки..
Газа е в състояние на глад по възможно най-лошото стечение на обстоятелствата . Така експерти на ООН оценяват данните от ивицата. Там вече над 60 000 са жертвите от началото на войната през октомври 2023 г., като все повече от смъртните случаи са заради недохранване. Експертите от Интегрираната класификация на хранителната сигурност..
Мерките срещу евентуалната спекула от страна на търговците във връзка с членството на България в еврозоната ще важат до 8 август 2026 година , а не до края на следващата година, както първоначално се предвиждаше. Това прие на второ четене Комисията по бюджет и финанси с измененията на Закона за въвеждане на еврото. Бизнесът ще има..
На три фронта продължава да се развива пожарът в Пирин - в горските територии на общините Кресна, Струмяни и Сандански. Първостепенна задача на огнеборците е да се защитят населените места. Четири хеликоптера участват в гасенето на пожара в Пирин Ситуацията с пожара в Пирин остава сложна До момента ситуацията не е овладяна заради вятъра..
"Ако Делян Пеевски наистина имаше желание да подкрепи ген. Атанасов, който преди повече от месец пожела закриване на КПК, можеше да го направи още тогава". Това заяви пред БНР ПР експертът Арман Бабикян, след като лидерът на ДПС-Ново начало посочи, че комисията трябва да бъде закрита. Антикорупционната комисия да е политически независима..
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти да предприеме действия за обявяване на цените на лекарствените продукти в евро. Максимално допустимите цени, на които аптеките могат да продават лекарства с рецепта и без рецепта, превалутирани в евро, ще бъдат..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..