Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК: Механизмът за сътрудничество и проверка за България остава

За България все още важи механизмът за сътрудничество и проверка и предстои все още работа, която правителството трябва да свърши, преди той да бъде вдигнат, заяви днес заместник-председателят на Европейската комисия за ценностите и прозрачността Вера Йоурова при представянето на докладите по новия хоризонтален механизъм за върховенството на закона в страните-членки. 

"Необходим е сериозен брой на окончателните присъди за корупция по високите етажи на властта", се казва в доклада. Допълва се, че трябва да бъдат завършени процедурите, които да гарантират ефективна отчетност от страна на главния прокурор, както и че съставът и функционирането на Висшия съдебен съвет и инспекторатът към него все още са обект на безпокойство. 

За да подкрепи думите си, еврокомисар Йоурова се базира на резултатите от редовните социологически проучвания в страната ни:

"След всяко проучване винаги е имало много ясен сигнал от българския народ, че доверието в съдебната система и институциите е много ниско и на въпроса дали ЕС трябва да продължи с натиска чрез Механизма за сътрудничество и проверка за напредък в реформите, подкрепата на хората винаги е била много силна. В момента ние продължаваме с механизма, като правим обективна картина на състоянието в България било за борбата с корупцията, било за състоянието на медиите. Мисля, че българското правителство и парламент трябва да се справят с тези проблеми. И те трябва да приемат това много сериозно, защото, след като хората изразяват такова недоволство и недоверие и чувство, че не е възможно да получат правосъдие от държавата, то това е сериозен проблем, който да бъде поет от националните власти". 

Йоурова допълни, че това не е нова критика и че Комисията често е предлагала помощ на България в тази насока, като в момента също е в готовност да го направи. 

В подобен дух бе и изявлението на еврокомисаря по правосъдието Дидие Рейндерс:

"Ние заявихме, че ще продължим да акцентираме върху необходимостта от продължаване на реформите в някои страни-членки. За България един от инструментите за тази цел е механизмът за сътрудничество и проверка. И в предишните документи по механизма беше казано много ясно, че макар да има известен напредък през изминалите години, има сериозна необходимост от реформиране на различни сектори от обществените организации, особено в съдебната система и борбата с корупцията". 

Критиките към България в публикувания днес доклад по новия хоризонтален механизъм за върховенството на закона са за липсата на прозрачност при собствеността на медиите, все по-чести заплахи срещу журналисти от всякакъв вид и предизвикателства в борбата срещу корупцията. 

В България се оказва, че собствеността на някои медии е директно свързана с политически действащи лица, дори и те самите да не ги притежават официално, се казва в доклада. Много журналисти определят политическата намеса в медиите като "нещо обичайно" и "широко практикувано", се добавя в документа. В него се допълва, че в страни като България, Хърватия, Унгария, Словения и Испания, репортери все по-често се изправят пред заплахи и нападения - физически и онлайн, свързани с техни публикации и това се прави под различна форма. 

Като примери се дават, освен физическите заплахи и заплахи за изправяне пред съд, кибертормозът, особено за жените в професията, кампании за очерняне, сплашване и заплахи с политически характер. Има и безпокойство за ефективността от действията на някои национални власти, отговорни за медиите, като се имат предвид ресурсите, с които разполагат и тук като проблемни страни се посочват България, Гърция, Люксембург, Румъния и Словения, а за страната ни се има предвид СЕМ. 

За първи път в доклад за върховенството на закона официално се отчита състоянието на медиите в страните-членки

По отношение на борбата с корупцията се казва, че все още пред България стоят важни предизвикателства преди тя да постигне сериозна репутация за безпристрастност, обективност и независимост на съдебните органи. "Необходим е сериозен брой на окончателните присъди за корупция по високите етажи на властта", се казва в доклада. Допълва се, че трябва да бъдат завършени процедурите, които да гарантират ефективна отчетност от страна на главния прокурор, както и че съставът и функционирането на Висшия съдебен съвет и инспекторатът към него все още са обект на безпокойство. Отбелязва се също така, че след присъединяването си към ЕС през 2007-ма година, България е направила реформи в съдебната система и за борбата срещу корупцията, които Комисията е наблюдавала в рамките на механизма за сътрудничество и проверка. 

Предстои Съветът да вземе окончателно  решение дали мониторингът над България и Румъния ще отпадне. В днешния доклад се подчертава, че реформите, свързани с борбата с корупцията в някои страни, сред които и нашата, трябва да бъдат задействани ефективно, за да има напредък в това отношение. "В България нов проект за регламентирането на прозрачността за чуждестранното финансиране на НПО-тата предизвика критики заради евентуално негативно влияние върху гражданското общество", се казва още в доклада.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Докладът на ЕК: Липса на прозрачност в медиите и предизвикателства в борбата срещу корупцията

Липсата на прозрачност при собствеността на медиите, все по-чести заплахи срещу журналисти от всякакъв вид и предизвикателства в борбата срещу корупцията - това са основните критики в доклада за България в новия хоризонтален..

обновено на 30.09.20 в 14:14
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивската клиника "Медикус алфа" със становище за смъртта на 6-годишния Ангел

Денталното лечение на 6-годишния Ангел е било извършено в специално оборудвана операционна зала, предназначена за стоматологично лечение под обща анестезия и от екип с дългогодишен и успешен опит в тази дейност. Това се посочва в позиция на пловдивската..

публикувано на 04.05.25 в 15:04

Митничарите на "Капитан Андреево" са задържали контрабандни електронни цигари при няколко проверки

Общо 716 контрабандни еднократни електронни наргилета са открили през последната седмица митническите служители на пункта "Капитан Андреево" при проверки на леки автомобили и автобуси, излизащи от страната. Това съобщиха от пресцентъра на Агенция..

публикувано на 04.05.25 в 14:28
Израелските сили за сигурност инспектират мястото, където падна ракета в района на международното летище

Йеменските хути поеха отговорност за ракетната атака срещу летище "Бен Гурион" в Тел Авив

Йеменските бунтовници хути (хуси) поеха отговорност за ракетата, изстреляна към израелското летище "Бен Гурион", предаде Ройтерс, като се позова на изявление на военния говорител на групировката Яхя Сария. Той повтори предупреждението към авиокомпаниите,..

публикувано на 04.05.25 в 14:04

Няколко слаби труса са регистрирани в Югозападна България

Три последователни, но слаби труса са регистрирани на територията на България, близо до границата с Гърция. Епицентърът е в района на Гоце Делчев. Първите два труса с магнитуд от 2,6 и 2,7 степен по  скалата на Рихтер са регистрирани  в 11,23  и..

публикувано на 04.05.25 в 13:49

Нефтени петна изплуват по плажната ивица в Поморие

Плажната ивица в Поморие е залята с нефтени петна, които продължават да изплуват. Замърсяването обхваща близо 3-километрова зона в района на Стария град на Поморие, включваща плажовете Колчетата, Помпата и Скаличките. Петната са трети ден по..

публикувано на 04.05.25 в 13:36

"Криле за живот" - инициатива в помощ на хората с гръбначномозъчни увреждания

В над 190 държави днес се провежда световната инициатива "Wings for Life"/"Криле за живот" в помощ на хората с гръбначномозъчни увреждания. Става дума за благотворителното бягане, което е под мотото "Бягаме за тези, които не могат".  Чрез мобилно..

публикувано на 04.05.25 в 13:33

След влизане в еврозоната от банкомат теглим само в евро

От датата на въвеждане на еврото от банкомат ще можем да теглим пари единствено в новата валута. Това става ясно от секцията за въпроси и отговори, която се намира на сайта на Българската народна банка. В периода на двойно обращение операции рестото..

публикувано на 04.05.25 в 13:13