Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК: Механизмът за сътрудничество и проверка за България остава

За България все още важи механизмът за сътрудничество и проверка и предстои все още работа, която правителството трябва да свърши, преди той да бъде вдигнат, заяви днес заместник-председателят на Европейската комисия за ценностите и прозрачността Вера Йоурова при представянето на докладите по новия хоризонтален механизъм за върховенството на закона в страните-членки. 

"Необходим е сериозен брой на окончателните присъди за корупция по високите етажи на властта", се казва в доклада. Допълва се, че трябва да бъдат завършени процедурите, които да гарантират ефективна отчетност от страна на главния прокурор, както и че съставът и функционирането на Висшия съдебен съвет и инспекторатът към него все още са обект на безпокойство. 

За да подкрепи думите си, еврокомисар Йоурова се базира на резултатите от редовните социологически проучвания в страната ни:

"След всяко проучване винаги е имало много ясен сигнал от българския народ, че доверието в съдебната система и институциите е много ниско и на въпроса дали ЕС трябва да продължи с натиска чрез Механизма за сътрудничество и проверка за напредък в реформите, подкрепата на хората винаги е била много силна. В момента ние продължаваме с механизма, като правим обективна картина на състоянието в България било за борбата с корупцията, било за състоянието на медиите. Мисля, че българското правителство и парламент трябва да се справят с тези проблеми. И те трябва да приемат това много сериозно, защото, след като хората изразяват такова недоволство и недоверие и чувство, че не е възможно да получат правосъдие от държавата, то това е сериозен проблем, който да бъде поет от националните власти". 

Йоурова допълни, че това не е нова критика и че Комисията често е предлагала помощ на България в тази насока, като в момента също е в готовност да го направи. 

В подобен дух бе и изявлението на еврокомисаря по правосъдието Дидие Рейндерс:

"Ние заявихме, че ще продължим да акцентираме върху необходимостта от продължаване на реформите в някои страни-членки. За България един от инструментите за тази цел е механизмът за сътрудничество и проверка. И в предишните документи по механизма беше казано много ясно, че макар да има известен напредък през изминалите години, има сериозна необходимост от реформиране на различни сектори от обществените организации, особено в съдебната система и борбата с корупцията". 

Критиките към България в публикувания днес доклад по новия хоризонтален механизъм за върховенството на закона са за липсата на прозрачност при собствеността на медиите, все по-чести заплахи срещу журналисти от всякакъв вид и предизвикателства в борбата срещу корупцията. 

В България се оказва, че собствеността на някои медии е директно свързана с политически действащи лица, дори и те самите да не ги притежават официално, се казва в доклада. Много журналисти определят политическата намеса в медиите като "нещо обичайно" и "широко практикувано", се добавя в документа. В него се допълва, че в страни като България, Хърватия, Унгария, Словения и Испания, репортери все по-често се изправят пред заплахи и нападения - физически и онлайн, свързани с техни публикации и това се прави под различна форма. 

Като примери се дават, освен физическите заплахи и заплахи за изправяне пред съд, кибертормозът, особено за жените в професията, кампании за очерняне, сплашване и заплахи с политически характер. Има и безпокойство за ефективността от действията на някои национални власти, отговорни за медиите, като се имат предвид ресурсите, с които разполагат и тук като проблемни страни се посочват България, Гърция, Люксембург, Румъния и Словения, а за страната ни се има предвид СЕМ. 

За първи път в доклад за върховенството на закона официално се отчита състоянието на медиите в страните-членки

По отношение на борбата с корупцията се казва, че все още пред България стоят важни предизвикателства преди тя да постигне сериозна репутация за безпристрастност, обективност и независимост на съдебните органи. "Необходим е сериозен брой на окончателните присъди за корупция по високите етажи на властта", се казва в доклада. Допълва се, че трябва да бъдат завършени процедурите, които да гарантират ефективна отчетност от страна на главния прокурор, както и че съставът и функционирането на Висшия съдебен съвет и инспекторатът към него все още са обект на безпокойство. Отбелязва се също така, че след присъединяването си към ЕС през 2007-ма година, България е направила реформи в съдебната система и за борбата срещу корупцията, които Комисията е наблюдавала в рамките на механизма за сътрудничество и проверка. 

Предстои Съветът да вземе окончателно  решение дали мониторингът над България и Румъния ще отпадне. В днешния доклад се подчертава, че реформите, свързани с борбата с корупцията в някои страни, сред които и нашата, трябва да бъдат задействани ефективно, за да има напредък в това отношение. "В България нов проект за регламентирането на прозрачността за чуждестранното финансиране на НПО-тата предизвика критики заради евентуално негативно влияние върху гражданското общество", се казва още в доклада.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Докладът на ЕК: Липса на прозрачност в медиите и предизвикателства в борбата срещу корупцията

Липсата на прозрачност при собствеността на медиите, все по-чести заплахи срещу журналисти от всякакъв вид и предизвикателства в борбата срещу корупцията - това са основните критики в доклада за България в новия хоризонтален..

обновено на 30.09.20 в 14:14
ВИЖТЕ ОЩЕ

САЩ потвърдиха излизането си от ЮНЕСКО в края на 2026 г.

Съединените щати официално уведомиха генералния директор на ЮНЕСКО Одри Азуле за решението си да се оттеглят от културната и образователна агенция за трети път, като решението ще влезе в сила на 31 декември 2026 г. "Продължаващото участие в..

публикувано на 22.07.25 в 16:57

Доган обяви предстоящото създаване на нова политическа формация

Ахмед Доган обяви предстоящото създаване на нов политически проект, който да бъде "приемник на историческата мисия на ДПС - за защита правата на малцинствата и всеки български гражданин, за участие в реалната политика, за гарантиране на..

публикувано на 22.07.25 в 16:47

В МУ - Плевен се проведе изпит за прием в новооткрития факултет "Ветеринарна медицина"

В плевенския Медицински университет за първи път се проведе изпит по биология за прием в новооткрития факултет "Ветеринарна медицина".  Той е единствен в Северна България, с което се очаква да бъде преодолян недостигът от тези специалисти...

публикувано на 22.07.25 в 16:45

Омбудсманът изпрати в НС мерки за защита на правата на психично болните

Омбудсманът Велислава Делчева изпрати в Народното събрание мерки за защита правата на психично болните хора. В становището на Велчева по повод законопроект за изменение на Закона за здравето се подчертава, че през годините омбудсманът..

публикувано на 22.07.25 в 16:37
Ден на полето в Балчик

На над 100 декара е разположена платформата "Ден на полето" в Балчик

Четвъртото издание на "Ден на полето" започва от днес в землището на крайморския град Балчик. Земеделският форум се организира от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите и има за цел да даде колкото се може повече ценна информация на фермерите..

публикувано на 22.07.25 в 16:18
Теменужка Петкова

95% от фармацевтичния софтуер е готов да показва цените в левове и евро

95% от софтуера, който е ползван от фармацевтичния сектор, вече е готов да показва двойното обозначение на цените в лева и в евро, обяви финансовият министър Теменужка Петкова: "В рамките на днешния ден ще бъде разработен и предоставен на..

публикувано на 22.07.25 в 16:12
Елина Димитрова

Община Плевен предвижда надграждане на социалните услуги през 2026 г.

В Плевен продължава общественото обсъждане на Годишния план за социални услуги за 2026 г.  До момента документът е обсъден и приет от Съвета по въпросите на социалните услуги към Община Плевен. Сега се очакват предложенията и становищата..

публикувано на 22.07.25 в 15:59