Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Т. Гемеджиев: Приемането на хормони е рисков фактор за рак на гърдата

При 10 на сто случаите се диагностицира рак на гърдата в първи стадий

Снимка: www.facebook.com

„Всяка година информираността, особено при младите жени,  относно здравето им и прегледите за рак на гърдата е все по-добра и така нашата успеваемост за ранно установяване на този карцином е все по добра и все повече случаи са в първи предклиничен стадий“, каза в „Преди всички“ д-р Тихомир Гемеджиев, началник на Второ отделение по гинекология за хирургия на млечната жлеза в Първа акушеро-гинекологична болница "Света София“.

На 1-ви октомври Първа специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение „Света София“ стартира информационна и профилактична кампания по повод Световния месец за борба с рака на гърдата.

„Така, откривайки в първи стадий заболяването, това дава възможност да няма ампутация и химиотерапия, а се прави само една биопсия.

Около 10 на сто случаите са на открит рак на гърдата в първи стадий и такава е тенденцията последните години -  все по ранно регистрирани случаи“, поясни още д-р Гемеджиев.

„Но има и тенденция на подмладяване на заболяването, което се дължи най-вероятно на все по-честото използване на хормонални препарати, без да се прави консултация с мамолог.

Повечето момичета започват след 18 години за използват противозачатъчни или по съвет на приятелки взимат други хормонални хапчета, които оказват недобро влияние на гърдите, особено ако там има начална атипична промяна в определена зона.

Не трябва да се вземат противозачатъчни без консултация с мамолог - те не са вредни, но е ако има проблем с гърдата , могат десетократно да усилят този проблем", каза още гинекологът.

Рисковите фактори при рак на гърдата са - фамилната обремененост и тогава трябва се прави скрининг, има вече и модерен тест за носителство на този ген, други фактори са работата с химикали и изотопи, тютюнопушене и алкохола, както и липсата на раждане.

"Но фамилната обремененост и приемането на хормони са основните рискови фактори“, това обясни още специалистът.

„Ракът на гърдата протича за жалост безсимптомно, кръвните изследвания са добри, а туморът се развива. Когато пациентките идват с болка, зачервяване, дискомфорт, тогава се касае за възпалителен процес или хормонален дисбаланс, а не за рак на гърдата.

Ракът на гърдата се открива случайно от самата жена, когато стане по-голям, или зърното да хлътне – това значи, че е в по-напреднал стадий", каза още д-р Гемеджиев.

Затова трябва активно преглеждане. До 40 години веднъж годишно, ако има наследственост – два пъти в годината, независимо от възрастта, след 40 години се прави и мамография". 

Всичко се покрива от НЗОК – от прегледа до снимката, поясни още лекарят.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентарното заседание бе прекъснато заради липсата на кворум

Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..

публикувано на 20.02.25 в 14:24
Д-р Николай Болтаджиев

Д-р Болтаджиев: Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без реформи

Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без идеи за реформи . Това мнение изказа пред д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК. Той обясни, че "обявените 65 млн. лева по-малко са отрязани от предишния проектобюджет": "Това не е фатално, не е проблем, че парите са намалени с 65 млн. лева. Проблемът и..

публикувано на 20.02.25 в 14:23

ЕС може да пренасочи средства от Кохезионния фонд

"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната.  Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..

публикувано на 20.02.25 в 14:22
Христо Гаджев

Управляващите с проектодекларация за забрана на изпращането на български военни в Украйна

Управляващите ще внесат проект на декларация на Народното събрание, в която се забраняват всякакви инициативи за изпращане на български военни на територията на Украйна. Това съобщиха депутати от парламентарното мнозинство. Декларацията ще бъде разгледана днес на заседание на Комисията по външна политика, а утре ще бъде внесена в пленарна..

публикувано на 20.02.25 в 14:04
Даниел Бенатов

Проф. Бенатов, Киев: Повечето украинци разглеждат Зеленски като символ на съпротивата

Ако падне Украйна, руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателити на Съветския съюз.  Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война.  Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската цивилизация, защото тя показва на руснаците..

публикувано на 20.02.25 в 13:40
Андрей Ковачев, ГЕРБ/ЕНП

Андрей Ковачев: В ЕС по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни

Съветът на страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се..

публикувано на 20.02.25 в 13:26

Изявени културни дейци получиха ордени от президента

Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..

публикувано на 20.02.25 в 13:25