Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът към военни: Изпитанието е нови способности при ограничени ресурси

Президентът удостои български военнослужещи с висше офицерско звание

| обновено на 02.10.20 в 18:45
Снимка: БГНЕС

Съвместимостта на въоръжените ни сили с тези на съюзниците остава основно предизвикателство пред българската армия в бъдеще. Това стана ясно от думите на президента Румен Радев, който удостои военнослужещи с висше офицерско звание.

Държавният глава отново предупреди, че броят на летателните часове на военните пилоти остава критично нисък.

На церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 президентът освободи от длъжност командира на Военновъздушните сили и го назначи за заместник-началник на отбраната. Цанко Стойков беше удостоен с висше офицерско звание „генерал-лейтенант“.

Търсенето на решение за незадоволителното състояние на военната техника, недостатъчните ресурси за подготовка и отлива на личен състав остават предизвикателства пред висшите офицери до модернизацията на армията, посочи президентът:

„Вашето най-голямо изпитание ще бъде поддържате и развивате нови способности при ограничени ресурси, без да допускате отпадане на важни задачи и  загуба на човешки живот“.

Радев отново призова политическото и висшето военно ръководство:

„За възстановяване на нормална летателна дейност с цел минимизиране на риска пред летателния състав и недопускане прекъсването на мисията по охрана на въздушното пространство на Република България в интегрираната противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО“.

Страната ни никога не е имала намерение да се отказва български самолети да охраняват въздушното ни пространство, коментира вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов:

„Не виждам основания за тревога. Средства към момента има достатъчно, ВВС има достатъчно пилоти, проблемът е със самолетите:

През последните три години са отделени много повече средства за ремонт и поддръжка на летателните машини в сравнение с предходни години, каза военният министър:

„Въпросът е, че това не са неща, които стават с магическа пръчка – ремонтът на самолетите, на хеликоптерите не е процес, при който – вкарваш го в сервиза и след три дни излиза. Нещата стават доста по-бавно. Иначе средствата са отделени. Разбира се, ще са необходими и в следващия бюджет, и въобще в следващите бюджети“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница

Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница, каза за БНР кметът на Общината Първан Дангов. На терена са два екипа на пожарната и десетина доброволци от близкото с. Баланово. Огънят е тръгнал след 16.00 ч. и е обхванал сухи треви и храсти, както и частни земеделски имоти. Към момента няма непосредствена опасност за сградите в..

публикувано на 15.07.25 в 21:25

Тръмп: Зеленски не трябва да атакува Москва

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не трябва да атакува Москва и че руският президент Владимир Путин трябва да се съгласи на споразумение за прекратяване на огъня до 50-дневен срок, в противен случай ще влязат в сила тежки санкции. Коментарите му дойдоха, след като "Файненшъл таймс",..

публикувано на 15.07.25 в 20:57
Пресконференция на адмирал Джудзепе Каво Драгоне и адмирал Емил Ефтимов

Адмирал Ефтимов: Изцяло подкрепяме ангажимента за повишаване на разходите за отбрана до 5% от БВП

България изцяло подкрепя новия съюзнически ангажимент за повишаването на инвестициите в отбрана до 5% от брутния вътрешен продукт до 2035 г., обяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на полигона Ново село на съвместен брифинг с   председателя на Военния комитет на НАТО адмирал Джудзепе Каво Драгоне. Двамата инспектираха..

публикувано на 15.07.25 в 20:49

Готвят протест срещу фотоволтаиците върху земеделски земи и горски територии в Кюстендилско

Протест пред Общината-Кюстендил срещу изграждането на фотоволтаици е насрочен за сряда от 8 ч., става ясно от съобщение на организаторите  по социалните мрежи. Предвижда се и протестно шествие от центъра на града до вече изградената фотоволтаична централа върху над 1000 декара върху бивша земеделска земя между селата Коняво и Дворище...

публикувано на 15.07.25 в 20:22

Правната комисия в НС гласува по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици

Правната комисия в НС гласува окончателно по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици. Текстовете в Наказателния кодекс бяха предложени от Министерството на правосъдието на днешното заседание на комисията. Депутатите приеха при шофиране с алкохол в кръвта над 1,5 промила глобата за нарушителя да се увеличи от 1000..

публикувано на 15.07.25 в 20:13
Димитър Радев, управител на БНБ

Димитър Радев: Не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната

Управителят на БНБ Димитър Радев предупреди, че не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната. В интервю за испанското издание Econostream Радев коментира, че прогнозите се правят в условията на глобална несигурност и нарастващи геополитически напрежения. "Един от ключовите фактори е фискалната политика. С..

публикувано на 15.07.25 в 19:54

Бракониер на риба от Монтана влиза в затвора

Бракониер на риба от Монтана влиза в затвора. 56-годишният мъж, с прякор Видрата, е лишен от свобода за година и половина и му е наложена глоба от 15 000 лева за незаконен улов на риба в язовир "Огоста". Пред Окръжен съд Монтана делото е образувано по протест на Районна прокуратура срещу постановена оправдателна присъда на Районен съд..

публикувано на 15.07.25 в 19:52