Какво се случва днес с трудово-производителните кооперации, преминали през разтуряне, одържавяване и възстановяване?
Как оцеляват в Ковид-пандемията и защо тя се оказа шанс за кооперативната шивашка индустрия?
Повече от 35 години Роза Гекова е член-кооператор на ТПК „Димитър Благоев“. Работното ѝ място е на шевната машина. Не би сменила нито професията си, нито фирмата. Не защото отношението към хората с увреждания у нас все още носи съмнение в техните възможности, а защото е убедена в предимствата на кооперацията - там собствеността е на всички, решенията са общи и всичко е прозрачно. Роза е жената, която стои зад ушиването на най-голямото знаме у нас, което всяка година на Трети март се развява над Искърското дефиле.
Настоящето на ТПК
Ковид-пандемията поставя трудово-производителните кооперации пред поредното им историческо предизвикателство. Колкото и да е странно, това се оказва истински шанс за тези, работещи в шивашката индустрия, споделя председателят на съюза Стилиян Баласопулов:
„Кооперациите се преустройват и изживяват всички проблеми, които нашата индустрия има. Неочаквано пандемията ги постави в сложна ситуация. От години имат бизнес с чужди партньори и в този смисъл трябваше да се търси алтернатива. Минахме на собствено производство. Голяма част от шивашките кооперации произвеждат маски, защитни облекла. Опитваме се да внедряваме нови тъкани, нови модели. Търсим пазари. Това е бъдещето“.
Има обаче и кооперации, които са на ръба. Тяхното производство не е така атрактивно, а и голяма част от член-кооператорите са хора с увреждания. ТПК се оказаха най-големият работодател на тези хора, споделят Баласопулов, а Елена Катранджиева от благоевградската кооперация „Нов свят“ припомня, че преди 12 години държавата е отнела сериозна тяхна привилегия - да не заплащат първите три дни от болничните на трудоустроените хора, помощ, която им е била отнета уж за една година.
„Не сме на равни начала с всички частни фирми, които имат възможност да подбират персонала и да намират по-свежи сили. Това, че плащаме три дни от всеки болничен ни обременява много. За тези, които са трудоустроени, хронично болни, трябва държавата да помогне на тези предприятия, за да даде стимул“, подчерта Катранджиева.
Въпреки устойчивия и успешен модел на ТПК, доказали се повече от век, младите хора в тях са малко. Защо и какъв е моделът на бъдещите кооперации?
Според Катранджиева липсата на интерес от страна на младите хора се дължи на ниското заплащане.
„Въпреки че има какво да се направи, имаме развойно звено, което разработва колекции. Нашите машини в производството са компютъризирани“.
По думите на Баласопулов кооперацията на бъдещето е тази на новите професии, дигитализацията, изкуствения интелект.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Погасен е пожарът в автосервиз в село Долни Лозен, с ъобщи пред БНР комисар Ганчо Данчев, началник на районната пожарна. В момента огнеборците гасят останали малки огнища. Двама души са обгазени и са откарани в болница. От пожарната уточниха, че е рано да се говори за причините. На мястото на инцидента са били четири автомобила..
Основната причина за протеста на пенсионерите е, че остават без пенсии за Великден. Въпреки натискът на опозицията към правителството Министреството на финансите обяви, че технически е невъзможно да се изплатят пенсиите седмица по-рано. "Оставаме без средства за празниците. Не можем да си позволим подаръци за внуците“,казаха от Националния съюз на..
Кипър посреща Великденските празници с висока заетост на хотелите и увеличен пътнически трафик на летищата в страната, което дава положителна перспектива за активния летен сезон, съобщиха от Кипърската хотелиерска асоциация. В същото време бизнесът и туристическите власти са нащрек за риска за туристическия сектор от новата митническа политика на САЩ...
Конкурсът "Добрите практики на фокус" се провежда за четвърта поредна година . Организатори са фондация "Заедно в час" и образователният сайт prepodavame.bg . До 15 април може да се гласува за учителска практика, която впечатлява и е полезна. Кампания събира добрите практики на учителите Този конкурс цели да мотивира българските учители..
До края на юни скоростния път между Мездра и Ботевград ще бъде готов. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, който провери строителството на пътната отсечка. "Днешното ми идване тук е да се уверя с очите си, че ангажимента, който беше поет между министерството, между Агенция "Пътна инфраструктура" и..
Министърът на екологията Манол Генов съобщи, че в понеделник ще се срещне с кмета на столицата Васил Терзиев. Проверката в завода за третиране на отпадъци в столицата продължава: "Правим в момента проверка на входа и на изхода какво е излязло от завода и къде е отишло. Най-важното е, че Регионалната инспекция по околна среда няма достъп до..
Британският министър на отбраната Джон Хийли призова страните от контактната група за Украйна, които не са поели ангажимент към страната, да видят какво още могат да направят. 51 държави участват в заседанието във формата "Рамщайн" в Брюксел, в щаб-квартирата на НАТО, чиито домакини са Германия и Обединеното кралство. България е представена от..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
По време на галаконцерта "Музикант на годината 2023" на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР екипът на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" връчи и..