Расовото неравенство в Съединените щати се превърна в предопределящ национален дебат след убийствата на афроамериканци от полицаи. Убийства, които подпалиха американските градове и разделиха още повече и без това поляризираното американско общество. Вместо имиграцията както през 2016 година, основната тема на изборите през 2020-а е расизмът.
Как Доналд Тръмп и Джо Байдън се борят за сърцето на американския - как се променя общността и как това влияе на президентските избори.
"Джо Байдън се интересува повече от гражданите на чужди държави, отколкото от чернокожите в собствената си страна. Винаги ще поставяме американците на първо място и това включва много важната общност на чернокожите", заяви Тръмп.
"Когато влизах в тази надпревара се замислих за причините - защо да се кандидатирам. И един от изводите дойде, след като видях тези хора, които излизаха от полета на Шарлътсвил, скандиращи, с изпъкнали вени от гняв и омраза, придружени от членове на ку-клукс клан. Написах статия тогава в списание Атлантик - „Водим битка за душата на Америка“, заяви Байдън.
Те са около 12% от населението на Съединените щати и битката е за техните гласове. Байдън успя да спечели сърцата им с речта си „Не мога да дишам“ в началото на протестите срещу убийството на Джордж Флойд. Тръмп пък води кампания за ред и законност и твърди, че никой президент не е направил толкова за афроамериканците, колкото него. Проучване на общественото мнение показва, че 78% от афроамериканците подкрепят Байдън.
"От Втората световна война нито един демократ, освен Линдън Джонсън, не е печелил президентския пост без вота на чернокожите", казва д-р Лоренцо Морис - професор и почетен председател на факултета по политология към университета "Хауърд" във Вашингтон.
През 1955 година Фредерик Мороу влиза в екипа на президента Дуайт Айзенхауер като човек за специални проекти - целта му е да привлече афроамериканските избиратели, които напускат Републиканската партия. Те, обаче, искат повече граждански права.
В продължение на десетилетия Републиканската партия е партията на афроамериканците, предимно защото се асоциира с Ейбръхам Линкълн - човека, премахнал робството. А пък демократите са тези, които са въвели системата от закони "Джим Кроу", която цели да елиминира правото на чернокожите да гласуват.
"Репресиите срещу чернокожите избиратели бяха брутални и пълни с насилие. Ако гласуват, ги заплашва уволнение, има заплахи на юг от Ку-Клукс клан, а на север се влияе върху вота им с умишлено манипулиране на границите на избирателните райони. Имало е всякакви практики, които да спрат чернокожите да гласуват - тестове за грамотност, трябвало е да наизустяват конституцията и да не бъркат, за да могат да гласуват. Всичко това продължава до 60-те години на ХХ век, когато правата за гласуване са гарантирани. Не е решен въпросът само с джеримандъринга преначертаването на границите на избирателните райони, и конституцията не може да предотврати това на федерално ниво", коментира д-р Лоренцо Морис.
Чернокожите започват да се насочват към Демократите за първи път по време на Голямата депресия. През 1936 година демократът Франклин Делано Рузвелт получава 71% от гласовете на им, заради антикризисните си мерки. През 60-те години - повратен период за правата на афро-американците, те категорично се вливат в редиците на демократите.
Сега в най-оспорваните щати чернокожото население става по-многобройно. Южни щати като Тексас, Джорджия и Флорида са дом на мнозинството от афроамериканците - с над 2 милиона във всеки от тях. И въпреки това тези щати гласуват чинно за републиканците през последните години. Тази година се усеща вятър на промяната. Щат като Тексас, който вече повече от век е твърдо републикански, сега може да се окаже демократично син, заради мигрирали афроамериканци.
Минесота, Къноша, Луивил - полицейската бруталност срещу чернокожи, загубили в резултат на това своя живот, подпали Америка. От началото на лятото в редица градове има несекващи протести, сблъсъци, увеличена престъпност, американското общество се изправи отново лице в лице с призрака на расовото неравенство. Според професор Морис, обаче, това не е основна тема за афроамериканските гласоподаватели.
"Това е важно, но не е решаващо за вота. В проучванията расовият въпрос е важен, но на въпроса как той ще се отрази на гласуването на хората - тази тема отива на заден план след образование, здравеопазване, осигуряване на работни места".
Всъщност именно чернокожите от бедните предградия са най-засегнати от пандемията, а пропастта между тях и богатите афроамериканци се увеличава в резултат на Covid-19.
"Ефектът беше жесток. Заедно с с латинонаселението и други малцинства чернокожите промениха отношението си към федералната помощ. Нещо, което публикува Вашингтон пост тази седмица - икономическото възстановяване при чернокожите е много по-слабо, дори в сравнение с латиносите, още повече в сравнение с белите. Чувствата се определят от преживяванията. А преживяванията на афроамериканците в КОВИД кризата показват разочарование от действията на щатските, и на федералните власти. Исторически федералното правителство е считано от чернокожите за добрия приятел, който се притичва на помощ още от Гражданската война, и затова винаги очакват подкрепа от него", посочи д-р Морис.
Не само, че няма подкрепа от федералното правителство, но и президентът Тръмп е обвиняван, че насърчава насилието срещу чернокожи.
Според професор Морис обаче думите на президента: "Горди момчета, отдръпнете се и изчакайте", ще имат ефект върху други избиратели, не чернокожите. С тази фраза от първия президентски дебат Тръмп легитимира расистката групировка „Горди момчета“.
"Мисля, че имиджът на кандидатите е изграден още преди дебата. Но хора от по-възрастната група и дори по-младите се страхуват от насилие и образът на крайнодесните и тяхното утвърждаване само засилва този страх. За повечето хора, независимо дали е имал това за цел или не, изявлението на президента легитимира тази група, която е смятана за откровено расистка, откровено подкрепяща превъзходството на белите. Това със сигурност ще има последствия и ще мотивира повече хора да гласуват. Подозирам обаче, че ще мотивира много повече умерени бели американци от лявата част от електората, отколкото чернокожи".
И все пак, въпреки че привържениците на бялото превъзходство виждат в Тръмп свой лидер, проучванията в Съединените щати показват, че популярността му расте сред чернокожите мъже.
"Смята се, че консервативният подход към бизнеса привлича чернокожите мъже, а Тръмп е представител на тази идеология. Но защо проучванията показават увеличаване на подкрепата за Тръмп - моето мнение може и да е пристрастно - никой не проучва чернокожите правилно и не се взема достатъчно добра представителна извадка. Обикновено въпросите са към първите, които отидат до урните, а те по традиция са по-консервативно настроени", подчерта Морис и добави:
"Управлението на Covid- кризата не от полза за Доналд Тръмп, но икономиката е негово предимство, но в случая с афроамериканските общности случаят не е такъв. Мисля че, в медиите той постоянно обяснява как подкрепя бизнеса, но реално нищо особено не се случва в тази посока".
Белите американци искат сигурност, а чернокожите -справедливост и край на полицейската бруталност. И заради крайните изказвания на Тръмп логично се предполага, че Байдън ще потуши напрежението. Според професор Морис, който и да спечели изборите през ноември, движението "Животът на чернокожите е от значение" само ще се разраства:
"Проблемите, които те засягат, са както на щатско, така и на федерално ниво и това е много децентрализирана група, не е еднородна организация. Каквато и позиция да има Байдън, ще може да балансира нещата с правомощията си на федерално ниво. А Тръмп от друга страна подкрепя местната полиция - основната мишена на протестното движение. И, да, при Тръмп движението "Животът на чернокожите също има значение" може би ще се изостря, но то няма да изчезне и при Байдън. Все пак това движение се зароди още по времето на Обама".
Точно по времето на Обама е и най-високата избирателна активност сред чернокожото население - през 2012 година рекордните 66,6 на сто отиват до урните. Само 4 години по-късно, когато кандидати са Тръмп и Хилари Клинтън, този процент спада рязко до 59. Именно тази по-ниска избирателна активност на афроамериканците коства на Хилари Клинтън щати като Пенсилвания, който през 2016-а за първи път се оцвети в червено, вместо традиционното синьо на демократите. Така големият въпрос е не за кого ще гласуват, а колко хора ще гласуват.
Репортаж на Тоня Димитрова в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров“ в Кюстендил осигури виртуален асистент - консултант, за потребителите, посещаващи интернет страницата на местния културен институт. Това ще подобри дигиталното обслужване, а библиотеката се нарежда сред иновативните библиотеки в страната, отбелязват от екипа. Потребителите на услуги на..
Над 27 500 лева събраха ученици от Кърджали в подкрепа на дете - инвалид. В училището ще бъде изграден асансьор, за да може осмокласникът Арджан Мехмед да се придвижва с инвалидната си количка до учебните кабинети. По-голямата част от сумата беше събрана на благотворителен концерт с участието на Валя Балканска и гайдаря Петър Янев. "Традиции от..
През миналата година в област Монтана са станали най-много пожари за последните 5 години. Регистрирани са 1224 пожара, което е с над 300 повече от 2023 година. Увеличението се дължи най-вече на станалите през лятото пожари в сухи треви и гористи местности 1224 пожара са гасили огнеборци в област Монтана през миналата година. В сравнение с..
Започва изграждането на нов физкултурен салон към Спортно училище "Олимпиец” в Перник. Модерното съоръжение ще подобри тренировъчния процес и ще повиши качеството на подготовка на младите спортисти. Новият физкултурен салон ще позволи на територията на училището да провеждат заниманията си и други спортове освен джудо и самбо, както е в..
От тази вечер ще можем да се насладим на седем планети, които ще се виждат за кратко на вечерното небе. Явлението е известно като "парад на планетите". Подобно нещо ще се случи отново през 2040 година. Най-добрият шанс да видите възможно най-много планети - Марс, Юпитер, Уран, Венера, Нептун, Меркурий и Сатурн, ще бъде малко след залез..
При строги мерки за сигурност в Берлин започна процесът срещу четирима членове на ислямистката терористична организация "Хамас". Те са обвинени, че са укривали оръжия в България, Полша и Дания, с които са планирали атентати на различни места в германската столица. Оръжейните депа на "Хамас" в трите европейски страни бяха разкрити чрез..
Сирия осъди нахлуването на Израел на нейни територии и призова Израел да се изтегли, се казва в заключителното изявление на срещата на върха за национален диалог, организирана от новите ислямистки управници на Сирия, предава "Ройтерс". Срещата цели да очертае новата политическата пътна карта на страната. Израел прехвърли сили в наблюдаваната от ООН..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...