Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Маринов: Документ от османските архиви в Истанбул развенчават мита около майстор Колю Фичето

Арх. Милен Маринов
Снимка: Здравка Маслянкова

На 5 октомври отбелязваме Международния ден на архитектурата. По решение на Международния съюз на архитектите от 1996 година денят се отбелязва на всеки първи понеделник на месец октомври, в същия ден, в който се чества и Световният ден на обитаването, организиран от Организацията на обединените нации.

За празника Съюзът на архитектите в България посвети последния брой на списание „Архитектура“ на Велико Търново.

„Градът е много променен през последните 35 години, а градоустройствените му проблеми са още по-остри“, коментира в "Рано в неделя" архитект Милен Маринов, регионален инспектор към Инспектората за опазване на културното наследство в Министерство на културата.

За последен път вниманието на Съюза на архитектите е било насочено към Велико Търново през 1985 година.

Съюзът на архитектите започна да съставя така наречената Бяла книга, в която да бъдат документирани знакови сгради от последните десетилетия, които са на път да изчезнат в България.  

Тази година за архитектите преминава под 220-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, смятан за баща на българската архитектура. Много от неговите емблематични сгради са точно във Велико Търново.

„Наистина е презастроен градът и новите квартали. Много трудно се отвоюва от Общината зелените площи, много трудно те се поддържат, междублоковите пространства. Когато няма общо устройствено планиране и когато се работи „на парче“, винаги има такава опасност от презастрояване и бетониране. В стария град „ми бодат“ очите падащите къщи – това е един от основните проблеми, застаряващият град и градът, който остава „на спалня“, няма живот в стария град. Магазините се затварят, нямаме обща стратегия за туризма в бъдеще като концепция и развитие, обвързани с градоустройството на града“, каза още архитект Маринов:

“В новия град е бетонирането, използването на всяка малка площ, за да се вдигне някакъв по-голям, по-висок. Много са проблемите. Озеленяването е също един от основните проблеми, комуникацията, транспортът, връзката на града с реката. Много, много проблеми има. При архитектурните паметници проблемите са с многото собственици на къщите, някои от собствениците са в чужбина и нехаят. Не може и общината, и държавата да предприемат всички мерки да се обезопасят къщите и къщите падат. Всяка трета къща е пред разруха, паднала е. Много тежки проблеми има в старата част“.

Не е скъсана връзката между великотърновските архитекти и местната власт и пример за това е международният конкурс, който беше организиран за устройството и развитието на терена от 182 декара в Старото военно училище в „сърцето“ на Велико Търново, казва арх. Милен Маринов, който е един от доайените на архитектурната гилдия в старопрестолния град: 

„Дано да даде положителни резултати за развитието на тази територия, която е уникална за един град и изобщо за България – в центъра, в сърцето на града незастроена, необвързана територия, останала самостоятелно. Работи се и по общите устройствени планове сега за старата част, регулационен и застроителен план се прави. Опитват се с новото законодателство да е „в крачка“ старият град, както и новият. Covid кризата много тежко се отрази, защото инвеститорите намаляха, инвеститорите се страхуват вече да инвестират. В Търново не е тайна, че най-много се строи жилищно строителство. Хотелите замряха и няма изобщо развитие нито в старата част, нито в новата. Във всяка част на града, при всеки един архитект Covid кризата се отрази и то в значителни размери“. 

арх. план - документ от османските архиви

Арх. Милен Маринов и група османисти от Великотърновския университет попаднаха на любопитен документ от османските архиви в Истанбул, с който развенчават мита около майстор Колю Фичето, че самоукият строител и архитект е градил мостове, църкви и къщи само по макети с восък и пръчици без да прави чертежи:

„Макетите са били само една част за визуализация пред възложителите, пред Османската държава. Правили са проекти, както се казва с карандаш на хартия, първо за да могат да извоюват османския ферман, който изисква колко ще бъде широка, дълга, висока църквата, а на големите църкви и брой прозорци и брой врати, и за да направят сметка за колко време. Това са били обществени средства и те са сключвали договор, който се е наричал съглашение за колко време и за колко пари ще струва. Чертежът, който открихме, е за църквата „Света Параскева“ в село Беляковец 1873-74 година в османския архив в Истанбул с групата османисти, които взеха целия пакет документи от 1860 до 1870 година. Там излезе и този проект. Има и писмени извори, че когато майсторът вече е в напреднала възраст „всяко село го канеше да скрои плана на църквата“ и след това някой майстор да работи по неговия строеж и майсторът да ходи да оглежда обекта“. 

Интервю на Здравка Маслянкова чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40
Зорница Спасова

Зорница Спасова: В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик

"В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик през деня, а навън да бъдем само сутрин и късно вечер ". Това коментира пред БНР Зорница Спасова , автор в Климатека и главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Здравното министерство. Тя има и докторска степен по климатология от Софийския университет "Св...

публикувано на 23.07.25 в 12:36
Пожар край Костинброд

Какви са щетите от пожарите в селата Безден и Богьовци?

Заместник-кметът на Община Костинброд и ръководител на доброволно формирование "Феникс"  Александър Ненов  сподели, че за момента ситуацията на територията на общината не е променена.  Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена) От вторник сутринта  в селата Безден и Богьовци..

публикувано на 23.07.25 в 12:02

Безплатни тестове за хепатит в цялата страна

28 юли е Световният ден за борба с хепатита и по този повод Министерството на здравеопазването от началото на седмицата започна информационна кампания чрез регионалните здравни инспекции в цялата страна за ползите от тестването и риска от хепатита. От началото на годината: 8 болни от хепатит в Ямболско и един смъртен случай "Това е..

публикувано на 23.07.25 в 11:18
Диана Георгиева

Диана Георгиева: На специалистите по здравни грижи се гледа като на втора ръка хора

"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се искат от нас и от младите лекари, е все пак един добър знак , че има идея как да бъде постигнато това решение". Това заяви пред БНР Диана Георгиева , председател на Българската асоциация на..

публикувано на 23.07.25 в 10:06
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16