Президентът Румен Радев ще връчи наградата „Джон Атанасов“ за 2020 година и отличията на лауреатите в другите категории на конкурса.
Инициативата е под патронажа на държавния глава, започва през 2003 година и носи името на световноизвестния изобретател на първия електронен цифров компютър. Церемонията се провежда за 18-а поредна година. Отличията в 5 категории се връчват на изявени млади български учени, постигнали изключителни резултати в областта на компютърните науки. Сред лауреатите са ръководители във водещи изследователски институти и световни компании, които работят в областта на компютърните науки, компютърната лингвистика, роботиката и квантовите технологии.
Днес президентът ще бъде гост и на Благоевград, където ще вземе участие в честванията, посветени на 108-ата годишнина от освобождението на Горна Джумая от османско иго.
По традиция тържествата на 5 октомври започват в двора на централния храм „Въведение Богородично“, където се намира мемориалът на Делчевия род и паметникът на майор Иван Орлински, руски офицер, с чието име се свързва първото освобождение на Горна Джумая през 1878 година. Кратка свобода, тъй като Ньойският договор оставя под османско владичество цяла Пиринска Македония до 1912 година.
В двора на храма ще бъде открит още един паметник - на генерал Спас Георгиев, ръководил прочутата Рилска дивизия, която преди 108 години освобождава града.
В 10 часа на площад „Македония“ ще започне ритуалът по издигането на националното знаме, с участието на военно формирование 26 400 и духовия оркестър на Сухопътните войски.
Молебен за здраве и благоденствие ще отслужи Неврокопският митрополит Серафим.
Празничните събития ще продължат през целия ден, а в 18 часа към тях ще се присъедини и президентът на България Румен Радев. След официалното му посрещане на площад „Георги Измирлиев-Македончето“ ще започне тържественият преглед на реплики на бойните знамена с участието на Национално дружество „Традиция“.
Празникът ще завърши с концерт на Ансамбъл „Пирин“, група „Сигнал“ и светлинно шоу.
Бюджетната рамка за годината бе одобрена на първо четене от парламента на заседание, продължило до късно през нощта. Финансовата рамка за годината предвижда рекордно ниво на разходите и приходите, съответно близо 97 млрд. и над 90 млрд. лева. Заложеният дефицит е 6,4 млрд. лева, или 3% от брутния вътрешен продукт. По-рано депутатите гласуваха на първо..
Стотици проукраински демонстранти се събраха пред посолството на САЩ в Лондон късно снощи, скандирайки "Срам!" и призовавайки за отмяна на държавното посещение на президента Доналд Тръмп в Обединеното кралство. Демонстрацията, която беше организирана от кампанията за солидарност с Украйна и други проукраински организации, събра около 200 души, които..
Евролидерите се събират на извънредно заседание в Брюксел, на което ще обсъждат продължаващата помощ за Украйна и подсилването на европейската отбрана. На срещата ще присъства украинският президент Володимир Зеленски. Срещата идва в момент, в който ЕС е поставен пред несигурност от страна на Съединените щати дали и до колко ще продължи..
15-годишно момиче от село Брезница, община Гоце Делчев, беше намерено мъртво в дома си този следобед. Десетокласничката от местната гимназия се е обесила, потвърди кметът на селото Иса Сакала. Момичето е било открито от майка си, която се обадила и на бащата, който работи в общинската администрация в Гоце Делчев. Незабавно в дома..
Депутатите работят по бюджета на Здравната каса, който надхвърля 9 милиарда и 400 милиона лева. Проектът бе представен от ресорния министър д-р Силви Кирилов: "Ръстът на приходите и трансферите и съответно на разходите и трансферите е в размер на 1 306 360 000 лева спрямо 2024 година - или 16%". От ГЕРБ - СДС обявиха, че имат критики към..
Парламентът одобри на първо четене законопроекта за държавното обществено осигуряване. С него се предвижда увеличаване на пенсиите от 1 юли с 8,6 %. От 1 април максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава от 3 750 на 4 130 лева. Минималният осигурителен доход става 1 077 лева, колкото е и минималната работна заплата. Запазва..
Администрацията на Доналд Тръмп провежда тайни преговори "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа. Това съобщиха няколко западни медии, позовавайки се на свои източници. Според изданието "Аксиос" американският специален пратеник Адам Бьолер е разговарял директно с представители на "Хамас" в катарската столица..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..
Очаквам да се влезе в спирала от битки и напрежение между Израел и "Хамас" . Това каза пред БНР арабистът проф. Владимир Чуков във връзка със среща на..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..