Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На разходка из света с хроника от интересни и любопитни истории

Снимка: Ройтерс

Набирането на над 30 милиона долара за благотворителни организации в подкрепа на бедни деца е целта на най-новото произведение на британския художник Сача Джафри. Той е създал най-голямата картина в света с общ размер 1980 квадратни метра или приблизително колкото четири баскетболни игрища. Творбата с името „Пътешествието на човечеството” ще бъде отдадена на търг на 60 части през февруари догодина.

„Ако се получи, на много деца ще бъде помогнато. Добротата, която ще се получи, е ограмна. Надяваме се и се молим да се случи. Но дори и да не бъдат събрани 30 милиона долара, всяка помощ ще е добре дошла. В момента всичко е от значение. Тази година трябваше да отменим всичките си благотворителни събития и да намерим нови начини за набиране на средства”, заяви Мария Браво, основател на фондацията „Глобъл Гифт”.

Темите в нея са свързаността, разделянето и изолацията, тъй като тя е била създадена в балната зала на луксозен хотел в Дубай, в който 44-годишният Джафри живее от 6 месеца, след като Обединените арабски емирства въведоха карантинни мерки против разпространението на новия коронавирус. За работата по картината са били необходими над 5000 литра боя и 1000 четки. В нея са внедрени и рисунки, изпратени онлайн от деца от цял свят. Те са концентрирани в осем кръгли „портала“ върху платното.

А в Прага се състоя изложба на различни видове изкуства, създадени по време на пандемията. Предпазни маски и шлемове са редом до картини, графити, снимки, склуптури, музика и клипове. Изкуството спасява разума ни, казва кураторът на експозицията и художник Павел Штястни:

„Изложбата показва изкуство, създадено по време на пандемията, не само в Чехия, но от цял свят. Основната мотивация е фактът, че артистите ни помогнаха да оцелеем психически по време на пандемията, така че това е вид изказване на благодарност към творците. В момента пътуващата експозиция включва творби на около 500 артисти от 60 страни. Цялата колекция включва над 2000 вещи. Изложбата е жива, колкото е жив и ковид-19. Това означава, че ще продължим да добавяме творби, които намираме по цял свят.”

Когато пандемията обхвана и Прага през пролетта, Штястни нарисува предпазна маска върху голям графити портрет на Джон Ленън върху легендарната Стена на Джон Ленън в чешката столица. Мястото е бил символно за търсещите свобода от комунистическия режим в бивша Чехословакия. След това Штястни започнал до колекционира произведения на свои колеги от различни държави през интернет и социалните мрежи за изложбата. Някои от творбите са предоставени от посолства, а от ЮНЕСКО са предоставили видеоклипове от тяхна кампания за живота след пандемията.

„Произведенията са фантастични. Те обхващат идеите и усещанията на артистите по време на пандемията. Един я е представил хумористично, а друг е преживял трагедия”, сподели посетителка на изложбата. Очаква се експозицията да посети още градове в Чехия, като вероятно ще пътува и в чужбина, може би до Белгия, Париж, Сърбия, Обединените арабски емирства и дори Оман и Тайланд. А именно в Тайланд пък 63-годишна жена се превърна във вдъхновение за мнозина, след като стана най-възрастният член на националният отбор на азиатската държава по скейтборд и заяви, че благодарение на физическите натоварвания с него се е възстановила след операция и химиотерапия заради рак на гърдата:

Снимка: Франс прес

„Докато се възстановявах от болестта реших да придружа сина ми в скейтпарка. Осмелих се да опитам и аз. И се оказа, че мога доста добре да пазя равновесие и ми се стори много забавно. Следващите дни също карах и накрая реших и помолих сина ми да купи и на мен един, защото е много приятно. Със сигурност мога да кажа, че карането на скейтборд ми помогна да се възстановя от рака, защото тово си е упражнение за цялото тяло.

37-годишният й син не се притеснява за нея:

„Тя е възрастна, но да се притеснявам прекалено много за нея до степен да не я оставям да прави нищо или да бъда параноичен заради болестта не е правилно, защото животът е даден, за да го живеем.”

Скейтборд карат предимно момчетата тийнейджъри, но това не възпира по никакъв начин 63-годишната тайландка и тя участва в различни състезания, само няколко месеца след като за първи път се качва на борда. И става толкова добра, че се квалифицира за националния отбор и се превръща във вдъхновение за жените и момичетата в Тайланд:

„Не съм си поставила за цел да печеля всеки път турнирите, в които участвам. Истинската цел е спокойствие на ума и душата и здравето на тялото миКогато съм върху скейтборда сякаш всичко остава зад мен, забравям напълно за всички проблеми и конфликти в живота. Качвам се на него и го оставям да ме отведе по пътя.”

В Китай пък в хит се превърна 68-годишна жена с прякора „хардкор баба”, тъй като всеки ден тренира във фитнес залата по два часа и има впечатляваща физика. Редица китайски медии посветиха материали на възрастната жена от Шанхай, която се превърна в знаменитост заради нетипичната за нейната възраст любов към тренировките. Тя започва да тренира във фитнеса активно през декември 2018-а и сваля 14 килограма за три месеца. В момента тя притежава плосък корем и мускулатора, на която биха завидяли с десетилетия по-млади от нея:

„След като дойдох във фитнес залата, осъзнах, че тренировките се отразяват добре на мускулатурата и костната система. И реших да тренирам докато съм жива.”

Освен това китайската „хардкор баба” има впечатляващите 410 000 последователи в Тик-Ток и с тренировките си насърчава и другите да следват примера й:

„Хора между 30 и 50-годишна възраст ходят на фитнес, но не и на моите години. Майката на една от приятелките на дъщеря ми беше на 50 години и когато видя как тренирам аз реши и тя да започне да спортува. Някои от последователите ми в Тик-Ток също са вдъхновени от мен да започнат да ходят на фитнес.”

68-годишната жина никога не е тренирала активно спорт през живота си и започва едва сега тренира активно след случайна среща с личен треньор и тревогите на личния й лекар за здравето й и наднорменото й тегло. След една година тренировки с инструктор тя вече няма проблем с черния дроб, кръвното налягане и зрението й се е подобрило. Тя има 14-годишен внук и си спомня шокираните погледи, когато за първи път е престъпила прага на фитнес залата:

„Обикновено останалите възрастни хора тренират по различен начин спрямо мен. Те се записват на танци или изпълняват разнообразни дейности в кварталите си. Това са добри упражнения, но те не ангажират определена мускулна тлупа. А моите тренировки са такива и помагат за засилване на тялото. Независимо колко танцуваш, трудно ще достигнеш моето сегашно ниво.”

Руски пианист постави световен рекорд по непрекъснато свирене на пиано. Между 25 и 27 септември Руслан Ишдавлетов от Санкт Петербург е свирил на музикалния инструмент в продлъжение на 50 часа без прекъсване. Така музикантът успя да надмине предишния си собствен световен рекорд, когато в началото на септември свири в продължение на 42 часа и 24 минути. Докато свирел той седял под най-яркия арт обект на изложбата „Градината на мечтите“ - огромна Луна с диаметър седем метра. През това време не е използвал енергийни напитки или други стимуланти, за да се ободри. По думите му цветното местоположение и подкрепата на публиката са му помогнали да постигне целта си. Засега музикантът не планира друг маратон. Руслан Ишдавлетов свири на пиано от 10 години.


Африкански гигантски плъх с името Магава беше награден с престижен златен медал за работата си по откриване на противопехотни мини в Камбоджа. В кариерата си Магава е подушил 39 мини и 28 невзривени боеприпаси. Британската ветеринарна благотворителна организация PDSA му присъди своя златен медал за „преданост към задълженията при откриването и обезвреждането на смъртоносни мини в Камбоджа“. Смята се, че в югоизточноазиатската страна има до шест милиона неоткрити противопехотни мини. Върху златният медал на PDSA са изписан думите „За смелост и вярност към дълга“. От 30-те получили досега престижното отличие животни, Магава е първият плъх. Седемгодишният гризач е обучен от регистрираната в Белгия благотворителна организация „Apopo”, която е със седалище в Танзания и отглежда животните - известни като HeroRAT - за откриване на мини от 90-те години на миналия век. Животните получават сертификат след една година обучение. Магава е роден и отгледан в Танзания.Т ой тежи един килограм и 200 грама и е дълъг 70 см. Въпреки че е много по-голям от много други видове плъхове, Магава все още е достатъчно малък и достатъчно лек, за да не задейства мини, ако мине през тях. Магава може да претърси площ с размерите на тенис корт само за 20 минути.

В далечна Колумбия пък миньори, търсещи злато, са се натъкнали на останки от мастодонт, живял преди най-малко 10 000 години. Скелетът е цял и непокътнат, и се предполага, че е най-големият, откриван в латиноамериканската страна. Тъй като този изчезнал вид бозайници се е движил на стада, вероятно ще бъдат открити още останки, предполагат от регионалния орган по околната среда. Миньорите са извадили 10-ина кости от животното, включително бивна с дължина над един метър, преди местните власти да преустановят разкопките поради научния интерес към находката. Археолозите Карлос Лопес и Хулио Гомез:

„Изглежда мастодантите са се намирали в малко тресавище и вероятно се случило някакво естремно метеорологично събитие – буря, лавина или порой, които ги е затрупал, докато са се хранили." 

"Благодарение на вкаменелостите ще можем да определим много аспекти на климата, условията на средата и мегафауната в този район. Останките са още едно доказателство, че на планетата ни е имало огромно биоразнообразие.”

Мастодонтът е първи братовчед на днешните слонове, и е изчезнал преди около 10 000 години в Северна и Южна Америка.

Снимки: Ройтерс и Франс прес

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50