Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Сава Димитров е новият ректор на Музикалната академия

Снимка: nma.bg

На 25 септември 2020 г. Общото събрание на Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” избра за ректор проф. д-р Сава Димитров - досегашен декан на Инстументалния факултет.

Екипът на новия ректор, сформиран след редовно проведените отчетно-изборни събрания е в състав:
Заместник-ректори: проф. д-р Адриана Благоева, проф. д-р Борислава Танева, проф. д-р Ивайло Кринчев, проф. д-р Свилен Райчев.
Декан на Теоретико-композиторския и диригентски факултет (ТКДФ) е проф. д-р Кремена Ангелова със заместник проф. д-р Евгения Симеонова.
Декан на Инструменталния факултет: проф. д-р Ясен Теодосиев, а негов заместник - проф. д-р Огнян Константинов.
Декан и заместник-декан на Вокалния факултет: проф. Нико Исаков и проф. д-р Виолета Горчева.

Новото ръководство има 4-годишен мандат.

Проф. д-р Сава Димитров е наследник на уважавана музикантска фамилия. Завършил е НМА „Проф. Панчо Владигеров” и е специализирал в Париж. Преподава кларинет и методика на преподаването по дървени духови инструменти в НМА „Панчо Владигеров” и в НМУ „Любомир Пипков”. Става професор през 2013 г. От 2014 г. е редовен гост-професор в департамента по музика към Скопския университет. Има диплом за педагогически постижения от Министерството на образованието, науката и младежта. Участва като член на жури на български и международни конкурси. Концертирал е в много страни по света. Бил е солист на Софийската филхармония, на Симфоничния оркестър на Българското национално радио, на камерен ансамбъл „Софийски солисти”, на оркестър „Симфониета” към БНР, на оркестър „Оркестрал” и др.  Имал е самостоятелни рецитали в София и страната, в Австрия, Словакия и др. Има записи като солист и с камерни формации в БНТ и БНР. Репертоарът му включва произведения от всички епохи и стилове. Автор е на книгите „Българската кларинетна школа” (2007) и „Пътят на кларинетиста” (2011).  Съставил е и е издал три сборника с избрани и анализирани етюди за кларинет, написани от неговия дядо - проф. Сава Димитров.

В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" новият ректор сподели, че се надява Музикалната академия да продължи да отстоява позицията на най-добро учебно заведение за музиканти в България - оценка, която официално е получила наскоро. "Успяхме в това трудно време да задържим тенденцията за покачване на броя на студентите, кандидатстващи в Академията. Това е истинско постижение, повярвайте ми! Не защото е важна бройката, а защото е важно усещането, че върви нагоре цялостният образователен план, който е поставен. И това е много важно. Академията има своя стратегия, която не е просто за един мандат - Академията върви с по-големи планове, обикновено те са за 10, а дори мечтаеш и за 20 години. Така че добре е да се поставят по-високи цели и с малки крачки, както се казва, да вървим натам. С малки крачки, но бързо, защото колкото по-бързо преодоляваме целите, които сме си поставили, толкова по-добре ще отговорим на динамиката на времето, в което живеем."

Цялото интервю с проф. д-р Сава Димитров можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06