Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за оперната прима Валери Попова

Валери Попова

Имаме повод да си спомним за голямата българска певица Валери Попова - на 7 септември тя можеше да навърши 75 години, но си отиде от този свят на 3 октомври 2000 г., точно преди 20 години.

Винаги когато говоря за Валери Попова, си я представям - красива, елегантна, нежна жена, прекрасна певица, изключителен музикант, въздействаща актриса на сцената. Съгласете се, че рядко се съчетават в една личност толкова завладяващи качества. Помня я още от първата й изява като студентка в Палермо - в спектакъл на театър „Масимо“, който гостува у нас през 1973 г. Ролята й беше малка, даже свиреше на цигулка на сцената, но присъствиято й беше забележимо. После я видях като Замфира от операта “Алеко“ на Рахманинов в постановка на Пловдивската опера, където за кратко работи. Най-ярък е споменът ми от участието й в VI международен конкурс за млади опери певци в София през 1976г. На третия тур тя се яви с ролята на Виолета от „Травиата“ на Верди. Тогава ме впечатли не само с красивия си глас и стабилна вокална техника, но преди всичко като музикант - с изисканост на фразирането и чистота на интонацията. Спомням си я - беше очарователна, изящна Виолета. Тогава беше удостоена с трета награда.

След това често я гледах в спектаклите на Националния ни оперен театър, където беше назначена за солистка. Много са ролите, които изпълни Валери Попова до тежкото си заболяване: Джилда от „Риголето“, Маргарита от „Мефистофел“ на Бойто и „Фауст“ на Гуно, моцартовите Фиордилиджи, Донна Елвира, Памина, Дездемона от „Отело“ и още много други. Постепенно тя премина в спинтовия сопранов репертоар, който й даде възможност да се изяви и като Тоска, Манон Леско, Леонора от „Трубадур“, Елизабет от „Дон Карлос“. От последната роля като че ли пазя най-скъп спомен - нейната Елизабет. Беше тъжна, изящна, аристократична и красива. Най-често си я представям именно в тази роля - един носталгичен спомен....

Но Валери Попова беше известна не само у нас като оперна и концертираща певица. Тя гостува в Парижката Гранд опера с роли като Тоска, Мадам Бътерфлай, Манон Леско, Лиу. В Миланската Скала също пя в „Турандот“, гостува с голям успех в Англия, Белгия, Канада, САЩ, Куба, на сцената на Болшой театър. Известен италиански критик заявява: „Това е овладян до съвършенство музикален инструмент, превърнат от душевността на певицата в одухотворен, „добър дух“.“

В Златния фонд на БНР се съхраняват спомени за Валери Попова на диригента Михаил Ангелов. Чуйте в звуковия файл, където ще откриете и запис на певицата, направен със Симфоничния оркестър на БНР под палката на Васил Стефанов – тя е в ролята на Мими от „Бохеми“ на Пучини.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Шунев

Владимир Шунев: Пейзажите ми са вдъхновени от българската природа

Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България.  Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас. Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика,..

публикувано на 02.07.24 в 09:23
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Брукнер, Джуров и дебют в заключителния концерт на Радиосимфониците

Седма симфония на Брукнер, Елегия от Пламен Джуров и дебют на Виктор Теодосиев ще представят Радиосимфониците под палката на главния диригент Константин Илиевски в заключителния си концерт на 5 юли, петък, от 19.00 ч. в зала "България" . Програмата предлага в една вечер акцентите от сезона: световни шедьоври, фокус върху българските..

публикувано на 01.07.24 в 16:20
Станислава Пирчева

Станислава Пирчева: Поезията става песен, когато думите намерят музиката в сърцето

Поезията става песен, когато думите намерят музиката в сърцето . Това сподели Станислава Пирчева, водещ на предаването "Нощен хоризонт" по БНР. Тя е автор на текста на песента "Феникс", която днес има премиера. Игор Марковски е продуцент на парчето, изпълнено от Жаклин Таракчи. Музиката е на Биляна Ангелова. Песента е..

публикувано на 01.07.24 в 11:17

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Журналистът и блогър Димитър Сотиров ни пренася в атмосферата на летните фестивали “Opera Open“ в Пловдив и “Опера в Летния театър“ във Варна - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя..

обновено на 30.06.24 в 23:13

Поредно издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" в Русе

54-то издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" ще започне в неделя от 9 ч. в Парка на младежта в Русе. На сцената ще се изявят над 700 участници от различни краища на страната, както и детски фолклорен състав "Талисман" от град Тараклия, Молдова. Певци, инструменталисти, танцьори, разказвачи и участници в народни обичаи ще се състезават..

публикувано на 30.06.24 в 08:30
Теодора Колева - писател

За надеждите и разочарованието в творчеството на Теодора Колева

Теодора Колева в разстояние на 10 години пише първата от трите книги "Данъчна ревизия", като съумява в този сборник с разкази да предаде по неповторим начин надеждите и разочарованието на обикновените хора от посттоталитарното демократично общество.  Разказите се позовават на много истински случки и житейски впечатления на писателката,..

публикувано на 30.06.24 в 06:59

Премиера събра на една сцена Светлин Русев и Теодосий Спасов

Първото изпълнение на нова българска творба е щастливо събитие - и за участниците, и за публиката, която го аплодира за първи път.  В четвъртък, на 20 юни, в зала "България" се събраха хора, любопитни да посрещнат новородения Концерт за цигулка, кавал и оркестър с автор Теодосий Спасов, още повече, че солисти на Софийската филхармония бяха..

обновено на 28.06.24 в 20:26