Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

13 души арестувани в Мичиган заради планираноп отвличане на губернатора

Гретчен Уитмър при изибирането си за губернатор на Мичиган - Детроит, 8 октовмври 2020
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американските власти задържаха 13 души по подозрения, че са планирали отвличането на губернатора на Мичигън Гретчен Уитмър. Демократката Уитмър смята, че арестуваните са повлияни от президента Доналд Тръмп, който от началото на Covid пандемията я напада заради строгите мерки срещу разпространението на заболяването в щата.

Шестима от арестуваните могат да получат доживотен затвор.

"Адам Фокс, Бари Крофт, Тай Гарбин, Кейлъб Франкс, Даниел Харис и Брендън Касерта са планирали да отвлекат губернатора от нейната ваканцоинна къща в западната част на Мичиган преди изборите през ноември", заяви прокурорът на Западен Мичиган Аднрю Бърдж.

Другите седем задържани са част от крайнодясната бяла групировка "Уулврин Уочмен" и предполагемите им планове са още по-сериозни:

"Арестуваните предполагаемо са се опитали да намерят домашните адреси на служители на закона, заплашвали са с насилие, целящо започване на гражданска война, планирали са и са тренирали за операция да нападнат сградата на щатската управа и да отвлекат нейни служители, включително губернатора", каза главният прокурор на Мичиган Дейна Несел.

По-късно в свое изявление самата Гретчен Уитмър благодари на властите и разкритикува президентът Тръмп, който по време на предизборния дебат миналата седмица не пожела изрично да се отрече от бели расистки групировки.

Уитмър често е критикувана от Тръмп, който през април написа в "Туитър" "Освободете Мичиган!" и така подкрепи протестиращите срещу строгите анти-ковид мерки, наложени от губернатора.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в движението заради ремонти по АМ "Струма"

В продължение на два дни - 23 и 24 юли, ще се извършва интензивна работа по АМ "Струма" в участъка Дупница-Бобошево, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Това налага временни промени в организацията на движението по аутобана. На 23 и 24 юли движението от 36-и до 56-и км на АМ "Струма" в посока Благоевград поетапно ще е само в..

публикувано на 23.07.25 в 09:36

Николай Вълканов: С огромните правомощия, които се дават на КЗП, всеки бизнес ще е застрашен

С такива огромни правомощия, каквито ще се дадат на КЗП, всеки един бизнес ще бъде застрашен. Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, по повод промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да..

публикувано на 23.07.25 в 09:00
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Създават се бухалки срещу бизнеса!

Създават се бухалки срещу бизнеса! Така Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ, член на Комисията по бюджет и финанси, коментира пред БНР  промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да се намесват пряко на пазара.  В законопроекта са заложени..

публикувано на 23.07.25 в 08:35
Фридрих Мерц и Еманюел Макрон в Париж, 7 май 2025 г.

Мерц и Макрон обсъждат сигурността и търговията със САЩ

Германският канцлер Фридрих Мерц приема на работна вечеря в Берлин френския президент Еманюел Макрон за разговори за сигурността на НАТО и търговския спор между САЩ и ЕС, след като Тръмп заплаши с 30% мита върху европейския внос, ако не бъде постигната сделка до 1 август. Макрон и Мерц, който оглави германското правителство през май,..

публикувано на 23.07.25 в 08:33
Красимир Вълчев

Министър Вълчев представя предложения за промени в учебните планове в гимназиите

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес предложения за промени в рамковите учебни планове в гимназиалния етап, както и в изпитите от националните външни оценявания. Пресконференцията ще се проведе от 12:30 часа в сградата на Министерството на образованието и науката. Ще бъде представен и проектографик на..

публикувано на 23.07.25 в 08:20
Доналд Тръмп

Тръмп обяви търговско споразумение и 15% мита за Япония

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика.   Търговската сделка беше обявена с публикация в социалната мрежа "Трут Соушъл". "Току-що сключихме мащабна сделка..

публикувано на 23.07.25 в 08:14
Протест срещу нов закон за антикорупционните институции в Киев, 22 юли 2025 г.

Трети кръг от преговори между Киев и Москва в Истанбул

В Истанбул днес предстои трети кръг преки преговори между Украйна и Русия.  Очакват се споразумения за размяна на военнопленници, а Украйна ще настоява за връщането на отвлечените от окупираните територии украински деца. Снощи в няколко големи градове на Украйна избухнаха най-големите протести от началото на войната.  Стотици изразиха..

публикувано на 23.07.25 в 08:04