Агенция "Мудис" повиши дългосрочния рейтинг на България в чуждестранна и местна валута до "Baa1" със стабилна перспектива.
Решението на кредитната агенция за повишаването на рейтинга отразява подобряването на институционалния капацитет и ефективността при разработване на политики, с което страната навлиза в последния етап преди членството в еврозоната. Повишеният рейтинг отчита също така и намаления риск по отношение на дълга в чуждестранна валута, значителните фискални резерви и очакванията, че благоприятната динамика на бюджетните показатели и дълга в периода след шока от пандемията ще подкрепят силната фискална позиция, посочват от агенцията.
Стабилната перспектива пък показва очакванията на рейтинговата агенция, че фискалните показателите ще останат устойчиви дори и при развитие на неблагоприятен сценарий, над средната за страните с подобен рейтинг "Baa1". Също така стабилната перспектива отчита и баланса между подобряването на икономическата и институционална среда в България и наличието на ключови предизвикателства пред рейтинга, свързани предимно с отрицателното въздействие на демографските процеси в страната върху потенциалния растеж в средносрочен хоризонт, както и необходимостта от продължаване на реформите в борбата с корупцията, независимостта на съдебната система и върховенството на закона.
Първият фактор за повишаването на рейтинга се основава на напредъка на България към присъединяване в еврозоната и свързаните с това укрепване на институционалния капацитет и ефективно разработване на политики. Анализаторите оценяват влизането на България във Валутния механизъм II (ВМ II) като една от последните решаващи стъпки преди членството в еврозоната. Отбелязват също, че одобрението за присъединяване към ВМ II, на фона на настъпилата пандемична криза, е резултат от изпълнената обширна програма от реформи. Успоредно с това, Moody’s отчита и установеното тясно сътрудничество между ЕЦБ и БНБ в областта на банковия надзор и счита, че то ще допринесе допълнително за подобряване на регулаторната среда и ще насърчи приемането на най-добри практики.
Вторият фактор за повишаването на рейтинга е свързан с укрепването на фискалния и кредитен профил на страната, въпреки отрицателното въздействие на пандемията от коронавирус. Анализаторите от Moody’s акцентират, че в случая с България, силно надеждният валутен борд, който съществува от повече от две десетилетия, смекчава риска, произтичащ от високият дял на деноминирания в чуждестранна валута дълг на страната (през 2019 г. 80 % от държавния дълг на България е деноминиран в евро).
Кредитният профил на страната е подкрепен и от силната фискална позиция на правителството. След четири години на нарастващи структурни бюджетни излишъци, съотношението дълг/БВП е достигнало до 20.4 % през 2019 г., което е второто най-ниско ниво в Европейския съюз след Естония. Отчетено е и подобрението по отношение на по-благоприятните възможности за финансиране, като отношението между плащанията по лихви и бюджетните приходи се е понижило до 1.5 % през 2019 г. спрямо 2.5 % през 2016 г. Moody's очакват също и фискалният резерв да остане стабилен на около 10 % от БВП.
Според Агенцията пандемията ще се отрази негативно на публичните финанси на страната ни.
Спадът на БВП на България е оценен на 3,5 % през 2020 г., последван от възстановяване от 2,7 % през 2021 година. Очакваният спад и необходимостта от подкрепа на икономическата активност за справяне с пандемията ще окажат натиск върху приходите и разходите на бюджета и ще доведат до дефицит от 3% от БВП през 2020 г. и от 1,6 % през 2021 г.
"Мудис" също така очакват държавният дълг на България да се повиши до 23,9 % през 2020 г. и до 24,2 % през 2021 г., след което постепенно да се понижи до 23,5 % през 2022 г.
Агенцията посочва, че основните фактори, които биха могли да доведат до повишаване на перспективата и рейтинга на страната са свързани със значителни подобрения в качеството на работа на институциите и устойчивата конвергенция към по-висок жизнен и институционален стандарт, които ще подкрепят влизането на страната в еврозоната. Фактори, които биха могли да доведат до отрицателна перспектива и понижаване на рейтинга, са евентуално значително и трайно влошаване на силната фискална позиция на правителството и перспективите пред дългосрочния икономически растеж, както и отслабването на институционалната рамка.
Останките на Хасан ал Хюсейни, който се самовзриви на бургаското летище на 18 юли 2012 година, при което загинаха петима израелски туристи и шофьорът на автобуса им - Мустафа Кьосов, са били погребани в гробище за бойци на "Хизбула", е заявил за АП бившият ръководител на ливанската разузнавателна агенция Абас Ибрахим, който е преговарял за връщането на..
Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан и руският му колега Сергей Лавров са обсъдили усилията за осигуряването на примирие в Украйна, пише "Ройтерс", като се позовава на турски дипломатически източник. Според руския първи дипломат американският президент Доналд Тръмп изглежда разбира много повече "какво се случва Украйна" в сравнение с..
Взаимодействието между България и Турция е било тема на разговора на премиера Росен Желязков с президента Турция Реждеп Ердоган. Двамата разговаряха в Анталия в рамките на Четвъртото издание на Анталийския дипломатически форум. Правителствената пресслужба цитира премиера, че отношенията между двете страни са гаранция за опазването на националните, но и на..
Сигнали за 23 нерегламентирани сметища във Великотърновско и Габровско са проверили през март от Регионалната екологична инспекция. Замърсителите не са открити и затова кметовете на населените места са получили предписания със срокове да почистят терените, които са били замърсени с битови, строителни и едрогабаритни отпадъци. Във..
Министърът на регионалното развитие Иван Иванов събра на среща управителите на областните пътни управления заради необходимостта от бърза реакция за обезопасяване на 36-те набелязани критични точки по пътищата и организацията на движение по повод предстоящите празници. На срещата се обсъжда състоянието на републиканската пътна мрежа и най-спешните за..
От 1 юни 2025-а година хартиената трудова книжка става електронна и се превръща в електронен документ - единен електронен трудов запис, информираха от КНСБ. Законодателната промяна, която предвижда дигитализацията, е от есента на 2023-а година, и беше даден дълъг преходен период, припомниха от синдиката. Старите хартиени трудови книжки трябва да..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две национални катастрофи. Опитът ни за субектност бива съкрушен . Настъпва абсолютно разочарование да реализираш своя национален идеал. От Ньойския договор нататък България играе друга геополитическа игра –..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" може да проверява дали са спазени правата на пациентите, дали е оказана качествена и навременна медицинска..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
"България няма деца за убиване" и "Стига смърт на пътя". Това високо и ясно ще заявят всички, които ще участват в протестите, провокирани от смъртта..