Той подчерта, че в страната ни има една особеност – хора, работили една и съща работа, внасяли редовно осигурителните си вноски, но пенсионирали се в различен период от време, получават коренно различни пенсии:
„Причината е бързият ръст на средния осигурителен доход през годините, който играе важна роля при определянето на размера на пенсията“.
Според доц. Милев по-логичният вариант е да се направи преизчисление на старите пенсии и да се вземе настоящият среден осигурителен доход.
В предаването „12+3“ той допълни:
„Реформите вървят в две посоки – увеличаване на пенсионната възраст, което правим в България, и укрепване на капиталовите стълбове, тоест, въвеждане на компонент, който ще позволи на хората да спестяват допълнително и да получават допълнителна пенсия“.
Според доц. Жеко Милев до момента регулацията на втория стълб е вървяла адекватно, но наближава времето за приемане на допълнителни реформи, касаещи фазата на изплащане на пенсии.
„Не е изненада, че има хора, които се прехвърлят към първия стълб заради липсата на яснота каква пенсия ще получават… Ако не стане чудо и демографската тенденция се обърне, вторият стълб ще изпитва все по-големи трудности. От тази гледна точка капиталовите стълбове ще бъдат от полза както за осигурените лица, така и за публичните финанси“.
Интервюто с доц. Жеко Милев можете да чуете в звуковия файл.
Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..
За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...
Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия и..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп. В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..