През пролетта проф. Матанова предупреди, че не се взимат навременни мерки за психичното здраве на хората по време на изолация, а също така, че за излизането от кризата трябва да се мисли още преди приключването й, но тези сигнали не са били чути и съобразени.
След карантината е имало бум на хора, които са търсили специалисти заради състояния на тревожност, депресивност, обърканост, поясни проф. Матанова пред БНР.
„Много започнаха да ни търсят родителите на деца, които трудно преживяха откъсването от групата на връстниците или трудно се справят с онлайн обучението. Сега сме на етап, в който ни търсят възрастни, хора, които се чувстват социално изолирани за това, че са били контактни, че са били болни, че са били заразени. Мисля, че това ще бъде все по-голям проблем – тази социална изолация, която постепенно започва да се формира по отношение на заразените и на болните“.
Категорично се увеличават хората с високи нива на тревожност, заяви проф. Ваня Матанова.
София е домакин на Третия национален конгрес по клинична психология с международно участие на делегати от Русия, САЩ, Португалия, Швеция. Форумът е организиран от СУ „Св. Климент Охридски“ и Института за психично здраве и развитие.
В началото на пандемичната криза институтът изготви изследване, посветено на психологическата помощ. На въпрос кого биха потърсили, ако се почувстват зле психически, висок процент от респондентите отговарят, че биха се обърнали към психотерапевт. „Мина периодът, в който се говори със съседа, с роднината. Все повече ни търсят при възникване на различни проблеми“, отбеляза проф. Ваня Матанова.
„Нашите клиенти, пациенти често си поставят сами диагнози, четейки от интернет, но това е и наш проблем – че даваме малко информация при какви състояния човек трябва да потърси специализирана помощ. Защото не всяко състояние изисква такова нещо“, изтъкна тя.
Интервюто с Ваня Матанова можете да чуете в звуковия файл.
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..
Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента. Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..
България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..