Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интерактивна изложба, посветена на защитен вид дива гъска в Добрич

Интерактивна изложба, посветена на защитения вид червеногушата дива гъска
Снимка: Мая Щърбанова
Интерактивна изложба, посветена на защитения вид червеногушата дива гъска беше открита в Центъра за защита на природата и животните в Добрич. Експозицията е осъществена благодарение на съвместната дългогодишна работа на зооцентъра и Дружеството за защита на птиците. Тя може да бъде видяна в голямата зала на зоологическата градина в Добрич.

Червеногушата гъска е един от най-застрашените видове, нейната численост в началото на 21 век започва рязко да намалява, като факторите за това са много – промяната в селското стопанство и намаляването на местата й за паша, изграждането на все повече ветрогенераторни паркове, проучванията за нефт и газ в близост до местообитанията ѝ, разрастването на урбанизираните територии и много други. Дейностите по проучването и опазването на червеногушата гъска се извършват от Българското дружество за защита на птиците вече близо 25 години.
Да бъде опозната от всички и опазвана също от всички е от изключително значение, за да не се загуби този вид. Част от дейността по защитата й е и настоящата изложба в Центъра за защита на природата и животните в Добрич. Според директора на центъра Християн Христов подобни експозиции са много важни и трябва да се правят по-често.

Християн Христов и Михаил Илиев

Изложбата „Пътят на червеногушата гъска“ е част от мащабен международен проект, в който участие вземат и петте държави, в чийто ареал се среща този вид птица. Повече за експозицията ни разказва Михаил Илиев от Дружеството за защита на птиците - чуйте звуковия файл.

По думите на Михаил Илиев хората сме свикнали да гледаме на природата като на даденост, с която всички ние разполагаме. За съжаление истината е съвсем различна и само ако променим начина си на мислене и се постараем да запазим заобикалящата ни жива природа, ще я имаме и занапред. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25

02.02.25 Законите на Мърфи

Започна събирането на материали за новия том на сборника "Законите на Мърфи в ефир".  До 10 февруари можета да се свържете с Виолина Бербенкова на телефон: 0879 99 6 333

публикувано на 02.02.25 в 08:15

26.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..

публикувано на 26.01.25 в 08:15

19.12.2025 г. Законите на Мърфи

Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл. 

публикувано на 20.01.25 в 11:03
На о. Смит, Антарктида

Екстремните спортове 12 – 19 януари 2025

Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт.  Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22

Бай Дафо Трендафилов - вълшебникът на гайдата

Учител без диплома и музикант, който не познава нотите. Това е бай Дафо Трендафилов - гайдарят, който е безспорен авторитет и кумир на поколения.  Изтъкнатият гайдар е роден на днешната дата през 1919 г. в село Гела, Смолянско. На гайда се научава да свири на 14-годишна възраст. През 1965 г. Дафо Трендафилов става майстор на гайди, като през целия си..

публикувано на 17.01.25 в 03:00