Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев: Версията за контакт с Covid-19 е пример за активно мероприятие

| обновено на 20.10.20 в 18:48
Президентът Румен Радев
Снимка: БГНЕС

Като пример за “активно мероприятие“ от българска страна окачестви случилото се днес в Естония президентът Румен Радев.

След като кацна в София заедно с делегацията си и журналистите, които отразяваха визитата му – Румен Радев показа теста си, който е отрицателен за коронавирус.

Каза, че се намира в чудесна физическа форма, без никакви симптоми и пожела същото на доброжелателите си.

Тази сутрин стана ясно, че президентът отменя официалната си визита в Естония, като от прессекретариата уточниха, че причина за това е усложнената обстановка от коронавирус и невъзможността да бъдат изпълнени всички елементи от програмата на Радев.

Но няколко часа по-късно естонският президент публикува информация в социалните мрежи, в която се твърди, че срещите на Радев били отменени, защото българският президент е контактен с лице с положителен тест за коронавирус.

От президентството опровергаха тази информация и заявиха, че Радев не е имал контакт с лице с положителен тест за Covid-19. Също така, че е бил тестван още, след като е пристигнал в Талин и не отговаря на истина информацията, че българската делегация е била поставена под карантина.

Ето първият коментар на президента след кацането му в България:

“Искам да благодаря на моите доброжелатели в България, които дълбоко загрижени за моето здраве, за здравето на моите колеги президенти, за моите международни изяви – побързаха зад гърба ми да представят пред естонската страна своята версия за контакт с Covid-19. За мен това е пример за активно мероприятие. И противно на спекулациите нито аз, нито моята делегация, нито вие – знаете най-добре - сте били поставени под карантина в Естония. От началото на кризата с Covid-19 аз съм в непрекъснат контакт с хиляди хора, навсякъде по страната, но стриктно спазвам всички здравни мерки и не съм имал проблем, нямам такъв и сега", посочи Румен Радев.

Президентът допълни в заключение: "В рамките на по-малко от седмица имам 2 теста - във вторник за Гърция, и вчера - за да са спокойни моите домакини в Естония. И двата теста са ми отрицателни, заяви Радев и показа пред медиите теста от Естония. Намирам се в чудесна физическа форма, без никакви симптоми. На моите доброжелатели пожелавам същото".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Газопровод

ЕК: "Северен поток 2" не е проект от общ интерес

"Северен поток 2“ не е проект от общ интерес", заяви говорителката на Европейската комисия Ана-Кайса Итконен. Тя каза това по повод на съобщенията, че САЩ преговарят тайно в Швейцария за доставки на руски газ за Германия. Според германския вестник "Билд“ на няколко пъти до Швейцария е пътувал специалният посланик на президента Тръмп Ричард..

публикувано на 03.03.25 в 14:28
Регионален исторически музей в Пазарджик

Историческият музей в Пазарджик съхранява лични вещи на десетки участници в Руско-турската война

В Регионалния исторически музей в Пазарджик се съхраняват лични вещи на десетки участници в Руско-турската освободителна война.  След освобождаването на София, градът се оказва ключов за заключителното руско настъпление по направлението Пазарджик-Пловдив-Одрин. В тези драматични събития опожареният при османското отстъпление Пазарджик се..

публикувано на 03.03.25 в 14:28

С над 25 млн. лв. Свищов ще има нов довеждащ водопровод

С над 25 милиона лева от Оперативната програма "Околна среда“ Свищов ще има нов довеждащ водопровод. С 9-километровото съоръжение се очаква да бъде решен проблемът с водозахранването на крайдунавския град от село Вардим. Градът има неизползваем нов водопровод от 2010 година, за който има висящо производство. Старият довеждащ водопровод е..

публикувано на 03.03.25 в 14:16

В Пордим отбелязват Освобождението със спомен и за първия телефон в България

Община Пордим е най-малката община в област Плевен. Намира се на около 20 км от областния град. Това чудно красиво кътче от страната ни пази много история, свързана с Освобождението на България. Ако попаднете в Пордим ще бъдете впечатлени от един огромен макет на телефонен апарат. Какво напомня и за какви събития, свързани с Плевенската епопея..

публикувано на 03.03.25 в 14:02

Силистренската художествена галерия чества 53 години от създаването си

Днес, когато България празнува своята свобода, Художествената галерия в Силистра отбелязва двойно тържество – националния празник и 53 години от своето създаване. За тази специална годишнина е подготвена изложба, която представя творби на художници, свързали съдбата си с крайдунавския град. Живопис, графика, скулптура – изложбата събира..

публикувано на 03.03.25 в 13:50

И българите в Кипър отбелязват 3 март

С голям тържествен концерт с българска музика и танци ще бъде отбелязан националният празник на България, 3-ти март, в кипърската столица Никозия тази вечер. Той се организира от Съюза на българите в Кипър под егидата на българското посолство в страната и е част от традиционните през март "Дни на България в Кипър". В тържествената вечер..

публикувано на 03.03.25 в 13:50

Христо Пимпирев: На Антарктида се доказваме като морска нация, изпреварихме испанците

Към 10 април българският изследователски кораб се очаква да пристигне от Антарктида на пристанище , съобщи в интервю пред БНР проф. Христо Пимпирев, председател на Българския антарктически институт.  Той и група изследователи се завърнаха в петък от Ледения континент. Проф. Пимпирев честити националния празник 3 март на всички българи..

публикувано на 03.03.25 в 13:44