Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежите от Перник ще имат свой център за инициативи

Снимка: БГНЕС

Младежки център ще бъде изграден в Перник. Създаването му е по спечелен от общината проект с европейско финансиране, договорът за който е подписан във вторник в МОН, съобщиха от Общината.

Средствата, които ще бъдат инвестирани в създаването на центъра възлизат на близо 4 млн. лева, като 60 процента от тях са предназначени за изграждане на инфраструктурата. Останалата част ще бъде насочена за развитие  дейността на центъра.

Планирано е центърът да се превърна във форум, където младежите ще могат да участват в различни образователни, културни и граждански инициативи. Те ще имат възможност да се включват в съвместни практики за обмяна на опит с младежи от други страни.

В центъра ще се реализират дейности за реинтеграция на отпадналите и застрашени от отпадане от образователната система.

Новият младежки център ще бъде на мястото, където до земетресението през 2012 година се помещаваше Гимназията по облекло и туризъм.

Пернишкият е един от четирите одобрени за европейско финансиране проекти. Останалите три са на общините Бургас, Габрово и Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Елените" - история на едно незаконно строителство

Какво стои зад трагедията в "Елените" и как назад във времето са се развивали административните процеси, довели до резултатите от природното бедствие? На 16 октомври 2007-а година главният архитект на Несебър Валентин Димов е издал разрешението за строеж на хотел "Негреско". Община Несебър, село Емона, вилно селище "Елените" е адресът на..

публикувано на 21.10.25 в 09:52
връх Средногорец - Родопската Шипка

113 години от Освобождението на Родопите и празник на Общината отбелязват в Смолян

113 години от Освобождението на Родопите и празник на Общината отбелязват в Смолян. Официалното тържество ще бъде на връх Средногорец с панихида за загиналите в боевете на Родопската Шипка и Освобождението на Родопите. Пред паметника-костница ще бъдат поднесени венци и цветя. По повод празника на града от Държавния архив представят..

публикувано на 21.10.25 в 09:48

Коалиционните партньори заседават

Съветът за съвместно управление, който трябваше да се проведе вчера, но беше отложен, се събра тази сутрин около 8 часа. Коалиционният съвет се провежда точно седмица, след като разгневен от шестото място на партията си на изборите в Пазарджик, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заговори за преформатиране на правителството и допусна участие на..

публикувано на 21.10.25 в 09:27
Атанас Атанасов

Атанас Атанасов: Има война на главните прокурори със съдебната власт

" Има тенденция , която се наблюдава не отскоро, а поне от няколко поредни главни прокурори преди и.ф. г-н Сарафов – на война със съдебната власт , със Съюза на съдиите включително." Това заяви пред БНР председателят на Съюза на съдиите в България Атанас Атанасов, съдия в Софийския апелативен съд.  По думите му, има " съчетаване на..

публикувано на 21.10.25 в 09:13

Санае Такаичи стана първата жена премиер на Япония

Санае Такаичи стана първата жена, избрана за премиер на Япония, предаде японската новинарска агенция "Киодо". 64-годишната Такаичи е бивш вътрешен министър, лидер на управляващата Либерално-демократическа партия, която вчера сключи коалиционно споразумение с "Партията на японското възстановяване". Тя спечели мнозинството от гласовете на депутатите -..

публикувано на 21.10.25 в 09:09
Илюстративна снимка

Самолет кацна аварийно в САЩ, след като мистериозен обект счупи предното му стъкло

Полет на "Юнайтед еърлайнс" от Денвър до Лос Анджелис е предприел аварийно кацане. Причината е мистериозен обект, който чупи предното стъкло на самолета. Самолетът е бил на височина 11 км, когато неочаквано в  предното стъкло се удря неидентифициран обект. Многопластовото стъкло е счупено, а единият от пилотите наранен от натрошените стъкла...

публикувано на 21.10.25 в 08:47

Фейс контрол и детектори: Какви мерки са нужни, за да не се стига до трагични инциденти в моловете?

"Ние може да предизвикаме диалог, но цялото общество трябва да приложи натиск, за да има промени".  Това обясни пред БНР Веселин Калановски, общински съветник от ПП-ДБ и член на Комисията по обществен ред и сигурност към Столичния общински съвет, след като  15-годишно момче беше убито от свой връстник в столичен търговски център. Общинските..

публикувано на 21.10.25 в 08:30