Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Татяна Дончева: Може да има предсрочни избори, но няма да се кандидатирам за депутат

Татяна Дончева
Снимка: БГНЕС

"Не е ясно, че няма да има предсрочни избори. Може да се стигне до предсрочен вот". Това заяви в предаването "Политически НЕкоректно" лидерката на Движение 21 Татяна Дончева и добави:

"Бихме ли могли да прогнозираме, че искрата може да я запали едно влизане на прокуратурата в президентството? Не можехме да го прогнозираме дори три дни преди това".

По думите ѝ омразата на обществото към властта е достатъчна за да се случи нещо неочаквано.

Дончева прогнозира, че ГЕРБ няма да спечелят изборите, защото омразата към тях е непреодолима, но беше категорична, че и БСП не могат да спечелят предстоящите парламентарни избори, защото "не отлепя" от т.нар. твърд електорат:

"Не е достатъчно да се дефинираш като ляв, когато това, което вършиш, не може да се свърже от хората с нищо ляво".

Според нея голямата тежест, която дърпа БСП надолу, е участието ѝ в прехода

"Участието на БСП в определянето на назначените капиталисти, в раздаването на парите и в създаването на привидни правила, които прецакаха огромната част от обществото за сметка на малцина, които са били  приближени на Политбюро, на Държавна сигурност и т.н. Това нещо влияе и на следващите поколения".

Татяна Дончева коментира, че класата, нивото и претенциите на Корнелия Нинова "нямат нищо общо с класата и нивото". Според нея зад фразата, че БСП не е лидерска партия Нинова прикрива страховете си от лидерите в партията. Тя беше категорична, че в БСП не зачитат личността и уточни, че го казва като човек, който е бил в социалистическата партия.

"Изравнили се ГЕРБ и БСП върху 13%... При събрана омраза, най-малкото тези хора ще искат да отстранят обекта на омразата си", коментира още тя и добави, че има големи поразии от управлението на ГЕРБ върху държавата, администрацията ѝ, върху морала и психиката на хората, върху това, кого ще приемат за политик и на кого ще дадат правото да управлява:

"Погледнете къде хората търсят алтернатива - в нещо подобно. ... Все в един момент ще има предел на грешките и хората ще трябва да разберат простото нещо, че в политиката визионерите са супер важни", посочи Дончева.   

Лидерката на Движение 21 беше категорична, че тя няма да се кандидатира за депутат на следващите парламентарни избори:  

"Аз ще работя за това да се създаде колкото се може по-голямо обединение на формации, които няма да робуват на лявото и дясното в този исторически момент, а ще се обединят, за да може политиката да се върне към база и правила, без които не може да съществува държавата. След Бойко Борисов държавата е в катастрофално положение. Няколко години трябва да се подредят нещата и тогава по естествен начин да форматираме нещата - лявото, дясното, центъра". 

В "Политически НЕкоректно" Дончева препоръча Волен Сидеров и Красимир Каракачанов да мислят по-перспективно, защото техните партии имат участие в парламента няколко пъти досега и разчитат, че имат зад себе си общност от избиратели, определящи се за патриоти. Според нея поддръжниците им са разочаровани и няма да гласуват.

Татяна Дончева даде заявка, че би могла да разкаже интересни неща за българската политика в книга, която обмисля да напише някога.

Интервюто на Петър Волгин с Татяна Дончева в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед от Атина

Гърция призовава за обща европейска програма за решаване на жилищния въпрос

Гърция призовава за обща европейска програма за решаване на жилищния въпрос в европейските страни. Кметът на Атина Харис Дукас съобщи за почти двойно покачване на наемите в гръцката столица. Дукас заяви на среща на Европейската комисия за решаване на жилищните проблеми в европейските страни,че жилищната криза трябва да е с акцент в..

публикувано на 22.02.25 в 10:19

"Хамас" освободи двама заложници в Рафах

Палестинската групировка "Хамас" освободи двама заложници в град Рафах, в Ивицата Газа. Тал Шохам, на 40 г., и Авера Менгисту, задържан от групировката през 2014 година, бяха предадени на служители на Международния комитет на Червения кръст, съобщи Би Би Си.  Очаква се днес да бъдат освободени още четирима заложници. В замяна Израел трябва да..

публикувано на 22.02.25 в 10:05
Първан Дангов

Търсят решение на проблема с мръсната вода в Баланово

Кметът на Дупница Първан Дангов търси решение на проблема със замърсената от десетилетия вода в село Баланово. Замърсяването е причинено от отпадните емисии на ТЕЦ "Бобов дол". В Баланово правиха и подписка срещу бездействието на институциите, заплашваха и с блокада на пътя Кюстендил-Дупница, при ТЕЦ-а. Такъв проблем имаше и в съседното село..

публикувано на 22.02.25 в 09:58

Жълт код за голям студ в 19 области у нас

Жълт код за опасно ниски температури е обявен за 19 области у нас. Това съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. нес ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, средна и висока. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб до умерен североизточен, в Източна България умерен до силен..

публикувано на 22.02.25 в 09:52
Чарлз Браун

Рокади в Пентагона: Тръмп уволни командващия армията

Доналд Тръмп предприе безпрецедентни размествания в Пентагона - уволни председателя на Обединения комитет на началник-щабовете - генерала от военновъздушните сили Чарлз Браун. Той e едва вторият афроамериканец, след Колин Пауъл, заемал поста председател на Обединения комитет на началник-щабовете в историята на Пентагона. Генералът прекара 16..

публикувано на 22.02.25 в 09:41

Антон Грушецки: Не украинците са тези, които искат избори сега

"Диктатор без избори." Тази фраза може би ще остане в историята - употребена от президента на Съединените щати по адрес на човека, който води украинците във войната, превърнала се в символ на борбата на демокрацията срещу авторитаризма в съвремието ни. Нападките на Доналд Тръмп срещу украинците и президента им Володимир Зеленски само..

публикувано на 22.02.25 в 09:29

В София ще се проведе "Поход на надеждата" в подкрепа на хората с редки болести

Генетичната диагностика на редките заболявания се заплаща от държавата само за децата. При пълнолетните хора не се поема и лечението на такива заболявания, ако са открити след навършване на 18 години. Тези проблеми поставиха от сдружение "Редки болести България", в навечерието на Световния ден, посветен на хората с такива диагнози. В Борисовата..

публикувано на 22.02.25 в 09:18