Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премахват опасни дървета от центъра на Кюстендил

Снимка: архив

20 опасни дървета ще бъдат премахнати от центъра на Кюстендил. Те са изследвани със скенер от експерти, обяви кметът на града Петър Паунов.

Лицензирана фирма от столицата спечели обществената поръчка за томографското изследване състоянието на дърветата по централния бул."България" и в централната градска част. 

Премахването на опасните от тях ще извърши екип на общината с вишки и необходимата техника, а дънерите след сечта ще бъдат премахвани. 

"Всяко дърво, което застрашава човешки живот, ще бъде почистено, окастрено или отрязано в зависимост от препоръките, които са дали експертите от комисията, която беше съставена от националните експерти, които спечелиха обществената поръчка. На мястото на всяко отрязано дърво буквално до седмици ще бъде посадено ново дърво. Закупили сме техника, с която веднага дънерите ще бъдат изваждани, на същото място ще бъде засаждано същото дръвче, но, както се разбрахме, те вече ще бъдат отглеждани и подкастрени по начин така, че да не развиват тази коронова система по този опасен начин в бъдеще и да застрашават децата на Кюстендил", коментира кметът на града Петър Паунов.

Инициативата за отстраняване на дърветата среща критиките на природозащитници и еколози, които определят сечта като вандалска и необмислена. 

Бившият общински съветник и изявен планинар и природолюбител инж. Севдалин Атанасов твърди, че първите два отрязани кестена са били абсолютно здрави. "Които мажеха да живеят поне още 50 години. Няма пукнатинка дори, няма и промяна в цвета." 

Атанасов настоява за доказателства от комисията, обследвала дърветата, че те са болни и кухи.

Лесовъдът и експерт по зелени системи инж. Андрей Миленков смята, че есенно засаждане на дървета е възможно, но са необходими по-големи грижи. 

Премахването ще засегтне кестени, липи и чинари. По информация на общината в града има над 11 хиляди дървета.

Всички гледни точки по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49