Три правозащитни организации, които работят в сферата на защитата на правата на хората с увреждания – Българският хелзинкски комитет, Екип Лайкучка и Общност МОСТОВЕ искат среща с министъра на здравеопазването по повод специфичните потребности на хората с увреждания при въвеждането на противоепидемичните мерки. Трите организации огласиха апел, в който заявяват, че има нужда обществото, журналистите и най-вече управляващите да обърнат внимание на факта, че има лица, които не могат да носят предпазни средства. Това не е каприз, това е абсолютно невъзможно за някои хора и те имат право да бъдат чути, се казва в позицията.
Така според Цекулова би било съобразено обективното състояние на хората с увреждания, някои от които, макар и пораснали, не осъзнават смисъла на мярката носене на маска и затова могат да бъдат приравнени с децата под 6 години, за които това не е задължително.
Това потвърди Цветелина Първанова от Общност МОСТОВЕ, която е майка на младеж с аутизъм. „Когато посещавам разни институции, винаги ми се отказва достъп поради причината, че синът ми не осъзнава ситуацията и не търпи маска. Аз се чувствам много зле. Като отида някъде, винаги съм връщана. Това много ме натоварва. Тази ситуация за мен е много тежка“, разказа майката и поясни, че отчитане в потребностите на хората с увреждания би й дало правото да си придвижва свободно, а не да се крие като престъпник.
Майката на младежа пита здравния министър защо няма разписана наредба, в която ясно да се упоменават категориите лица, за които носенето на маска е невъзможно по обективни причини. „За да се знае и да ни пускат навсякъде. Аз нямам на кой да го оставям да го гледа. Като го заведа в магазин, ме връщат. Търся приятелки, на които да го оставям примерно за 15 минути, за да вляза в магазин да си напазарувам.“
Надежда Цекулова посочи, че правозащитният сектор е готов да подпомогне МЗ с експертиза при оформянето на подобни изключения от правилото. „Има определен начин, по който хората, имащи право на подобно изключение, могат да го удостоверят – с определен документ“, допълни тя и даде примери от практиката на други европейски страни.
Поставянето на хората с увреждания в ситуация на извънреден и допълнителен контрол е форма на непряка дискриминация, смята Цекулова. През първите месеци на ограниченията – март и април, хората с увреждания понесоха много голяма тежест, тъй като мерките не бяха съобразени с техните специфики, изтъкна още тя. „Това, за което настояваме в момента, е да се направи максималното това да не се повтаря.“
Според Надежда Цекулова здравното министерство демонстрира неглижиране към хората с увреждания.
„Министерство на здравеопазването се среща неколкократно с представителите на рестораньорския бизнес, но от месеци насам не отговаря на запитванията на организации на хора с увреждания.“
Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..