Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще изчезне ли заливът Болата

Снимка: БГНЕС

Заливът Болата край каварненското село Българево е в риск заради разрушаването на брегоукрепителните съоръжения. 

От години заливът е обект на медийно внимание - не само заради изключителната му природа, която го нареди сред стоте най-красиви заливи в света, но и заради  непрестанните проблеми около статута му на защитена зона, по-късно на резерват

Достъпът до залива беше неколкократно забраняван, въпреки че това е единственият плаж за близките села и спасението им за летния туристически сезон. 

Един от основните проблеми на Болата е компрометираното състояние на брегоукрепителните съоръжения, които са изградени в началото на 80-те години на миналия век и оттогава не са били ремонтирани. Остарялата инфраструктура днес е заплашена от пълно унищожение. 

За да бъдат ремонтирани обаче, брегоукрепителните съоръжения трябва да излязат от обхвата на резервата „Калиакра“, което изисква законодателни промени и твърде много време.

Кметът на близкото село Българево Георги Георгиев коментира, че ако заливът изчезне, няма да настъпи екологична катастрофа, но това ще се отрази пагубно на туризма в община Каварна.

Проблемът е от 2011-2012 година, когато бяха последните много сурови зими, тогава започна и по-осезаемото разрушаване на брегоукрепителните съоръжения, припомня кметът.

Снимка: БГНЕС, 2015 г.

Миналата седмица специалист от „Басейнова дирекция“ във Варна извърши оглед на буните на залива Болата. Преди около три месеца подобна проверка направиха и от Отдел „Геозащита“ към МРРБ. 

След проверката от „Геозащита“ през лятото е изпратен протокол до областния управител на Добрич Красимир Кирилов, в който брегоукрепителните съоръжения са описани като критична инфраструктура, която се нуждае от спешен ремонтТъй като тези буни са собственост на държавата, се предполага, че тя следва да поеме и отговорността по тяхното поддържане.

Буните нямат нужда от козметичен ремонт, а от сериозни грижи, защото в противен случай заливът ще изчезне. Навлизането на морето към сушата крие заплаха и за намиращите се в близост кладенци с вода, от които се захранват околните населени места.  

Непростимо е да оставим да си отиде залив, който е в топ 100 на най-красивите в света, смята Георги Георгиев. Според него няма никаква законова пречка дори и в обхвата на резерват брегоукрепителните съоръжения да бъдат ремонтирани и да не се губи допълнително време по изваждането им от резервата.

Чуйте и звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34