Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли новости при парите за земеделие за следващия програмен период

Снимка: БГНЕС

Кои са акцентите в общата селскостопанска политика на Европейския съюз за следващия седемгодишен период? Какво реши Европейският парламент за парите за земеделие и как това ще се отрази в България коментира в предаването „Преди всички" Светлана Боянова от Института за агростратегии и иновации.

Това е една от най-богатите политики, с много сериозен бюджет, обясни тя. През юли за тази политика са гласувани 344 милиарда евро. За България от тези пари се очертават около 5 милиарда за директни плащания и около 2 милиарда за развитие на селските райони.

Няма намаляване на средствата, от финансова гледна точка сме ситуирани добре, коментира Светлана Боянова пред БНР.

Новото в общата селскостопанска политика на ЕС е новият модел на субсидиране – с конкретни резултати: New Delivery Model, нещо да се предостави на обществото и за околната среда, поясни Боянова. 

Втората новост е много по-сериозната заявка за екологична амбиция. Предлагат се екосхеми, които засягат например намалената употреба на пестициди, торове, улавяне на въглеродния двуокис в почвата, увеличаване на биологичното производство.

„Всички тези зелени амбиции по някакъв начин ние трябва да ги напишем в един стратегически план. Точно тук, в тази зелена амбиция, се сблъскаха законодателите, Парламентът, Съветът и неправителствените зелени организации. Реално в Парламента гласуваха 30% от бюджета на директните плащания да отиват за тези зелени екосхеми. Те са примерни, ние като страна може да си структурираме други, които са по нуждите на страната.“

35 на сто от бюджета на програмите за развитие на селските райони също се предвижда да бъдат насочени за околна среда и климат, допълни Светлана Боянова.

Екоорганизациите критикуват тези мерки като лесно заобиколими и недостатъчни. Някои зелени организации и кампании определят това като замазване на очите, отбеляза още Светлана Боянова.

По зелените схеми в България все още няма разговор, изтъкна Боянова, според която при нас зелените амбиции стоят „малко на заден план и за администрацията, и за браншовите организации“.

Третото ново в общата селскостопанска политика на Съюза е по-добро разпределение на парите между страните членки и вътре в самите страни.

4% от бюджета на директните плащания да отиват при младите фермери до 40-годишна възраст – това също е заложено в гласуваното от Европейския парламент.

Интервюто със Светлана Боянова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21